От 16 до 19 юли в Краков се проведе шестото издание на Cities Forum – едно от големите европейски събития за градски решения и бъдещето на градовете. По традиция форумът се организира oт Главна дирекция „Регионална политика“ на Европейската комисия, като тази година го правят съвместно с European Urban Initiative (EUI).Това е една инициатива, която дава възможност да градовете да бъдат смели – да тестват иновативни решения за устойчиво градско развитие, дори и с риск да сбъркат, като дори грешката в планираното развитие на един град може да бъде полезна за друг, най-малкото за да я избегне. Но това е само ако знанието се споделя – и това е другата мисия на тази Европейска градска инициатива. Знание, събиране и анализ на данни и споделяне на опит – това са ключовите понятия за Европейската градска инициатива. Досега има 86 одобрени проекта от 19 държави-членки на ЕС и от Обединеното кралство, като са разпределени 275 милиона евро в 665 общини, а общия бюджет до 2027 е 395 милиона евро. Изграждане на капацитет (административен и не само) не само в големите градове, създаване и пробване на нови решения за големите градски проблеми, подкрепа за иновациите и трансфер на знания – за това работи Европейската градска инициатива. Секретариатът на EUI е във Франция, в град Лил.
Форумът в Краков имаше няколко важни цели и една от тях е да се установи в диалог с над 1000 представители на управлението и развитието на градовете на европейско, национално и местно ниво какво е състоянието и какви са нуждите на градовете, защото до края на града предстои да бъде публикувана изключително важната Agenda for the Cities (Програма за градовете). Овластяването на градовете и възможността те да участват все по-активно в оформянето на бъдещето на Европа.
Затова и един от ключовите говорители и център на интереса на гости на събитието и журналистите беше италианският еврокомисар Рафаеле Фито, изпълнителен заместник-председател на ЕК, отговарящ за сближаването (включително и кохезионните фондове) и реформите.
Централни теми по време на форума бяха социалното приобщаване, наличието на жилища на достъпни цени/наеми в големите градове, цифровизацията, дигиталния преход, градската мобилност, справянето с климатичните промени, устойчивото и зеленото развитие на градовете, центрирани около хората.
Българското участие – в пленарните сесии бяха поканени заместник-кметът на София Иван Гойчев (очаквайте скоро негово гостуване по темата в Радио София), както и кметът на Пловдив Костадин Димитров, който презентира Пловдив като един от най-старите градове в Европа, който обаче се развива динамично, и какви предизвикателства среща при представянето на богатото си културно – историческо наследство. В друга пленарна сесия, свързана с финансирането на устойчивото градско развитие, редом с опита италианската община Прато, на белгийския град Льовен и експерти от Европейската инвестиционна банка, участва Ива Петкова от Фонда за устойчиво градско развитие. Тя говори за българските успехи в прилагането и комбинирането на различни европейски финансови инструменти за градско развитие и градска трансформация. Един от акцентите по време на Форума на градовете беше представянето на резултатите от Евробарометър за ситуацията в градовете в ЕС и проблемите и очакванията на гражданите.
Иначе неслучайно Краков беше избран за домакин на Форума на градовете (който се провежда на всеки две години) – ясно беше, че ще е полски град, тъй като събитието е по време на полското председателство на Съвета на ЕС, но Краков освен че е старата столица на Полша и старият му център е бил първият обект в Европа, включен през 1978 в списъка на ЮНЕСКО като световно културно наследство, също е град с добри примери за използване на кохезионните фондове и за модерни градски практики. За тях – за градските помагачи и за нощния кмет на Краков, чуйте в кореспонденцията на Лили Големинова:. В Нови хан подготвят ден, посветен на съвременното българско изкуство . Творческо ателие, литературно четене и брут-арт изложба са сред акцентите в програмата. В предаването "Радиокафе" на БНР-Радио София за събитията разказаха Таня Николова и Христина Попова . Много рядко гостува съвременно изкуство - съвременни художници, артисти..
Поредна интересна теракота в гроб с кремация откриха археолозите от екипа на проф. д-р Людмил Вагалински (НАИМ-БАН) при спасителните разкопки в Западния некропол на Хераклея Синтика, съобщиха от Archaeologia Bulgarica. Бронзовата монета от ямата ориентира към погребение през III-I в. пр. Хр. Предстои уточняване на периода, след като монетата бъде..
На 26 юли, събота, с концерт в 19.30 ч. в парк “Ротонда“ ще бъде открит фестивалът “Лятно кино в Банкя: София-Запад Фест 2025“, съобщават от администрацията на столичния район Банкя. Мултимедийният концерт “Кино по ноти“ на Софийски духов оркестър (ОКИ – ДК “Искър“) с диригент маестро Юли Дамянов и гост-изпълнител Александра Александрова ще ни потопи..
През днешния ден ще бъде слънчево и отново горещо. Ще духа слаб вятър, предимно от изток. Максималните температури ще бъдат между 36° и 41°, в София – около 37°, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология. В планините ще бъде слънчево и топло. В следобедните часове над масивите от Западна и Централна България ще има купеста облачност,..
Повече от 20 екипа извършват текущи ремонти по пътните платна и тротоари в София - фрезоване, почистване и асфалтови дейности върху пътните настилки, както и обновяване на тротоарите, съобщиха от Столичната община. От днес започва ремонт на отделни неравности по основни и локални платна на бул. "Скобелев" в участъка от кръстовището "Петте..
Все по-често през летните месеци се отправяме на почивка и в чужбина. Важно е, когато я предприемаме, да сме организирани и предпазливи, защото винаги нещо може да се обърка. Една от защитите при пътуване извън страната е именно застраховката. Какво представлява и какво включва една такава полица, колко може да ни струва тя, какви са..
България е на 61-во място по щедрост в света, а българите са склонни да подценяват своята щедрост , сочи Световният доклад за дарителството ‘2025 (World Giving Report ‘2025) - представително проучване на британската фондация КАФ (CAF), което обхваща повече от 50 000 души в 101 държави. У нас Фондация BCause заедно с КАФ е..