Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бижуто на София Мария Конакчиева - "Влюбена в живота"

Само месец преди Франция да отбележи националния си празник на 14 юли, своята българска премиера ще направи автобиографичната книга на Мария Конакчиева – "Влюбена в живота”. В нея тя е събрала двете си любови – страната, в която се ражда, и страната, в която припознава дома на своето сърце. За нея това са България и Франция, и целият ѝ личен и професионален живот е пътуване в тази посока, казват издателите от "Книгомания“.

В автобиографичната си книга Мария Конакчиева за първи път говори за ранното си детство и за това как се е формирала като човек. Пред Радио София тя сподели, че историята започва с представяне на нейните корени – дедите и прадедите ѝ.

"Родът е от околностите на гр. Елена. На около 4 км. от Елена те създават Камбуровия хан, били са предприемачи, търговци, будители – те са строили училището, църквата в едно малко село, което вече не съществува – Йовковци, където сега се намира най-големият язовир на Велико Търново. Живеехме под наем, защото бяхме врагове на народа. Такова беше времето, дедите ми са били богати, властта реши, че трябва да нямаме къща. Национализираха всичко и ние трябваше да живеем под наем. Казваха ни на цялата фамилия – те са от "голямото добр‘утро“. Това са хора от сой, въпреки че нямахме нищо, но хората от сой се познават по държанието“, казва Мария Конакчиева.

По-късно се мести да живее в София. На 16 години и половина вече е студентка в Софийския университет. Спомня си първото влюбване в актьора Данчо Матев, което също е описала в книгата си.

"Влюбих се от пръв поглед в Данчо Матев, в тези невероятни очи. Той носеше една Достоевска тъга в себе си, тъга на човек, който не е дооценен. Беше снимал вече "Тютюн“. Винаги ходех на всичките му представления“, спомня си Мария Конакчиева за първите си срещи с бохемите на София.

По-късно среща и бъдещия си съпруг, който е алжирски дипломат у нас. Заради връзката си с него, е привиквана и в полицията. От любовта им се раждат две деца, които в момента не живеят в България.

"Единият се беше върнал тук и бях много щастлива, но беше само за две години, после замина за Канада. Другият ми син е лекар във Франция“, споделя Мария Конакчиева.

Във "Влюбена в живота” тя разказва за живота си в България и Франция, за интереса си към културата и изкуството. Споделя и незабравимите си спомени за личните си срещи с някои от най-интересните фигури на политическата и културна сцена в България, Франция и Алжир.

"Животът заслужава да бъде обичан. Обичайте живота всички! Влюбвайте се в живота! Когато си влюбен ти можеш да дадеш повече от себе си, защото когато те води емоцията винаги стигаш до някакъв бряг“, казва Мария Конакчиева.

Книгата ще бъде представена на 18 юни, в Националната галерия - "Двореца" с участието на Георги Милков и Петър Стоянович.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Полина Начева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Всеки концерт е своеобразен празник

Д-р Татяна Илиева за джаз-фестивала в Боровец, носещ името на нейния съпруг д-р Емил Илиев: "Не отдавам значение на годишнините. Всеки концерт е своеобразен празник. А един сезон, посветен на годишнина не се отличава много от другите. Стараем се всеки концерт да е нещо неповторимо. Нищо не е самоцелно. Бих отбелязъл цикъла ни "Нова европейска..

публикувано на 27.07.25 в 11:54
Кметът на града, Ангел Джоргов и организаторът на фестивала Георги Николов-Гопето откриват Лаго фест

Фестивално е в Самоков

Лаго фест в града, джаз-фестивал в Боровец - не всеки град има подобни допълващи се две музикални събития. По този повод започваме с Георги Николов-Гопето : "Колкото по-готина е публиката, толкова по-готино звучи и музиката. Хората като се изкефят на звука ставаме все по-креативни. Има нови вдъхновения, чакат да бъдат записани. Като се видим,..

публикувано на 27.07.25 в 10:30
ул.

Софийски разкази - Радиоразходка по ул. "Московска"

Медресе сокаги се прекръства след влизането на московците по тази улица. После е Регентска, после пак - Московска. Започва от пл.Желю Желев, където е бил първият чугунен фонтан. Там е била и часовниковата кула от 17 в. Към 1880-1881 е разрушена. Повече за градската легенда за нея и за оформлението на улицата, както и за прилежащата ѝ малка ул.Малко..

публикувано на 26.07.25 в 16:00

Историята оживява - доктор Рачо Рачев и Фонфон

Роден е в 1902 в Габрово, баща му е учител и автор на едни от първите учебници по география в България. Даниела Георгиева е съпруга на неговия правнук и я слушаме в звуковия файл със спомените ѝ за д-р Рачев. Нейни са и предоставените снимки и документи . Д-р Рачев е ревностен радетел за създаването на белодробни диспансери в България. Другата му голяма..

публикувано на 26.07.25 в 15:00
маестро Георги Атанасов

Адресите на любовта - маестро Георги Атанасов

Животът на композитора маестро Георги Атанасов е по-заплетен, драматичен и вълнуващ от всяко оперно либрето. Баща му зарязва децата си, когато бъдещият музикант е на три. Успява да го издири след десетилетия, но таткото предава Богу дух ден преди срещата им. Майката чисти по хорските къщи, за да изхрани челядта си и си отива от живота след десет..

публикувано на 26.07.25 в 14:00
Спартак Севов (вдясно) и Мартин Тасков

Министерството на мечтите в действие

Най-новият проект на Спартак Севов е пълнометражния филм „ Министерството на мечтите “ – абсурдна комедия за любимите неща на всички: бюрокрацията и сбърканите днешни системи. С него е и актьорът Мартин Тасков, а проектът е англоезичен: "Министерство на кошмарите изглеждаше зле като заглавие. Осмиваме бюрокрацията." (Спартак) "Имам честта да..

публикувано на 26.07.25 в 12:08

Сътворение - споделеното парково пространство за арт терапия

Георги Георгиев, зам.-председател на "Асоциация за инсулт и афазия“ ни представя първото споделено парково пространство за арт терапия в България, открито по тяхна инициатива на 14 юли в столичния район Банкя.  Името, което носи, е "Сътворение" и на място може да се открие зона за арт терапия и зона за лечебно градинарство, както и място с..

публикувано на 26.07.25 в 10:50