Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Петцифрена такса за студенти?! Дали формулата за платено следване не трябва да се преразгледа?

Снимка: БГНЕС

Редица висши училища предвиждат съществено увеличение на таксите за платено обучение. Само преди дни от Софийския университет публикуваха своите такси за следващата академична година, от които става ясно, че за някои специалности като Физика и Ядрена енергетика сумите достигат до близо 27 хиляди лв., а за специалността Химия - доближават 29 хиляди. Увеличението за някои специалности е двойно и дори тройно спрямо настоящите такси и това шокира студентите.

Заради недоволството в парламента бяха внесени промени в Закона за висшето образование, които предвиждат таксите за обучение на студентите у нас да бъдат редуцирани.

В момента таксите се изчисляват по формула на база 100 процента издръжка на студент, умножена по коефициент за съответното направление. Предложението е тя да не може да бъде по-ниска от 75 на сто от издръжката, а за докторанти - не по-ниска от 70 на сто.

Промяната беше вече одобрена на първо четене от Парламентарната комисия по образованието и науката.

Междувременно от Софийския университет публикуваха становище по темата. От там настояват за дори по-голямо ограничение - таксата за платено обучение да е не по-ниска от 60% от средствата за издръжка на обучението плюс таксата, т.е. таксите да бъдат понижени с 40%. 

"Темата е неприятна, 5-цифрените суми ще са непосилни за много студенти. Някои дори споделиха, че не биха могли да продължат обучението си, което е жалко – коментира пред БНР-Радио София Ангел Стойков, председател на Националното представителство на студентските съвети (НПСС). – Повишението при държавна поръчка бе не повече от 10-12% - до 120 лева и това се прие добре, но в платената форма на обучение скокът е неочаквано драстичен. Разликата е огромна, затова ще подкрепим възможно най-ниския процент, заложен във формулата."

По думите му, възможно е да има отлив от специалности заради високи такси. Малко родители могат да отделят 100 хиляди лева за 4 години следване.

"Ректорите също узряват, че таксите са непосилни. Оптимист съм за намиране на добро решение до края на летния сезон. Ако това не се случи, няма да се отрази добре на студентската общност.

Трябва да се помисли дали тази формула е най-добрата и да се търси решение, устойчиво във времето. Промените в таксите да оказват по-поносим натиск върху студентите", отбеляза още Стойков.

  • Студентски протест е планиран в София на 9 юли пред подлеза на Ректората на Софийския университет.

В звуковия файл може да чуете разговора на Невена Николова и Данаил Конов с Ангел Стойков, както и анкета на Надежда Герова със студенти.

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Раздават вода на 4 места в София заради горещините

Във връзка с високите температури до 25 юли включително Столичната община организира раздаване на минерална вода за гражданите. Пунктовете за раздаване са три: на площад „Св. Неделя", до НДК (пилони) и в подлеза на Софийски университет "Св. Климент Охридски". Началото е от 12:30 до изчерпване на количествата. Дейностите са..

публикувано на 23.07.25 в 07:50

Два градуса надолу от вчера, но ще бъде по-горещо от утре

Днес преди обяд ще бъде слънчево. В следобедните часове атмосферата ще се лабилизира. Ще има развитие на купеста и купесто-дъждовна облачност и на места, главно в западните и централни райони, ще превали краткотраен дъжд с гръмотевици. В Северна България временно ще проникне относително хладен въздух. Вятърът ще се ориентира от изток-североизток и ще..

публикувано на 23.07.25 в 07:15

Ремонтът на участък от бул. "Евлоги и Христо Георгиеви" е до края на седмицата

Извършва се текущ ремонт на участък от активната лента и автобусната спирка от пътното платно на бул. "Евлоги и Христо Георгиеви" от бул. "Драган Цанков" до повдигнатата пътека при входа на Националния стадион "Васил Левски", съобщиха от Столичната община след публикация на БНР-Радио София . Ремонтът се изпълнява във връзка с влошеното..

публикувано на 22.07.25 в 19:39

До края на 2025-а трябва да бъде избран операторът за депозитната система!

Асоциацията на производителите на безалкохолни напитки (АПБНБ) в България е готова да участва в изграждането на депозитна система у нас. В принципите на функционирането ѝ трябва да залегне финансовата мотивация за потребителите, разясни днес  Жана Величкова, изпълнителен директор АПБНБ . Някои вериги магазини вече са предприели стъпки към това...

публикувано на 22.07.25 в 19:08

За пореден път от ПП-ДБ настояват за нови ръководства на четирите транспортни дружества в София

За пореден път общински съветници от „Продължаваме промяната - Демократична България“ настояха за обявяването на конкурси за ръководства на четирите транспортни дружества в София. Според тях докладите, които се разглеждат от Столичния общински съвет, включително и на предстоящото заседание, отразяват сериозните проблеми в обществения транспорт...

публикувано на 22.07.25 в 17:40
Лилия Донкова

Жители и управа настояват за спешни мерки по обезопасяването на бивш рудник в ”Кремиковци“

Да бъдат предприети спешни мерки, свързани с укрепване на активирано старо свлачище в бившия рудник в кв.”Кремиковци“, настояват кметът на едноименния район Лилия Донкова и зам.-кметът по екология Надежда Бобчева. Те настояват в доклад, който предстои да бъде гледан на предстоящата сесия на Столичния общински съвет в четвъртък, да се подпише..

публикувано на 22.07.25 в 16:49
Доц. Теодора Пенева

Без ясни правила огромните средства от Социалния план за климата може да не достигнат до нуждаещите се

България се подготвя за разпределянето на 2,49 млрд. евро в подкрепа на енергийно и транспортно бедни домакинства и микропредприятия през следващите 6 години (1 януари 2026 – 31 декември 2032 г.) чрез Социалния план за климата (СПК). Целта е уязвимите групи хора да бъдат компенсирани за умереното покачване на цените на бензина,..

публикувано на 22.07.25 в 16:08