На наскоро приключилото в Плевен Шесто издание на Международния конкурс за млади оперни певци „Гена Димитрова“ в конкуренция с над 50 допуснати кандидати Гран При получи руското сопрано Александра Зотова. Журито не присъди първи награди, но раздаде по две втори. И сред тях са двама млади български певци с фамилията Павлови. Оказаха се семейство, като при това бяха в Плевен с малкия си син – докато единият от тях пееше, другият гледаше детенцето и обратното. И това е възможно. „Като талисман ни е, навсякъде е с нас“ – казват те през смях:
Ето какво разказаха специално за БНР сопраното Стефани Кръстева – Павлова и тенора Емил Павлов. „Конкуренцията беше страхотна, но беше хубаво да отменим опит и знания. Радостно е, че все повече чужденци чуват за този конкурс (за Гена Димитрова знаят всички).“
Емил Павлов е трето поколение тенор, дядо му Златан Маринов е бил солист на Русенска опера, баща му – солист на Търновската оперета, после в Музикалния театър. „Аз минах през театрална школа първо, след това няколко години свирих на кларинет и в 12 клас по своя инициатива реших да се занимава с оперно пеене. Подготвих се, приеха ме, в Музикалната академия учих при Свилен Райчев, много хора са ми помагали като Елена Стоянова, Петър Петров и покойния Камен Чанев“.
Емил похвали специално Свилен Денчев, с когото разделят втората награда при мъжете –„едва на 22, много сме горди с него, а всъщност тук се запознахме“.
Стефани Кръстева – Павлова пък няма никакви музиканти в рода си, но пък от малка много е искала да „твори на сцена“. Родителите й усещат таланта в нея и я насочват към музиката. Завършва музикалното училище с обой и оперно пеене. „В Музикалната академия учих при проф. Иванка Нинова, на която съм много благодарна. След завършването си спечелих стипендия от фондация „Културни перспективи“ на Ина Кънчева и там мой ментор беше Красимира Стоянова.“ Оттогава Стефани работи с голямата ни оперна прима, при която от 2017 е и Емил. „Тя е действаща певица и можем да черпим от нейния опит на сцена, а това е безценно“, споделя той.
Емил и Стефани се запознават именно в Музикалната академия, след това заедно работят в Софийската опера, посрещайки гости, после участват в детските спектакли на операта и „пламна любовта“.
Явявали са се заедно на конкурс за последно преди десетина години във Варна – „Арт старс“, припомня Стефани. „Там Емил спечели Голямата награда, а аз - трета. След това пак във Варна имаше друг конкурс – „Славянски звън“, на него и двамата получихме „първа награда.“
Ако могат да си изберат опера, я която да пеят заедно, тя би била. …. „Евгени Онегин“, „Травиата“, „Бохеми“ или „Вълшебната флейта“.
Ще имаме ли четвърто поколение тенор (питам аз) - „би било интересно, но пък ако пожелае да стане полицай или адвокат, нека. Но е много артистичен и с удоволствие идва на спектаклите“ – добавя Емил Павлов.
И на финала – Стефани Кръстева – Павлова спечели и още една специална награда от конкурса „Гена Димитрова“ – участие в главна роля в постановка на Националната опера на Казахстан (награда се предоставя от казахстанския диригент Ержан Даудов, който беше член на международното жури, председателствано от проф. Григор Паликаров).
Д-р Татяна Илиева за джаз-фестивала в Боровец, носещ името на нейния съпруг д-р Емил Илиев: "Не отдавам значение на годишнините. Всеки концерт е своеобразен празник. А един сезон, посветен на годишнина не се отличава много от другите. Стараем се всеки концерт да е нещо неповторимо. Нищо не е самоцелно. Бих отбелязъл цикъла ни "Нова европейска..
Лаго фест в града, джаз-фестивал в Боровец - не всеки град има подобни допълващи се две музикални събития. По този повод започваме с Георги Николов-Гопето : "Колкото по-готина е публиката, толкова по-готино звучи и музиката. Хората като се изкефят на звука ставаме все по-креативни. Има нови вдъхновения, чакат да бъдат записани. Като се видим,..
Медресе сокаги се прекръства след влизането на московците по тази улица. После е Регентска, после пак - Московска. Започва от пл.Желю Желев, където е бил първият чугунен фонтан. Там е била и часовниковата кула от 17 в. Към 1880-1881 е разрушена. Повече за градската легенда за нея и за оформлението на улицата, както и за прилежащата ѝ малка ул.Малко..
Роден е в 1902 в Габрово, баща му е учител и автор на едни от първите учебници по география в България. Даниела Георгиева е съпруга на неговия правнук и я слушаме в звуковия файл със спомените ѝ за д-р Рачев. Нейни са и предоставените снимки и документи . Д-р Рачев е ревностен радетел за създаването на белодробни диспансери в България. Другата му голяма..
Животът на композитора маестро Георги Атанасов е по-заплетен, драматичен и вълнуващ от всяко оперно либрето. Баща му зарязва децата си, когато бъдещият музикант е на три. Успява да го издири след десетилетия, но таткото предава Богу дух ден преди срещата им. Майката чисти по хорските къщи, за да изхрани челядта си и си отива от живота след десет..
Най-новият проект на Спартак Севов е пълнометражния филм „ Министерството на мечтите “ – абсурдна комедия за любимите неща на всички: бюрокрацията и сбърканите днешни системи. С него е и актьорът Мартин Тасков, а проектът е англоезичен: "Министерство на кошмарите изглеждаше зле като заглавие. Осмиваме бюрокрацията." (Спартак) "Имам честта да..
Георги Георгиев, зам.-председател на "Асоциация за инсулт и афазия“ ни представя първото споделено парково пространство за арт терапия в България, открито по тяхна инициатива на 14 юли в столичния район Банкя. Името, което носи, е "Сътворение" и на място може да се открие зона за арт терапия и зона за лечебно градинарство, както и място с..