Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Любомир Попйорданов: Планината е еднакво и предизвикателна, и опасна

Българите продължават да подценяват планината заради лесния достъп до нея

Снимка: БТА
Планината е еднакво и предизвикателна, и опасна, и интересна както през зимата, така и през лятото, казва Любомир Попйорданов, председател на УС на Сдружение “Планини и хора – асоциация на планинските водачи в България“.

По думите му, българите продължават да подценяват планината заради лесния достъп до нея, но бързото изкачване в планината не е гаранция за безпроблемно прибиране. “Може да се каже, че като цяло българинът подценява екипировката си. Имам предвид подходящи обувки, някаква добра защита за дъжд, вятър, шапки”, казва той.

Хората дори не казват на никого къде отиват, особено през лятото решават къде да отидат в последния момент, без да съобщят на никого. В същото време не се обръща внимание и на това дали не сме в подходяща физическа форма, а има и хора, които тръгват сами в планината, без да имат резервни варианти за прибиране.

Хората отдават твърде голямо значение на телефона си, но в същото време редовно се качват в планината с телефон без батерия, а и има много места в планините, където няма покритие на телефонните оператори.

“Телефоните са много важни, но те не решават въпроса, както не решават въпроса и добрите обувки. Всичко в едно пътуване или пътешествие, независимо дали е през лятото или през зимата, се решава в неговата подготовка”, казва Любомир Попйорданов.

За добра почивка в планината е необходима и добра предварителна подготовка, която включва добра екипировка, добре зареден телефон, предварително подбран маршрут, както и да съобщим на близките си къде отиваме. 

“Да не забравяме, че трябва да тръгнем и с планинска застраховка, т.е. застраховка за помощ. Има вече доста възможности такъв договор може да се подпише и онлайн, но това трябва да се прави”, казва планинският водач.

Оказва се, че с увеличаването на туристите в планината, се увеличават и инцидентите там, защото всичко става много бързо - бързо се решава къде да прекараме свободното си време в планината, а от това страда предварителната подготовка, което е важно.

Чуйте повече в разговора на Мария Илиева в звуковия файл.

По публикацията работи: Елица Елефтерова-Иванова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Софийски разкази - Радиоразходка по ул. Георги С. Раковски

Разходката по ул. Георги С. Раковски започва от най-високото ѝ място, с паметника на Вазов и витошката морена, от която да гледа към любимата си планина. Наблизо е Палатата Св.София, дело на арх.Парашкеванов (1929). Там е пл.Николай Гяуров, кръстен по инициатива на Гена Димитрова, която също живее наблизо. Следва историята на Военния клуб - коя всъщност..

публикувано на 19.07.25 в 16:00
Аспарух Лешников

Историята оживява - Аспарух Лешников, АРИи първа и втора

Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Басът на групата Роберт Биберти е завиждал и на Аспарух Лешников, и на евреите в групата. Омразата по онова време се е ширила, дори и между членовете на групата. Аспарух Лешников става плячка на Биберти. След 9 септември 1944 на Лешников не е разрешено да напусне България. Писмата му доказват..

публикувано на 19.07.25 в 15:00
Борю Зевзека (в средата) с приятели

Адресите на любовта - Борю Зевзека

Борис Руменов, чиито псевдоним Борю Зевзека е измислен от проф. Иван Шишманов, е легендарна фигура сред софийските интелектуалци и бохеми през първите десетилетия на ХХ век. Името му е нарицателно, и също както за проф. Александър Балабанов, за него се разказват комични и куриозни случки. Хуморът му е свеж, заразителен и незлоблив, автор е на 15..

публикувано на 19.07.25 в 14:00
С Константин Драгов и Сана Драгова

Медитацията е начин да се чувстваме нормално

Шри – Шри Рави Шанкар гостува отново в България – Константин Драгов и Сана Драгова: "Той е основателят на фондация "Изкуството да живееш", тя е в над 180 държави. Учителят ще има лекция с възможност за въпроси и отговори и най-вече, ще има медитация в залата (НДК - зала 1). Ще е като на концерт. Заедно ще преминем отвъд хаоса. Блаженството е..

публикувано на 19.07.25 в 11:54

Киното е лесен път за предаване на култура

Филмът „Гунди“ влиза в британската разпространителска мрежа – режисьорът Димитър Димитров с подробностите: "Много е важно, че филмът продължава като част от програмата на британските кина от веригата "Одеон". Тя е достъпна в сайта им и те са си направили сметка, че не само българи ще го гледат. Като студент там не съм си и мечтал, че някой ден мой..

публикувано на 19.07.25 в 11:02

Мост между поколенията

Голямата маса: Градски дворове – Божидар Емануилов, зам.-кмет на "Оборище":  "Има най-различни работилници за деца и възрастни в един от дворовете, гаражна разпродажба в друг, жива музика. Градските дворове е изчезваща среда, тези, които сме израснали в центъра ги помним. Те са мост между поколенията. Има и хора, които негодуват заради ограничения..

публикувано на 19.07.25 в 10:11

Уличното изкуство дава свобода

Уикенд с „ Мале-мале“ – второ издание на мини фестивала в Южния парк, гост по този повод ни е Петринел Денев: "Програмата ни е малка, първото издание бе изцяло за деца. Хуморът е подходящ и за възрастните. Предвидили сме и уъркшоп за улична клоунада - така и ние започнахме с "Мале-мале". Уличното изкуство дава свобода - да пробваш, да..

публикувано на 19.07.25 в 10:00