Второкурсниците от специалност "Книгоиздаване" на Факултета по журналистика и масова комуникация (ФЖМК) в Софийския университет "Св. Климент Охридски" издадоха десета книга.
Този път студентите са написали текстове, посветени на издателската индустрия в Европа. По този начин 23-ма автори попълват знанията си в изучаваната специалност, но и дават знания на хората в бранша.
"Не сме избрали темата, за да я вкараме в политически контекст, но книгата стана оптимистична – коментира пред БНР-Радио София д-р Георги Александров, преподавател във ФЖМК. – Книгоиздаването е най-голямата културна индустрия на Стария континент. В последните 10 години тя отбелязва разцвет."
В сборника оживяват портрети на водещи издателства, литературни агенции и емблематични библиотеки, както и анализи на процеси, които оформят книжния пейзаж на Европа днес.
Студентите търсят причините за устойчивото присъствие на печатната книга, като същевременно проследяват нарастващия интерес към електронни издания и аудиокниги. Отделено е внимание на ролята на литературните фестивали и книжните панаири във Франкфурт, Лондон и Болоня като пространства за диалог и партньорства между автори и издатели от различни страни.
В книгата са включени и интервюта с утвърдени издатели от Обединеното кралство, Полша и Турция, които споделят своя опит и визия за бъдещето на книгоиздаването. Изданието е богато илюстрирано със снимки, таблици и диаграми.
"Работихме около година. Всяка стъпка в процеса е важна: редактиране, корекции, страниране, оформление, маркетинг… - допълни Василия Петрова,директор на Учебното издателство и автор в сборника – писала е за скандинавската криминална литература. – Дискутирахме за това - каква да бъде корицата, заглавието, шрифта. Озаглавихме го "Европейски книжен пъзел" – хем има препратка към съдържанието, хем не го описва в пълнота."
Мишката помага на книжката (не я изяде), каза още д-р Александров:
"Технологиите помогнаха пазарът на книги да стани по-бърз и разнообразен. Печатните книги имат 83% дял от пазара. В Германия електронните заемат 5-6% от пазара, а във Франция - 10%. Аудиокнигите пък увеличават своите потребители."
Чуйте разговора на Гергана Пейкова.
През 2025 г. целият свят празнува 200 години рождението на Йохан Щраус - син. Празнува и Виена, разбира се. Както сподели пред БНР-Радио София Георги Радев , който вече 13 години живее в австрийската столица – "празнува се през цялата година, навсякъде, през цялото време, на закрито и на открито". Той е човекът, който подготвя гостуването..
Във времето на модни диети и убеждаване в добри хранителни навици, на дневен ред сред привържениците на здравословното хранене са т.нар. суперхрани. Сред тях е и амарантът. За тази култура и нейните качества пред БНР-Радио София разказа Роман Рачков - агроном, специалист по тропично и субтропично земеделие, дългогодишен експерт по..
Европейският парламент прие на 19 юни з аконодателни мерки , с които се предлага забрана за продажба на кучета и котки в магазини за домашни любимци. Защо тази забрана е важна стъпка към хуманното отношение към тези животни, пред БНР-Радио София коментира Ивелина Иванова , координатор към отдел "Програми" в българския офис на..
20 на сто от населението в България е с прекъснати здравноосигурителни права . Солидарният модел на задължително здравно осигуряване у нас е залегнал в Закона за здравното осигуряване (ЗЗО) от 1998 г. и се осъществява чрез Националната здравноосигурителна каса (НЗОК). Този модел е проектиран да осигури достъп до медицинска помощ за всички..
Елийн Офтедал е изпълнителен директор на Норвежката велосипедна асоциация, със седалище в Осло. В ефира на Радио София тя разказа, защо въвеждането на ограничение в скоростта до 30 километра в час в населените места е нейна лична кауза. “Знаем кой е най-лесният и най-евтиният начин да предизвикаме повече хора да карат колело или дори да се..
"Малката Елфа“ е спектакъл за приятелството, за силата на въображението и за смелостта да обичаш. "С нежност и хумор тази театрална феерия ни напомня, че понякога най-големите чудеса се раждат именно тогава, когато вярваме истински и не се боим да отворим сърцата си за невидимото, което ни заобикаля", казват от Младежкия театър за постановаката...
Международна конференция, свързана с климатичните промени, се провежда ежегодно в различни градове и държави. Тази година домакин е Бразилия. С това събитие е свързана международната щафетна колоездачта инициатива COP30 Bike Ride , която обединява стотици колоездачи от цял свят. В рамките на шест месеца участници от Европа,..