На височина 1724 м., сред високите вековни дървета, в местността Боерица, точното до хижа “Кумата” се намира най-високо разположеният параклис на Балканите - “Св. Иван Рилски”. Това е втората точка от поклонническия маршрут “Рилският Чудотворец“, чиято последна точка е рилската обител. Мястото на параклиса съвсем не е случайно.
“Параклисът е изграден тук преди повече от 100 години, като място по предание, на което мощите са “преспали”, след като си тръгват от София през 1469 г. Това е едно дълго пътешествие от Търново, което минава през София, където мощите остават седем дни. В точно този период - втората половина на юни, през 1469 г., когато излизат от София. Това е точно един ден път с раката с мощите”, разказа преди да бъде осветен новият поклоннически маршрут Пламен Славов - съветник на президента.
Пътят, който минава през Витоша, Верила, Рила и завършва в Рилския манастир, е познат на поклонниците от 15 години, но едва сега става част от инициативата
"По пътя на вярата" под патронажа на президента Румен Радев и с благословението на Негово Светейшество Даниил, Патриарх български и Митрополит Софийски, както и с подкрепата на богословския факултет на Софийския университет и на Българския туристически съюз. Поклонническия маршрут има свои символи – благославяща ръка и клепало.
“Изборът на знаците беше много труден, защото не могат да бъдат избирани свещени предмет, които могат да бъдат по някакъв начин поругани, смачкани, изхвърляни и пр. Клепалото го избрахме, защото идеята е че чрез този знак даваме началото на нещо. Звукът на клепалото е който събужда монасите и ги призовава към молитва в манастирите.
В обществото дано това е клепалото, което да ни събуди и да започнем да мислим в посока на нашата идентичност. Логото е "Благославящата ръка", което се опитваме в момента да защитим като знак на цялата инициатива, защото това е нещо, което тепърва ще се разпространява“, разказа проф. Павел Павлов от Богословския факултет на СУ "Св. Климент Охридски".
На церемонията по откриването на поклонническия маршрут „Рилският Чудотворец“ присъства още и Венцеслав Венев – председател на Българския туристически съюз – една от първите неправителствени организации в България, която тази година празнува своята 130-та годишнина.
Част от населените места, през които поклонниците ще минават в по-ниската част от маршрута, са в община Самоков. Това пряко ще засегне местния туризъм, икономиката на региона и хората, които живеят там, каза кмета на Самоков Ангел Джоргов.
„Рилският Чудотворец“ е само първият лъч от мрежата пътеки, които обединените институции планират да създадат.
Инициативата "По пътя на вярата" има за цел създаване на поклоннически маршрути, свързани с топоси с голямо значение за изграждане на родолюбиво и християнско самосъзнание у българите. Концепцията ѝ съдържа създаването на маршрути в Рилската света обител, Троянската света обител, Бачковската света обител, Поклоннически път "Рилският чудотворец", Морски поклоннически пътища "Св. Андрей Първозвани" и "Света гора", "По стъпките на Св. Методий".
Чуйте повече в репортажа на Мария Бояджиева в звуковия файл.
През 2025 г. целият свят празнува 200 години рождението на Йохан Щраус - син. Празнува и Виена, разбира се. Както сподели пред БНР-Радио София Георги Радев , който вече 13 години живее в австрийската столица – "празнува се през цялата година, навсякъде, през цялото време, на закрито и на открито". Той е човекът, който подготвя гостуването..
Във времето на модни диети и убеждаване в добри хранителни навици, на дневен ред сред привържениците на здравословното хранене са т.нар. суперхрани. Сред тях е и амарантът. За тази култура и нейните качества пред БНР-Радио София разказа Роман Рачков - агроном, специалист по тропично и субтропично земеделие, дългогодишен експерт по..
Европейският парламент прие на 19 юни з аконодателни мерки , с които се предлага забрана за продажба на кучета и котки в магазини за домашни любимци. Защо тази забрана е важна стъпка към хуманното отношение към тези животни, пред БНР-Радио София коментира Ивелина Иванова , координатор към отдел "Програми" в българския офис на..
20 на сто от населението в България е с прекъснати здравноосигурителни права . Солидарният модел на задължително здравно осигуряване у нас е залегнал в Закона за здравното осигуряване (ЗЗО) от 1998 г. и се осъществява чрез Националната здравноосигурителна каса (НЗОК). Този модел е проектиран да осигури достъп до медицинска помощ за всички..
Елийн Офтедал е изпълнителен директор на Норвежката велосипедна асоциация, със седалище в Осло. В ефира на Радио София тя разказа, защо въвеждането на ограничение в скоростта до 30 километра в час в населените места е нейна лична кауза. “Знаем кой е най-лесният и най-евтиният начин да предизвикаме повече хора да карат колело или дори да се..
"Малката Елфа“ е спектакъл за приятелството, за силата на въображението и за смелостта да обичаш. "С нежност и хумор тази театрална феерия ни напомня, че понякога най-големите чудеса се раждат именно тогава, когато вярваме истински и не се боим да отворим сърцата си за невидимото, което ни заобикаля", казват от Младежкия театър за постановаката...
Международна конференция, свързана с климатичните промени, се провежда ежегодно в различни градове и държави. Тази година домакин е Бразилия. С това събитие е свързана международната щафетна колоездачта инициатива COP30 Bike Ride , която обединява стотици колоездачи от цял свят. В рамките на шест месеца участници от Европа,..