Духът на съвремието ще завладее зала "България" на 6 юни, петък, от 19.00 ч. Любимката на публиката Лия Петрова ще гостува на Симфоничния оркестър на БНР, диригент ще е Екхард Вичик.
Дългоочакваният концерт предлага програма с прекрасно българско произведение и два шедьовъра на руската класика, виртуозността на Лия Петрова и таланта на маестро Вичик. Успехите на немския диригент са както в симфоничната, така и в оперната музика: с "Вълшебната флейта" в Шотландската опера влиза в "Топ 10 на класическата музика" на Guardian, а с "Хензел и Гретел" в Театро Комунале ди Болцано – в селекцията на най-добрите продукции в Европа на OperaClick.
След успеха на новия й албум "Momentum 2", бравурните аплаузи в Театъра на Шанз Елизе и блестящия дебют с Кралския филхармоничен оркестър в Кадоган хол, Лия Петрова ще е солист на Радиосимфониците преди разпродадения си дебют на легендарния BBCPromps в Роял Албърт Хол. Със Симфоничния оркестър на БНР тя ще изпълни Първия цигулков концерт на Прокофиев.
Тази ранна творба, писана по време на войната и в навечерието на революцията, е всъщност едно от най-лиричните произведения на композитора. Това е настроението на малко момче, заслушано в приказка, по думите на легендарния Сигети. В размирната есен на 1917 г. планираната премиера е отложена и концертът е изпълнен за пръв път чак през 1923 г. в Париж. Публиката очаква авангардна музика и е изненадана от слънчевата и лирична творба. Виртуозно-приказното произведение става популярно, когато Сигети го изпълнява на турнетата си в Европа и Америка. Творбата влиза в концертния и звукозаписен репертоар на най-големите цигулари на ХХ век.
"Симфонични танци" на Рахманинов е последното голямо произведение на композитора. То събира в едно целия му опит и е своеобразен музикален автопортрет с препратки към теми от най-известните му творби и автоцитати. Писана в САЩ, малко преди фаталното диагностициране на композитора, творбата носи носталгията по родината с руските фолклорни мотиви и елементите от ортодоксална музика като химна "Благословен си, Господи!", а в края на партитурата Рахманинов пише едно финално "Алелуя!" Премиерата е през 1941 г. във Филаделфия, Рахманинов е доволен, публиката – раздвоена. Слушателите очакват романтичния му стил, а чуват драматична и по-модерна музика със сложна ритмика и джазови елементи. Филаделфийските симфоници под диригентството на Оманди обаче изпълняват произведението често и го правят популярно. Днес то безусловно се оценява като шедьовър и една от най-зрелите творби на Рахманинов, неговото прощално музикално послание.
"Музика за оркестър" е знаково произведение за творчеството на Александър Кандов. Самият Марин Големинов остава истински щастлив, когато чува изпълнението му. Кандов, който е един от основателите на Дружеството за нова българска музика през 1990 г., остава един от най-оригиналните български композитори от своята генерация. Той работи десетилетия в Испания и по необичаен начин експериментира с различни стилове и жанрови форми – от симфонична до електроакустична музика, от детски песни до сценични произведения. Симфоничният оркестър на БНР многократно е записвал негови творби, а с изпълнението на "Музика за оркестър" ще отбележи 40-годишнината от създаването на произведението и отминалия 75-годишен юбилей на автора му.
Билети в Рекламно-информационния център на БНР (бул. Драган Цанков 4) и в мрежата на Ивентим.
Кони Френсис - една от най-големите поп звезди на 50-те и 60-те години, е починала на 87-годишна възраст, пише Ню Йорк Таймс, цитирани от БГНЕС. Новината беше потвърдена от дългогодишния ѝ приятел и президент на "Concetta Records" Рон Робъртс, в публикация във Facebook, която бе споделена и от официалната страница на Франсис. „С дълбока тъга и..
Държавната опера в Стара Загора навършва 100 години с премиера на спектакъла "Цар Калоян" на сцената на Античния форум "Августа Траяна" – на 17 и 18 юли. Операта от Панчо Владигеров с либрето от Николай Лилиев по театралната пиеса на Фани Попова Мутафова "Балдуиновата кула" е символична за Старозагорската опера, която през 1975 година отбелязва своята..
Софийската филхармония предлага през лятото богата програма с изявени представители на класическата музика. Филхармонията ще бъде музикален домакин на фестивала Pravets Art Nights . Правец ще се превърне в сцена на изкуството под открито небе. Между 18 и 20 юли на езерото и на централния площад на града, ще се състои юбилейното 20-ото издание на..
Средновековните църкви "Светите Архангели Михаил и Гавраил" и "Свети Георги" в архитектурния резерват Арбанаси за 15-а година стават сцена на фестивала за камерна музика Arbanassi Summer Music. Той се открива тази вечер и ще продължи до 16 юли. Програмата на международния фестивал за камерна музика в арбанашките църкви умело съчетава..
На 1 юли от 20.00 ч. на площада пред НДК ще се състои концерт на легендарния Оркестър на Дюк Елингтън, който се организира от Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров" в партньорство със Столичната община, а входът е свободен. Създаден от един от гениите в историята на джаза – Дюк Елингтън, оркестърът и до днес пази духа на неговата..
С тържествени фанфари и с премиерата на операта “Танхойзер“ на 26-и юни беше открит Вагнеровият летен фестивал в Софийската опера. За поредна година форумът събира в България вагнерианци от цял свят – почитатели и музикални критици. Престижът на националния ни оперен театър в този репертоар вече е изграден, а очакванията към всяка нова продукция на..
В ловешкото село Кърпачево тази вечер се открива 11-ото издание на фестивала "Jazz под звездите", който се организира от сдружението "Деветашко плато" и събира изтъкнати български музиканти. Идеята на фестивала е да оживи и популяризира Деветашкото плато и деветте села в нето като интересна и привлекателна туристическа дестинация, поясни..