Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

СОС прие траен механизъм за компенсиране на пътниците при спиране на градския транспорт

Снимка: Златина Петкова

Траен механизъм за компенсиране на пътниците, притежаващи превозни документи, заради възникнали форсмажорни обстоятелства, наложили спиране на градския транспорт, прие днес Столичният общински съвет.

В Наредбата за реда и условията за пътуване с обществен градски транспорт вече се залага пътуващите да бъдат обезщетени автоматично с прибавянето на толкова дни в картите им, колкото не е имало достъп до услугата. Освен това общинските съветници приеха и увеличаване на таксата за издаване на разрешително за строеж. 

Безпрецедентната стачка на служителите от градския транспорт миналия месец, довела до почти едноседмичното спиране на наземния транспорт, провокира промените в Наредбата за реда и условията за пътуване на територията на Столичната община.

Инициирани от общински съветници от “Спаси София“, измененията ще се прилагат при форсмажорните обстоятелства, предизвикали неизпълнение на транспортната услуга, без да се налага всеки случай да се разглежда поотделно.

“Със сега приетите изменения се създават два механизма за компенсация - единият е чрез удължаване на периода на валидност на превозните документи с дни, равни на дните, когато е нарушението на транспортната услуга. Вторият е при следващо зареждане на картата за градски транспорт, цената да е намалена със стойността за времето, когато не е имало транспортна услуга”, коментира Гергин Борисов от „Спаси София“.

Друго предложение на “Спаси София“, което срещна подкрепата на ГЕРБ, БСП, "Синя София", "Възраждане", "Има такъв народ", Ваня Григорова и независими общински съветници, изразено като съвносители и гласуване в зала, бе двойното увеличение на таксата за издаване на разрешително за строеж.

Докладът не бе подкрепен единствено от “ПП-ДБ“, а председателят на групата на “Спаси София“ Борис Бонев посочи, че може да изкаже единствено съжаление, че доскорошните ни партньори решиха на инат, политически, да не гласуват за този доклад. 

Арх. Росица Николова, зам.-председател на комисията по устройство на територията, архитектура и жилищна политика в СОС и общински съветник от ”Спаси София“ припомни предимствата от въвеждането на по-високата такса: “На година, това още 30 млн. лв. към бюджета на Столичната община. Един от основните проблеми на тази наредба е, че е много остаряла и много услуги, които се изпълняват от администрацията, остават незаплатени”. 

Деян Николов от групата на “Възраждане“ в местния парламент, които подкрепиха доклада смята, че двойното увеличение дори е недостатъчно. Все пак той каза, че за момента то е възможното според закона и вдигането на таксата ще бъде полезно за града.

Чуйте целия репортаж на Златина Петкова в звуковия файл

По публикацията работи: Елица Елефтерова-Иванова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Читалището в район "Връбница" в очакване на сериозни ремонти

На територията на Столичната община съществува изградена мрежа от 188 читалища, по данни на публичния регистър на народните читалища. Те разполагат с материална база, но в по-голямата си част сградният фонд е остарял и се нуждае от по-голям обем инвестиции за отстраняване на възникнали във времето проблеми, прилагане на мерки за енергийна..

публикувано на 23.07.25 в 17:37

Инициатива се бори с премахването на достъпа до стари видеоигри

Остава малко повече от седмица до крайния срок за включване в петиция, с която граждани от ЕС целят да бъдат променени регламенти, засягащи именно правата им на потребители. В момента кампанията има над 1,4 млн. подписа, което е повече е необходимото, но въпреки това битката не е приключила.    Инициативата “Спрете унищожаването на игрите“ се опитва..

публикувано на 23.07.25 в 16:41

33 звездни истории в книгата "Заведи ме в теб"

Лилия Илиева е магистър по Българска филология и журналистика, преводач на интересни книги и самата тя автор на книгата “Заведи ме в теб“ , която представи при гостуването си в предаването “Добър вечер, София“. "Поводът, по който ми хрумна да събера 33 интервюта с известни български мъже, беше един мой разговор с френския писател..

публикувано на 23.07.25 в 16:21
Доц. Иво Инджов

Доц. Иво Инджов: Протестите събуждат енергията да се противодейства на злоупотребите във властта

  Пет години след 2020 г. се вижда събуждащата се протестна енергия, която обаче не е толкова разгъната както преди пет години. Това се случва на фона на управление, което дойде след поредица от служебни правителства, но също е съмнително колко е стабилно. “Само за тези, които не познават механизмите и скритите капани на управлението, е изненада, че..

публикувано на 23.07.25 в 15:42

Изменение на ПУП може да помогне за довършването на бул. “Т. Каблешков”

Администрацията на кмета Васил Терзиев иска от Столичния общински съвет да одобри проект за изменение на подробен устройствен план (ПУП), който отключва довършването на бул. “Тодор Каблешков“ и е ключов участък от Третия градски ринг на София, съобщават от пресцентъра на Столичната община. “Ако Общинският съвет вземе решение и подкрепи нашето..

публикувано на 23.07.25 в 14:25

Нови масивни каменни структури откриха археолози на Кокалянски Урвич

Изключително археологическо откритие беше направено в крепостта Кокалянски Урвич край София – триъгълна каменна кула, датирана от края на II век.  Разкритието е на младите археолози д-р Филип Петрунов и Виолина  Кирякова в последните дни от археологическите проучвания, финансирани от Столичната община по програма "Култура". Откритието..

публикувано на 23.07.25 в 12:39

RockSchool отново е в софийски паркове

Лятото в града може да бъде истинска сцена – особено когато музиката идва при теб.  RockSchool отново събира китари, цигулки, пиана, барабани, усмивки, страхотни преподаватели и екип и тръгва по парковете на София.  И да – събитията са отворени за всеки. "Основаната идея на проекта в началото, в неговия генезис, беше да скъси тази културна..

публикувано на 23.07.25 в 12:25