Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Делян Георгиев, кмет на район “Изгрев”:

Трябва да започне да се инвестира мащабно в кварталите

Тази година ще бъдат реновирани основно детски площадки в квартал “Изгрев”

Д-р Делян Георгиев - кмет на район "Изгрев"
Снимка: ФБ/Делян Георгиев

Районната администрация на “Изгрев” ще премахне 14 негодни за ползване детски площадки от кварталите, поради обективна невъзможност да ги реновира. От местната администрация се стараят да обновяват по 2-3 площадки годишно.

"В район “Изгрев” има общо 94 детски площадки. Някога, когато са строени кварталите ни е мислено за това и почти пред всеки блок и всеки вход има по една детска площадка, но това са площадки, които са възраст 50 и повече години. Една голяма част от тях са в тежко експлоатационно състояние, а районната администрация не разполага с необходимите средства, за да ги възстанови всички и наведнъж.

Всяка година успяваме с големи усилия и със скромния бюджет, който получаваме от Столичната община, да реновираме до три детски площадки, заедно с междублоковото пространство, но това е процес, който ще отнеме страшно много време”, коментира д-р Делян Георгиев, кмет на район “Изгрев”.

Според него е крайно време София, като град, да започне да инвестира по-ефектно и мащабно в кварталите, както се говори от години, но никога не се случва. 

Тази година ще бъдат реновирани само детски площадки в квартал “Изгрев”, който е и най-малкият квартал в района, но има много площадки, които не могат да бъдат ползвани,а някои дори представляват определен риск за децата, които ги използват, затова ще ги премахнем. Това са площадките, които са в най-тежко състояние, обясни още той. 

Такива площадки, обаче има и в кв. “Изток” и в кв. “Дианабад”.Едно от нещата, които оскъпяват тези детски площадки е фактът, че те са толкова остарели, че не подлежат на ремонт, а трябва да бъдат изцяло подновени.

За да бъдат подновени всички детски площадки в района, са необходими 10 млн. лв., а бюджетът, който Столичната голяма община дава за поддръжка на тези съоръжения и изграждане на нови  37 хил. лв. Сериозната финансова разлика е причината за решението да бъдат премахнати площадките.   

За времето, през което е кмет на район “Изгрев”, Делян Георгиев е подновил 12 детски площадки с прилежащата инфраструктура.

За да бъдат решени трайно проблеми като този с детските площадки в кварталите, районният кмет се надява Столичната община да обърне внимание и да влезе в кварталите, където заедно с инвеститори да бъде променен облика на местата, където живеят хората.

Чуйте повече в разговора на Гергана Пейкова в звуковия файл.
По публикацията работи: Елица Елефтерова-Иванова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Не само храната е фактор за затлъстяването, но и тя

Затлъстяването - здравни и икономически последствия

Според последни данни 33,2 % от населението у нас над 20-годишна възраст е със затлъстяване. Състоянието е по-често срещано при мъжете (38,8%) в сравнение с жените (28,3%). По данни от Националния статистически институт (НСИ) за 2019 г., 62,8% от мъжете и 45,0% от жените на възраст 18 и повече години са с наднормено тегло или затлъстяване...

публикувано на 21.08.25 в 17:54

За говедовъдство без клетки ще стигне инвестиция под 1% от годишния оборот в отрасъла

Повече от 110 000 подписа за забрана на отглеждането на телета в клетки внесе организацията "Невидими животни" в Народното събрание и в Министерството на земеделието. В петицията се настоява за конкретни законодателните промени.     "За разлика от много други въпроси, българите сме по-единни по отношение правата на животните . След..

публикувано на 21.08.25 в 17:15
Снимки: Агенция „Мяра“

За пожарите българите са самокритични, но и взискателни към институциите

Близо три четвърти ( 73,9%) от пълнолетните българи намират, че в последните седмици има увеличение на цените на стоките и услугите . Дяловете са най-сериозни сред най-възрастните хора, но не са малки дори сред привържениците на сега управляващите партии. 17,3 на сто не са усетили промяна в последните седмици, но избират опцията „В..

публикувано на 21.08.25 в 15:42

Започва TRAP FEST x MOGA FEST – Панчарево Open Air 2025

Младежка енергия, музика, изкуство, къмпинг култура и фестивална магия събира на крачка от София, под открито небе TRAP FEST x MOGA FEST – Панчарево Open Air 2025 от днес, 21 август, до 23 август (събота). В предаването “Радиокафе“ гостува Деян Янков, основател на Фондация “Тротоара“ през 2014 година, а през 2020 тя е с утвърден статут..

публикувано на 21.08.25 в 12:59

"Експедиция Понория" - дигитален пътеводител за насърчаване на туризма в региона

Безплатното мобилно приложение "Експедиция Понория" като дигитален пътеводител за насърчаване на туризма в региона, с помощта на интерактивна карта за опознаване на местните природни богатства. “Това е продължение на нашата работа и нашата инициатива. През последните 2-3 години сме организирали може би 20-30 похода с туристи в района и съвсем естествено..

публикувано на 21.08.25 в 12:52

30 училища в София сменят директорите си

Готов е протоколът от конкурса за нови директори на училища в страната. В София първоначално конкурси бяха обявени за 35 училища. За няколко обаче нямаше кандидати. От РУО на МОН на София град са изпратили на  Столица.bg пълен списък на директорите, спечели конкурса в 30 училища в София, като сред тях новата учебна година с нови ръководители ще..

публикувано на 21.08.25 в 10:45

Слънчевото и приятно топло време се завръща

През днешния ден времето ще бъде слънчево, след обяд над планинските райони с незначителна купеста облачност, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология. Ще духа слаб, в източните райони до умерен вятър от юг-югоизток. Температурите ще се повишат и максималните ще са между 31° и 36°, в София - около 32°. В планините ще бъде..

публикувано на 21.08.25 в 06:25