Борис Руменов, чиито псевдоним Борю Зевзека е измислен от проф. Иван Шишманов, е легендарна фигура сред софийските интелектуалци и бохеми през първите десетилетия на ХХ век. Името му е нарицателно, и също както за проф. Александър Балабанов, за него се разказват комични и куриозни случки. Хуморът му е свеж, заразителен и незлоблив, автор е на 15 книги и повече от 700 произведения.
Със съпругата си Цветана (актриса и балерина) Борис се запознава докато е артист в Народния театър. Малко по-късно двамата играят заедно в театър “Ренесанс” и във филма “Весела България”. Семейството им е еталон за любов, разбирателство и споделени мигове. В дома им на ул. “Добри Войников” 29 интелектуалци водят умни спорове и осъмват весели компании.
Борис Руменов не е бил обвързан с никоя политическа партия, но на 10 октомври 1944 година двама въоръжени с шмайзер го отвеждат “за справка”, за да не се върне никога повече при съпругата и дъщеричката си Ани. Убиецът му е доказан - пишман-поетът Светослав Вихров.
Защо литературно-партизанският Салиери разстрелва Борис Руменов и как съпругата му Цветана през остатъка от живота си се опитва да възстанови доброто му име - чуйте в звуковия файл:
Днес ще е предимно слънчево с временни увеличения на облачността. Ще духа слаб до умерен вятър от изток-югоизток, съобщиха от НИМХ. Максималните температури ще са между 28° и 33°, в София - около 29°. В планините ще бъде предимно слънчево с временни увеличения на облачността, но само на изолирани места в Рила и Пирин ще превали. Ще духа до умерен вятър..
На 8 септември отбелязваме Международния ден на грамотността. Датата е обявена от ООН на 17 октомври 1965 г., а за първи път се отбелязва през 1966 г. Целта е да се усилят действията на обществото към разпространение на грамотността. Според ЮНЕСКО грамотността допринася за мира, като подпомага постигането на индивидуални свободи, по-добро разбиране..
Виненият туризъм може да превърне страната ни в целогодишна туристическа дестинация. В тази посока ще работят съвместно Министерството на туризма и Българската организация за винен туризъм. Българската организация за винен туризъм е първото национално сдружение, което обединява водещи винарни в страната. Председателят на организацията Петя Минкова..
Традиционната Седмица на пожарната безопасност се провежда от 8 септември до 14 септември 2025 г., в цялата страна. По време на кампанията се предвиждат почти 900 събития, включващи приемни за граждани; провеждане на кръгли маси, дискусионни и информационни срещи, беседи и форуми; демонстративно провеждане на обучения, занятия, тренировки,..
В предаването "Радиокафе“ разговаряме с историка д-р Александър Стоянов за неговата последна историческа книга - “Българите между две катастрофи (1396 – 1944 г.)“ , написана така, че да може да се чете и от по-широката, любопитна и любознателна публика. Изданието е синтезирано и достъпно изложение на българската история от края на..
"Създадено в България, признато по света!“ е мотото на най-голямото събитие за иновации в роботиката и автономните технологии у нас. То ще се проведе на 11 септември 2025 г., в София тех парк - зала "Джон Атанасов". Robotics Strategy Forum е едно от най-посещаваните технологични събития в България, което се провежда 5 поредни години. На едно..
На 8 септември Православната църква чества празника Рождество на Пресвета Богородица, известен в народната традиция като Малка Богородица. Според българските традиции Рождество на Дева Мария е празник, на който се почитат жените и майките. Това е един от Богородичните празници в православния календар през годината заедно с Въведение (21 ноември),..