Повече от 300 участници от повече от 20 държави бяха тук в София за четвъртото издание на Spinoff Conference - сред които представители на европейски институции, университети, научни организации, предприемачи, визионери, инвеститори и технологични компании. Над 80 лектори от цял свят се качиха в тези два дни на сцената на Spinoff Conference, която в годините се утвърждава като ключов катализатор на технологичния трансфер и иновациите с реално въздействие, като поставя акцент върху ролята на дийптек компаниите за изграждането на по-устойчива, дигитална и конкурентна Европа. Бяха разказани много смели идеи.
Събитието е част от дългосрочната инициатива Spinoff.bg, чиято визия до 2030 г. включва създаването и подкрепата на 500 високотехнологични спиноф компании в България и региона. Целта е да се насърчи трансферът на знания от университетите към реалната икономика, да се активира предприемаческият потенциал и да се изгради регионална иновационна екосистема, способна да отговори на стратегическите предизвикателства пред Европа.
“Когато стартирахме преди 4 години си бяхме поставили задачата да създадем и подкрепим 100 спинофа - технологични и базирани на наука компании, така че те да могат да се комерсиализират и да се развиват. Истината е, че това го постигнахме още през миналата година и затова си поставихме по-амбициозната задача да постигнем 500 спиноф компании. За мое голямо удоволствие през последните два дни видяхме над 30 технологични компании, в сферата на биотехнологиите. Компании, които се занимават с изследвания, свързани с митохондриите, с разкриване на нови лекарствени молекули, ИИ в полза на медицината, иновативни медицински устройства, които да подобряват грижата и състоянието на пациента”, каза Кристина Ешкенази - председател на УС на Биотехнологичен и здравен клъстер и Клъстер Изкуствен Интелект България и организатор на Spinoff Conference.
Сред организаторите на Spinoff Conference е и институт GATE към СУ „Св. Климент Охридски“, който представи ръководения от него VELES Excellence Hub, насочен към създаване на интелигентно здравно пространство за данни в Югоизточна Европа. Проектът развива авангардни технологии като изкуствен интелект, интернет на нещата и големи данни в полза на персонализираната медицина и подобреното здравеопазване в България, Гърция, Кипър и Румъния.
Как GATE допринася за развитието на иновационна екосистема у нас и в Европа разяснява директорът на института проф. Силвия Илиева:“Ние участваме и организираме събития на иновационната екосистема, където както ние споделяме нашите знания и опит в съвременните технологии, така и черпим опит и от другите участници в екосистемата. Ние подготвяме следващото поколение млади хора, които ще създават нашето бъдеще чрез иновации, вдъхновяваме ги, подкрепяме ги, предоставяме им среда, в която те да могат да се срещат и да дискутират, защото иновациите са резултат на сътрудничество между различни партньори и различни гледни точки. Иновацията не е в една организация и в един човек, тя е за всички нас”.Стефан Добрев - председател на борда на Европейския институт за иновации и технологии акцентира по време на Spinoff Conference 2025 върху конкурентоспособността и иновационния потенциал на ЕС с фокус върху ролята на изкуствения интелект и цифровите технологии и иновационната и стартъп система в България.
“В България имаме много изключително обещаващи, а частично и проспериращи млади иновативни предприятия. Имаме в почти всички факултети на всички университети също много талантливи млади хора, особено в сферата на информационните технологии - една традиционна сила на страната, но все още ни липсва тези иновации, изобретения да се реализират в мащаба, в който заслужават. Особено, когато говорим в европейски мащаб. Има много добри изключения, които доказват, че това е възможно, но трябва заедно още много да работим за това да свържем добри предприемачи, иноватори, докторанти от България с потенциални пазари в Западна Европа или с технологии от Западна Европа, от които те се нуждаят, за да успеят в собствения си бизнес”, обяснява Стефан Добрев.
Чуйте целия репортаж на Катя Василева в звуковия файл.
Проектът “Мама работи“ е в подкрепа на работещите жени-майки. Изпълнител на проекта е Фондация “Мама има работа“ с финансовата подкрепа на Столичната община – Програма “Европа“ 2025, в партньорство с НЧ “Мечталище 2024“ и район „Лозенец“. Проектът цели да идентифицира нуждите на работещите жени-майки, да подкрепи тяхното личностно и професионално..
Разкрития на представители на ДБ относно продажбата на държавни имоти с отпаднала необходимост в София. Още преди месец се заговори за терени на няколко километра от сградите на БАН, както и такива в район “Лозенец”, които са предвидени за улици, а преди няколко дни темата повдигна и районният кмет на "Лозенец" Константин Павлов, който посочи, че..
От началото на 2025 година напливът от туристи в София се увеличава с 11% на годишна база, това уточниха от Общинско предприятие "Туризъм" при Столичната община. Данните посочват, че за периода януари-юни столицата е посетена от над 647 хил. туристи. Най-голям интерес проявяват посетители от държавите Израел, Италия, Испания, Франция,..
Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи настоява за по-високи заплати и по-добри специализации. “Промените, които ние предлагаме и които на 14-ти внесохме като наше предложение в Министерство на здравеопазването касае освен увеличаване на заплащането - едно от основните ни искания. Искам да обясня, защо е толкова важно да бъде..
За събитията и нови активности предвидени по повод 130 години от създаването на Български туристически съюз, разказа в предаването “Радиокафе“ изпълнителният секретар на БТС Лъчезар Лазаров, който не скри вълнението на екипа на БТС и на всички туристически дружества по повод юбилейната годишнина в настоящата 2025-а година...
Богат женски гроб проучва екипът на проф. Вагалински в Западния некропол на Хераклея Синтика, източно от откритата малко по-рано днес плоча със семеен портрет, съобщават от Archaeologia Bulgarica. Жената е погребана с накити - една златна обица на лявото ухо /по-масивна от намираните досега/, бронзова гривна на ръката, костени игли в прическата. До..
Изложбата “Гвардейският оркестър и формирането на културния и музикален живот в столицата и страната“ се откри днес, 17 юли, в градината пред Народния театър “Иван Вазов“. Тя съдържа архивни снимки и документи, чрез които посетителите ще имат възможност да се запознаят отблизо с дейността около формирането на тези първи музикални състави..