България се подготвя за разпределянето на 2,49 млрд. евро в подкрепа на енергийно и транспортно бедни домакинства и микропредприятия през следващите 6 години (1 януари 2026 – 31 декември 2032 г.) чрез Социалния план за климата (СПК).
Целта е уязвимите групи хора да бъдат компенсирани за умереното покачване на цените на бензина, дизела, природния газ, транспортните услуги и др., което се очаква да настъпи с въвеждането на новата Схема за търговия с емисии (СТЕ 2) на ниво ЕС в началото на 2027 г. Тя поставя цена върху емисиите на парникови газове от използваните в сградите, сухопътния транспорт и микропредприятията изкопаеми горива, за да стимулира домакинствата и микропредприятията да преминат към ниско- или нулевоемисионни енергийни източници.
"Тази добавка в цената на изкопаемите горива ще се плаща от всички нас. Но България е нетен получател от Социалния фонд за климата (СФК) – коментира пред БНР-Радио София доц. д-р Теодора Пенева, изследовател от Института за икономически изследвания към БАН и старши експерт "Климат и енергия" във WWF. – Около 77% от средствата ще са предназначени за декарбонизация на двата сектора – сградите и транспорта. Само 13% ще са за директно подпомагане доходите на домакинства, директно засегнати от Схемата."
По думите на Пенева 1,5 млрд. евро ще са за 4 основни мерки за сградите: саниране на около 2 хиляди сгради, създаване на енергийно общности, "Топъл дом" за еднофамилни къщи, подмяна на уреди за приготвяне на храна с електрически.
В областта на транспорта мерките са 5:
Рисковете и предизвикателствата са свързани най-вече с неясните правила, по които ще се разпределя този огромен ресурс, изтъкна доц. Теодора Пенева.
Съществува реална опасност средствата да не достигнат но уязвимите, за които е Планът.
Сградите, които ще бъдат допуснати до програмата, ще се определят по субективната преценка на общините. Разпределението не е предвидено да се базира на оценката за въздействие.
"И в момента имаме неравномерно разпределение на получателите – допълни Пенева. – От 265 общини в 120 не е реализиран нито 1 проект за енергийно обновяване."
По нейни данни енергийно бедните домакинства са близо 900 хиляди, а други 100 хиляди са засегнати от Схемата.
Днес по темата с общо становище излязоха 15 граждански, бизнес и потребителски организации, сред които са WWF България, Екологично сдружение "За Земята", Център за енергийна ефективност "ЕнЕфект", Асоциация "Активни потребители" и други.
"Администрирането на средствата по СПК само през общини и държава не е възможно – те нямат достатъчен капацитет. Държим за децентрализация на процесите, за участие на неправителствени организации и повече юридически лица", допълни доц. Пенева.
Чуйте разговора на Невена Николова.
Медресе сокаги се прекръства след влизането на московците по тази улица. После е Регентска, после пак - Московска. Започва от пл.Желю Желев, където е бил първият чугунен фонтан. Там е била и часовниковата кула от 17 в. Към 1880-1881 е разрушена. Повече за градската легенда за нея и за оформлението на улицата, както и за прилежащата ѝ малка ул.Малко..
Роден е в 1902 в Габрово, баща му е учител и автор на едни от първите учебници по география в България. Даниела Георгиева е съпруга на неговия правнук и я слушаме в звуковия файл със спомените ѝ за д-р Рачев. Нейни са и предоставените снимки и документи . Д-р Рачев е ревностен радетел за създаването на белодробни диспансери в България. Другата му голяма..
Животът на композитора маестро Георги Атанасов е по-заплетен, драматичен и вълнуващ от всяко оперно либрето. Баща му зарязва децата си, когато бъдещият музикант е на три. Успява да го издири след десетилетия, но таткото предава Богу дух ден преди срещата им. Майката чисти по хорските къщи, за да изхрани челядта си и си отива от живота след десет..
Най-новият проект на Спартак Севов е пълнометражния филм „ Министерството на мечтите “ – абсурдна комедия за любимите неща на всички: бюрокрацията и сбърканите днешни системи. С него е и актьорът Мартин Тасков, а проектът е англоезичен: "Министерство на кошмарите изглеждаше зле като заглавие. Осмиваме бюрокрацията." (Спартак) "Имам честта да..
Георги Георгиев, зам.-председател на "Асоциация за инсулт и афазия“ ни представя първото споделено парково пространство за арт терапия в България, открито по тяхна инициатива на 14 юли в столичния район Банкя. Името, което носи, е "Сътворение" и на място може да се открие зона за арт терапия и зона за лечебно градинарство, както и място с..
Боян Бочев от Лаго Фест в Самоков ни представя събитието с ударение на последната буква: "Тембърът на гласа ми подсказва, че настроението е чудесно. Страхотни музиканти на сцената, познаваме някои от тях в "Мюзиколоджи лайв". (подробности, както и за произхода на името - в звуковия файл) Има от бебета до над 70-годишни, хората си чакат фестивала в..
"Добър вечер, София" казаха Яна и Роман директно от Green gallery - едно ново пространство за екзотични растения и флорално изкуство, където цветята присъстват във всякакви видове и форми. "Имаме фотография, има графика, живопис, акварел - в общи линии, без ограничения в някакъв конкретен стил, дори авторите влизат в нетипични роли, като..