Откритието е направено на дълбочина 1,7 м, където археолозите попадат на масивни каменни структури с необичаен триъгълен план.
Учените предполагат, че градежът е от времето на Сердика – римския предшественик на днешна София. Това е най-ранната структура, разкрита досега на територията на Урвич, и бележи началото на неговата стратегическа роля още в Античността.
Към този извод ги навежда и фактът че, най-старите открити до момента монети датират от управлението на римския император Каракала (211–217 г.). Интерес представлява и фактът, че структурата е била многократно преправяна в следващи епохи – археолозите откриват следи от строителни намеси и укрепване.
Особено важна е намерената византийска монета на император Исак II Ангел (1185–1195 г.), която насочва към преустройства в края на XII век. Това свидетелства, че Триъгълната кула е запазила стратегическата си стойност в продължение на повече от хилядолетие.
Успоредно с археологическите разкрития, на обекта са монтирани и нови указателни табели, които улесняват посетителите и ги запознават с най-значимите открития. Инициативата е част от проекта на Националния исторически музей "Домът на двуглавия орел", посветен на социализацията на крепостта и популяризирането на българското културно-историческо наследство.
Повече пред БНР-Радио София разказа археологът д-р Филип Петрунов, ръководител на археологичните проучвания, заедно с Виолина Кирякова. Той обясни какво ново е открито сега и до какви нови заключения е достигнал екипът, допълват ли вече известните факти или има изненади.
Д-р Филип Петрунов поясни, че разработените от учените проекти са изключително детайлни и имат и образователна насоченост.
"За поредна година работим с Националната гимназия за древни езици и култури, като тази година се включиха и ученици от Професионалната гимназия по архитектура и строителство. Относно това, което открихме тази година, лично аз се старая да се дистанцирам от израза „уникално“, но по същество е без аналог, тъй като е една архитектурна практика от края на II век и началото на III век за изграждането на фортификационни съоръжения, познати като триъгълни кули, се откриват както в рания период на укреплението на Сердика, така и на крепостта при Траянови врата и други крепости от римския период", уточни той.
Такава кула е била построена в смутните години накрая на II век, когато започват нашествията на Балканите, свързани с инвазиите в Римската империя, когато вече установената трайно на Балканите Римска империя е застрашена от север от най-различни племена, които се опитват да се докоснат до благата на тази цивилизация. По този начин се появява и римското укрепление на Урвич, изградено също от триъгълни кули.
Един от акцентите в проекта подкрепен от програма "Култура" на Столичната община е разработването на информационни табели на място, които да насочват чрез QR кодове към страниците на Кокалянски Урвич, където в нов раздел, свързан с архитектурата, да могат да се видят реконструкции, снимки от дрон, снимки от земя, със съответните чертежи на архитектурните останки, които не са никак малко на терен, отбеляза археологът д-р Петрунов.
Чуйте още детайли за новооткритата Триъгълна кула (всъщност е правоъгълна) и какво е нейното значение за крепостта в разговора на Гергана Пейкова.
Истината в цифри изглежда така: над 53 000 сигнала за домашно насилие само през 2024 г. Над 105 жени убити от партньори или членове на семейството им в последните 5 години. Тази истина е провокацията, заради която журналистът Димитър Панайотов и фотографът Александър Николов изминават стотици километри, за да съберат реални истории на..
Конкурс, насочен към инициативи за предотвратяване на раздялата между деца и техните близки и осигуряване на ранна подкрепа за семейства в уязвими ситуации е обявила фондация "Работилница за граждански инициативи". Подкрепени ще бъдат инициативи, които развиват уменията, знанията и увереността на родителите – чрез обучения, срещи, създаване..
Днес ще е слънчево. Около и след обяд над Западна и Централна България ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност и на места ще има краткотрайни валежи от дъжд и гръмотевични бури. Ще има условия за градушки. Ще духа слаб до умерен северозападен вятър, в Югоизточна България от север-североизток. Максималните температури ще са от..
Д-р Татяна Илиева за джаз-фестивала в Боровец, носещ името на нейния съпруг д-р Емил Илиев: "Не отдавам значение на годишнините. Всеки концерт е своеобразен празник. А един сезон, посветен на годишнина не се отличава много от другите. Стараем се всеки концерт да е нещо неповторимо. Нищо не е самоцелно. Бих отбелязъл цикъла ни "Нова европейска..
Лаго фест в града, джаз-фестивал в Боровец - не всеки град има подобни допълващи се две музикални събития. По този повод започваме с Георги Николов-Гопето : "Колкото по-готина е публиката, толкова по-готино звучи и музиката. Хората като се изкефят на звука ставаме все по-креативни. Има нови вдъхновения, чакат да бъдат записани. Като се видим,..
Медресе сокаги се прекръства след влизането на московците по тази улица. После е Регентска, после пак - Московска. Започва от пл.Желю Желев, където е бил първият чугунен фонтан. Там е била и часовниковата кула от 17 в. Към 1880-1881 е разрушена. Повече за градската легенда за нея и за оформлението на улицата, както и за прилежащата ѝ малка ул.Малко..
Роден е в 1902 в Габрово, баща му е учител и автор на едни от първите учебници по география в България. Даниела Георгиева е съпруга на неговия правнук и я слушаме в звуковия файл със спомените ѝ за д-р Рачев. Нейни са и предоставените снимки и документи . Д-р Рачев е ревностен радетел за създаването на белодробни диспансери в България. Другата му голяма..