Това, че наемателите в общински жители ще са на 5-годишен договор, не означава, че те не могат да кандидатстват отново след този срок. Това е европейска практика. Има хиляди чакащи, а за 5 години статусът на определен наемател може да се подобри.
Това коментира пред БНР-Радио София общинският съветник от "Спаси София" арх. Росица Николова, съвносител на доклада за Наредбата за общински жилища, който днес се обсъжда в Столичния общински съвет (СОС).
Тя уточни, че работата по Наредбата е започнала още през 2024 година.
А предложението на районния кмет Георги Тодоров вече е прието в Правна комисия на СОС.
"Нормално е истински нуждаещите се хора в общински жилища да се притесняват. Но искам да разсея различните спекулации. Ще разширим възможностите за продължаване на срока за всички уязвими групи", каза още Николова.
По нейна информация, за над 30 години се разпродадени 90% от общинските жилища. В момента те са около 7 хиляди апартамента. Чакащите са около 1500.
"Ключово в Наредбата не са само начинът на настаняване, целевите групи контролът, но и предвиденият фонд, в който ще се събират средствата от наеми и продажби. Според решение, взето през 2022 година предстои да бъдат продадени около 1400 апартамента. 40% от средствата ще са за ремонт и поддръжка от самите райони. Останалите 60% ще са за строителство на нови жилища", обясни още арх. Николова.
Чуйте разговора на Константин Лавсов.
Кристиян Александров днес е част от музикалната сцена на канадския град Ванкувър, който се намира на едни линия с прочутия си с алтернативните рок банди (и не само) Сиатъл. Но е роден в София. Завършил е Музикалното училище в София с пиано (+перкусии). Там най-добрият му е приятел е друг пианист, Ясен Велчев (Акага и Те). В неговия випуск са „и..
Радиокафе днес се излъчва от величествения Костенски водопад . Йордан Ангелов , кмет на Община Костенец е пръв наш гост и първите му думи са за проектите, по които работи общината, без да се забравят разбира се, и предизвикателствата и решенията: "Водят ме в Копривщица, Панагюрище, рецитирам за да обича и пази България" (Петър). "Четяхме..
Разходката по ул. Георги С. Раковски започва от най-високото ѝ място, с паметника на Вазов и витошката морена, от която да гледа към любимата си планина. Наблизо е Палатата Св.София, дело на арх.Парашкеванов (1929). Там е пл.Николай Гяуров, кръстен по инициатива на Гена Димитрова, която също живее наблизо. Следва историята на Военния клуб - коя всъщност..
Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Басът на групата Роберт Биберти е завиждал и на Аспарух Лешников, и на евреите в групата. Омразата по онова време се е ширила, дори и между членовете на групата. Аспарух Лешников става плячка на Биберти. След 9 септември 1944 на Лешников не е разрешено да напусне България. Писмата му доказват..
Борис Руменов, чиито псевдоним Борю Зевзека е измислен от проф. Иван Шишманов, е легендарна фигура сред софийските интелектуалци и бохеми през първите десетилетия на ХХ век. Името му е нарицателно, и също както за проф. Александър Балабанов, за него се разказват комични и куриозни случки. Хуморът му е свеж, заразителен и незлоблив, автор е на 15..
Шри – Шри Рави Шанкар гостува отново в България – Константин Драгов и Сана Драгова: "Той е основателят на фондация "Изкуството да живееш", тя е в над 180 държави. Учителят ще има лекция с възможност за въпроси и отговори и най-вече, ще има медитация в залата (НДК - зала 1). Ще е като на концерт. Заедно ще преминем отвъд хаоса. Блаженството е..
Филмът „Гунди“ влиза в британската разпространителска мрежа – режисьорът Димитър Димитров с подробностите: "Много е важно, че филмът продължава като част от програмата на британските кина от веригата "Одеон". Тя е достъпна в сайта им и те са си направили сметка, че не само българи ще го гледат. Като студент там не съм си и мечтал, че някой ден мой..