Националното външно оценяване (НВО) не е просто изпит. То е огледало на образователната система. И когато погледнем в него, трябва да имаме смелостта да признаем какво виждаме – и волята да го променим.
С това предизвикателно мнение започва настояването за промени, изразено от Асоциация "Родители".
"За пореден път изразяваме своята позиция, че в настоящия си вид НВО в 4., 7. и 10. клас не отговаря на първоначално обявения замисъл да служи за "диагностика" на образователната система и като инструмент за установяване в каква степен учениците са усвоили ключови компетентности и учебно съдържание. В сегашния си формат НВО не е в интерес на децата и се нуждае от сериозно преразглеждане. В същото време ежегодното му провеждането изисква огромен финансов и организационен ресурс, без да са налице ясни и видими положителни резултати.
В сегашния си вид НВО се е превърнало в източник на неравенство, тревожност и подмяна на образователната цел. То създава среда, в която подготовката за тестове измества на заден план реалното учене, креативността и личното израстване. Децата ни не се учат как да мислят, а как да отговарят "правилно". Често губят вяра в себе си, защото не са "достатъчно добри" според една изкуствена скала.", се казва в позицията.
Съвременната образователна система не успява в това, което очакваме – да формира младите и ги подготвя за живота. Не предлага качествено образование за всички деца. Не е ясно тези, които се справя добре, дали е благодарение на обучението в клас или след родителски инвестиции за допълнителни частни уроци, коментира пред БНР-Радио София Зорница Трифонова, координатор Програма "Образование и социално-емоционални умения" в Асоциация "Родители".
По думите ѝ, НВО не си върши работата, а прави само класиране за следващо училище. Образованието ни се нуждае от сериозни промени. PISA показва, че децата не се справят с практически задачи.
"На частни уроци ходят не само тези, които имат нужда от специални умения или имат по-дълбок интерес към съответната област, а всички.
За тези изпити децата започват се готвят от първи клас. НВО не е естествена част от оценка на ученето. Вниманието трябва да се средоточи върху истинските знания
Ранното профилиране носи и допълнителни затруднения.
През последните години всички промени, които са правени, са на парче.
Очакваме широк дебат по тази тема. Ако искаме съвременно образование, промените трябва да са с визия за бъдещето, а не частични", подчерта Зорница Трифонова.
Чуйте разговора на Невена Николова и Данаил Конов.
Проектът “Мама работи“ е в подкрепа на работещите жени-майки. Изпълнител на проекта е Фондация “Мама има работа“ с финансовата подкрепа на Столичната община – Програма “Европа“ 2025, в партньорство с НЧ “Мечталище 2024“ и район „Лозенец“. Проектът цели да идентифицира нуждите на работещите жени-майки, да подкрепи тяхното личностно и професионално..
Разкрития на представители на ДБ относно продажбата на държавни имоти с отпаднала необходимост в София. Още преди месец се заговори за терени на няколко километра от сградите на БАН, както и такива в район “Лозенец”, които са предвидени за улици, а преди няколко дни темата повдигна и районният кмет на "Лозенец" Константин Павлов, който посочи, че..
От началото на 2025 година напливът от туристи в София се увеличава с 11% на годишна база, това уточниха от Общинско предприятие "Туризъм" при Столичната община. Данните посочват, че за периода януари-юни столицата е посетена от над 647 хил. туристи. Най-голям интерес проявяват посетители от държавите Израел, Италия, Испания, Франция,..
Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи настоява за по-високи заплати и по-добри специализации. “Промените, които ние предлагаме и които на 14-ти внесохме като наше предложение в Министерство на здравеопазването касае освен увеличаване на заплащането - едно от основните ни искания. Искам да обясня, защо е толкова важно да бъде..
За събитията и нови активности предвидени по повод 130 години от създаването на Български туристически съюз, разказа в предаването “Радиокафе“ изпълнителният секретар на БТС Лъчезар Лазаров, който не скри вълнението на екипа на БТС и на всички туристически дружества по повод юбилейната годишнина в настоящата 2025-а година...
Богат женски гроб проучва екипът на проф. Вагалински в Западния некропол на Хераклея Синтика, източно от откритата малко по-рано днес плоча със семеен портрет, съобщават от Archaeologia Bulgarica. Жената е погребана с накити - една златна обица на лявото ухо /по-масивна от намираните досега/, бронзова гривна на ръката, костени игли в прическата. До..
Изложбата “Гвардейският оркестър и формирането на културния и музикален живот в столицата и страната“ се откри днес, 17 юли, в градината пред Народния театър “Иван Вазов“. Тя съдържа архивни снимки и документи, чрез които посетителите ще имат възможност да се запознаят отблизо с дейността около формирането на тези първи музикални състави..