20 на сто от населението в България е с прекъснати здравноосигурителни права. Солидарният модел на задължително здравно осигуряване у нас е залегнал в Закона за здравното осигуряване (ЗЗО) от 1998 г. и се осъществява чрез Националната здравноосигурителна каса (НЗОК). Този модел е проектиран да осигури достъп до медицинска помощ за всички граждани, базирайки се на принципите на социална справедливост и взаимопомощ.
Това се посочва в анализ на Центъра за защита правата в здравеопазването.
В него са използвани данни на НЗОК, според които към 1 май 2025 година здравноосигурените с прекъснати права (с над 3 невнесени месечни осигуровки), които са вписани в пациентските листи на общопрактикуващите лекари, са близо 1,2 милиона души. Основната последица за неосигурените е силно ограниченият достъп до медицински услуги, а намалените приходи на Здравната каса се отразяват на системата, на лечебните заведения и кадрите.
"Има разминаване сред официалните данни от НЗОК и НАП, няма единна методика за изчисляване на неосигурените. Заради тях в системата на здравното осигуряване не постъпват половин милиард лева. Негативните последици са очевидни – коментира пред БНР-Радио София д-р Стойчо Кацаров, председател на Центъра за защита правата в здравеопазването и автор на изследването. – в държави, където здравно осигуряване не е задължително, броят на неосигурените е по-малък! А у нас то е задължително."
Д-р Кацаров обясни, че сред тези които не внасят здравни осигуровки най-често са млади хора под 30 г., които се чувстват здрави, бедни или безработни, такива, които са от ромското малцинство, които работят на черно. Има и такива, които имат достатъчно средство и смятат, че по всяко време могат да си платят лечението.
Знаейки, че трябва да платят, те до последно отлагат преглед и лечение и когато им се наложи, натоварват спешната помощ.
"Недоверието към здравната система е сред основните причини за неосигуряване. За да се възстановят прекъснати права, законът изисква да се платят вноските 5 години назад заедно с лихвите. В ЕС българите са с най-нисък доход, а от джоба си доплащат най-много за здраве - около 40 процента.
Реалистично и правилно е да се премахне монополът на НЗОК и да се създаде конкуренция сред здравните осигурители", подчерта д-р Кацаров, който е бил зам.-министър на здравеопазването (1999-2001) и министър (2021).
За пример той посочи Швейцария, в която действат 35 осигурителя за здраве, а неосигурените са под 2-3%.
Чуйте разговора на Невена Николова и Данаил Конов.
Медресе сокаги се прекръства след влизането на московците по тази улица. После е Регентска, после пак - Московска. Започва от пл.Желю Желев, където е бил първият чугунен фонтан. Там е била и часовниковата кула от 17 в. Към 1880-1881 е разрушена. Повече за градската легенда за нея и за оформлението на улицата, както и за прилежащата ѝ малка ул.Малко..
Роден е в 1902 в Габрово, баща му е учител и автор на едни от първите учебници по география в България. Даниела Георгиева е съпруга на неговия правнук и я слушаме в звуковия файл със спомените ѝ за д-р Рачев. Нейни са и предоставените снимки и документи . Д-р Рачев е ревностен радетел за създаването на белодробни диспансери в България. Другата му голяма..
Животът на композитора маестро Георги Атанасов е по-заплетен, драматичен и вълнуващ от всяко оперно либрето. Баща му зарязва децата си, когато бъдещият музикант е на три. Успява да го издири след десетилетия, но таткото предава Богу дух ден преди срещата им. Майката чисти по хорските къщи, за да изхрани челядта си и си отива от живота след десет..
Най-новият проект на Спартак Севов е пълнометражния филм „ Министерството на мечтите “ – абсурдна комедия за любимите неща на всички: бюрокрацията и сбърканите днешни системи. С него е и актьорът Мартин Тасков, а проектът е англоезичен: "Министерство на кошмарите изглеждаше зле като заглавие. Осмиваме бюрокрацията." (Спартак) "Имам честта да..
Георги Георгиев, зам.-председател на "Асоциация за инсулт и афазия“ ни представя първото споделено парково пространство за арт терапия в България, открито по тяхна инициатива на 14 юли в столичния район Банкя. Името, което носи, е "Сътворение" и на място може да се открие зона за арт терапия и зона за лечебно градинарство, както и място с..
Боян Бочев от Лаго Фест в Самоков ни представя събитието с ударение на последната буква: "Тембърът на гласа ми подсказва, че настроението е чудесно. Страхотни музиканти на сцената, познаваме някои от тях в "Мюзиколоджи лайв". (подробности, както и за произхода на името - в звуковия файл) Има от бебета до над 70-годишни, хората си чакат фестивала в..
"Добър вечер, София" казаха Яна и Роман директно от Green gallery - едно ново пространство за екзотични растения и флорално изкуство, където цветята присъстват във всякакви видове и форми. "Имаме фотография, има графика, живопис, акварел - в общи линии, без ограничения в някакъв конкретен стил, дори авторите влизат в нетипични роли, като..