Част от хората, които реализират проекта са художникът Иван Тодоров и режисьорът Антоний Христов. В "Дом“ те са се заели със задачата да покажат взаимоотношения между различни социални групи и техните вътрешни, и външни аспекти. Проектът е насочен към изследване на проблемите на децата, живеещи в ромските гета в България.
Идеята се заражда в Иван Тодоров още във втори курс в Национална художествена академия, където учи при проф. Десислава Минчева и гл. ас. д-р Живка Маринова. В момента той завършва магистратура.
"Исках да осъществя такъв тип проект, защото за мен е важна работата с децата и как можем да погледнем на една такава тема по-дълбоко, и да се видят връзките вътре в едни такива маргинализирани малцинства, как протича техния живот“, обясни художникът Иван Тодоров.
В началото полетата за изследване са ромските гета в Своге и Столипиново в Пловдив, но след събитията около разрушените къщи в кв. "Захарна Фабрика“ в София, решават да включат и тях в проекта си.
"Когато се случи това събитие в "Захарна фабрика“ ние нямаше как да кажем не. Проектът говори точно за това – за формата на дома, за детето в дома и неговото семейство. Ние отразихме това събитие, което аз бих нарекъл трагедия“, посочи той.
В проекта е създаден и късометражен филм с режисьор Антоний Христов, който дава гласност на вътрешния свят на интервюираните деца. Поставя се и въпросът за ниския социален статус и влиянието на средата върху детското развитие.
"Иван се свърза с мен може би седмица и половина преди да отидем да снимаме, беше организирал всичко. Казах му, че обикновено не се прави така, трябва предварително да отидем да се запознаем с хората, да знаем какво ще намерим. Той каза, че няма време за това и вече всичко е организирано. Отидохме и много бързо трябваше да мислим на момента. Успяхме да организираме още един ден в Столипиново и вече знаехме върху какво искаме да се фокусираме – птиците, децата и един конкретен човек, който ще видите във филма. Там почти всички гледат птици, като тук влизаме в метафората за свободата", каза режисьорът Антоний Христов.
Освен творчески, проектът има и изследователски характер, който включва задълбочено проучване на социалните и културните условия, в които се намират маргинализираните деца.
На 19 юни предстои защитата на проекта в Националната художествена академия, след което и обща изложба на магистрите.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Иван Тодоров завършва магистратура живопис в НХА. Студент на годината в категория изкуства за 2022 г. - Национален приз на НПСС. Към момента е преподавател в 105 СУ ”Атанас Далчев” в София. Резидент в програма “Art-Sankt-Urban” Швейцария, с ментор Хайнц Ешлиман. Преподавател е в частно ателие в Швейцария по живопис, рисуване и композиция.
Разходката по ул. Георги С. Раковски започва от най-високото ѝ място, с паметника на Вазов и витошката морена, от която да гледа към любимата си планина. Наблизо е Палатата Св.София, дело на арх.Парашкеванов (1929). Там е пл.Николай Гяуров, кръстен по инициатива на Гена Димитрова, която също живее наблизо. Следва историята на Военния клуб - коя всъщност..
Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Басът на групата Роберт Биберти е завиждал и на Аспарух Лешников, и на евреите в групата. Омразата по онова време се е ширила, дори и между членовете на групата. Аспарух Лешников става плячка на Биберти. След 9 септември 1944 на Лешников не е разрешено да напусне България. Писмата му доказват..
Борис Руменов, чиито псевдоним Борю Зевзека е измислен от проф. Иван Шишманов, е легендарна фигура сред софийските интелектуалци и бохеми през първите десетилетия на ХХ век. Името му е нарицателно, и също както за проф. Александър Балабанов, за него се разказват комични и куриозни случки. Хуморът му е свеж, заразителен и незлоблив, автор е на 15..
Шри – Шри Рави Шанкар гостува отново в България – Константин Драгов и Сана Драгова: "Той е основателят на фондация "Изкуството да живееш", тя е в над 180 държави. Учителят ще има лекция с възможност за въпроси и отговори и най-вече, ще има медитация в залата (НДК - зала 1). Ще е като на концерт. Заедно ще преминем отвъд хаоса. Блаженството е..
Филмът „Гунди“ влиза в британската разпространителска мрежа – режисьорът Димитър Димитров с подробностите: "Много е важно, че филмът продължава като част от програмата на британските кина от веригата "Одеон". Тя е достъпна в сайта им и те са си направили сметка, че не само българи ще го гледат. Като студент там не съм си и мечтал, че някой ден мой..
Голямата маса: Градски дворове – Божидар Емануилов, зам.-кмет на "Оборище": "Има най-различни работилници за деца и възрастни в един от дворовете, гаражна разпродажба в друг, жива музика. Градските дворове е изчезваща среда, тези, които сме израснали в центъра ги помним. Те са мост между поколенията. Има и хора, които негодуват заради ограничения..
Уикенд с „ Мале-мале“ – второ издание на мини фестивала в Южния парк, гост по този повод ни е Петринел Денев: "Програмата ни е малка, първото издание бе изцяло за деца. Хуморът е подходящ и за възрастните. Предвидили сме и уъркшоп за улична клоунада - така и ние започнахме с "Мале-мале". Уличното изкуство дава свобода - да пробваш, да..