Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доц. Теодора Пенева:

Без ясни правила огромните средства от Социалния план за климата може да не достигнат до нуждаещите се

Доц. Теодора Пенева
Снимка: Катя Василева

България се подготвя за разпределянето на 2,49 млрд. евро в подкрепа на енергийно и транспортно бедни домакинства и микропредприятия през следващите 6 години (1 януари 2026 – 31 декември 2032 г.) чрез Социалния план за климата (СПК).

Целта е уязвимите групи хора да бъдат компенсирани за умереното покачване на цените на бензина, дизела, природния газ, транспортните услуги и др., което се очаква да настъпи с въвеждането на новата Схема за търговия с емисии (СТЕ 2) на ниво ЕС в началото на 2027 г. Тя поставя цена върху емисиите на парникови газове от използваните в сградите, сухопътния транспорт и микропредприятията изкопаеми горива, за да стимулира домакинствата и микропредприятията да преминат към ниско- или нулевоемисионни енергийни източници.

"Тази добавка в цената на изкопаемите горива ще се плаща от всички нас. Но България е нетен получател от Социалния фонд за климата (СФК) – коментира пред БНР-Радио София доц. д-р Теодора Пенева, изследовател от Института за икономически изследвания към БАН и старши експерт "Климат и енергия" във WWF. – Около 77% от средствата ще са предназначени за декарбонизация на двата сектора – сградите и транспорта. Само 13% ще са за директно подпомагане доходите на домакинства, директно засегнати от Схемата."

По думите на Пенева 1,5 млрд. евро ще са за 4 основни мерки за сградитесаниране на около 2 хиляди сгради, създаване на енергийно общности, "Топъл дом" за еднофамилни къщи, подмяна на уреди за приготвяне на храна с електрически.

В областта на транспорта мерките са 5:

  • 713 млн.  лв. са предназначени за създаване на нови транспортни линии и маршрути; Около 1325 електрически превозни средства, зарядни станции и карти в 265 общини;
  • 100 милиона ще бъдат насочени за микропредприятия в сектор услуги, чиито разходи за транспорт са над средните за страната – ще бъдат подпомогнати около 150 такива предприятия от 4300 идентифицирани от Министерския съвет;
  • Нискоемисионни електрически мотриси (356 млн.)
  • За мобилни здравни кабинети 150 ел. превозни средства;
  • Солидарна мобилност - за около 77 млн. евро.

Рисковете и предизвикателствата са свързани най-вече с неясните правила, по които ще се разпределя този огромен ресурс, изтъкна доц. Теодора Пенева.

Съществува реална опасност средствата да не достигнат но уязвимите, за които е Планът.

Сградите, които ще бъдат допуснати до програмата, ще се определят по субективната преценка на общините. Разпределението не е предвидено да се базира на оценката за въздействие.

"И в момента имаме неравномерно разпределение на получателите – допълни Пенева. – От 265 общини в 120 не е реализиран нито 1 проект за енергийно обновяване."

По нейни данни енергийно бедните домакинства са близо 900 хиляди, а други 100 хиляди са засегнати от Схемата.

Днес по темата с общо становище излязоха 15 граждански, бизнес и потребителски организации, сред които са WWF България, Екологично сдружение "За Земята", Център за енергийна ефективност "ЕнЕфект", Асоциация "Активни потребители" и други.

"Администрирането на средствата по СПК само през общини и държава не е възможно – те нямат достатъчен капацитет. Държим за децентрализация на процесите, за участие на неправителствени организации и повече юридически лица", допълни доц. Пенева.

Чуйте разговора на Невена Николова.

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проекти за уязвими семейства могат да получат финансиране до 60 000 лева

Конкурс, насочен към инициативи за предотвратяване на раздялата между деца и техните близки и осигуряване на ранна подкрепа за семейства в уязвими ситуации е обявила фондация "Работилница за граждански инициативи". Подкрепени ще бъдат инициативи, които развиват уменията, знанията и увереността на родителите – чрез обучения, срещи, създаване..

публикувано на 28.07.25 в 09:40

Поносимо горещо, до 30° в София

Днес ще е слънчево. Около и след обяд над Западна и Централна България ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност и на места ще има краткотрайни валежи от дъжд и гръмотевични бури. Ще има условия за градушки. Ще духа слаб до умерен северозападен вятър, в Югоизточна България от север-североизток. Максималните температури ще са от..

публикувано на 28.07.25 в 07:15

Всеки концерт е своеобразен празник

Д-р Татяна Илиева за джаз-фестивала в Боровец, носещ името на нейния съпруг д-р Емил Илиев: "Не отдавам значение на годишнините. Всеки концерт е своеобразен празник. А един сезон, посветен на годишнина не се отличава много от другите. Стараем се всеки концерт да е нещо неповторимо. Нищо не е самоцелно. Бих отбелязъл цикъла ни "Нова европейска..

публикувано на 27.07.25 в 11:54
Кметът на града, Ангел Джоргов и организаторът на фестивала Георги Николов-Гопето откриват Лаго фест

Фестивално е в Самоков

Лаго фест в града, джаз-фестивал в Боровец - не всеки град има подобни допълващи се две музикални събития. По този повод започваме с Георги Николов-Гопето : "Колкото по-готина е публиката, толкова по-готино звучи и музиката. Хората като се изкефят на звука ставаме все по-креативни. Има нови вдъхновения, чакат да бъдат записани. Като се видим,..

публикувано на 27.07.25 в 10:30
ул.

Софийски разкази - Радиоразходка по ул. "Московска"

Медресе сокаги се прекръства след влизането на московците по тази улица. После е Регентска, после пак - Московска. Започва от пл.Желю Желев, където е бил първият чугунен фонтан. Там е била и часовниковата кула от 17 в. Към 1880-1881 е разрушена. Повече за градската легенда за нея и за оформлението на улицата, както и за прилежащата ѝ малка ул.Малко..

публикувано на 26.07.25 в 16:00

Историята оживява - доктор Рачо Рачев и Фонфон

Роден е в 1902 в Габрово, баща му е учител и автор на едни от първите учебници по география в България. Даниела Георгиева е съпруга на неговия правнук и я слушаме в звуковия файл със спомените ѝ за д-р Рачев. Нейни са и предоставените снимки и документи . Д-р Рачев е ревностен радетел за създаването на белодробни диспансери в България. Другата му голяма..

публикувано на 26.07.25 в 15:00
маестро Георги Атанасов

Адресите на любовта - маестро Георги Атанасов

Животът на композитора маестро Георги Атанасов е по-заплетен, драматичен и вълнуващ от всяко оперно либрето. Баща му зарязва децата си, когато бъдещият музикант е на три. Успява да го издири след десетилетия, но таткото предава Богу дух ден преди срещата им. Майката чисти по хорските къщи, за да изхрани челядта си и си отива от живота след десет..

публикувано на 26.07.25 в 14:00