Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нов индекс ще измерва степента на тревожност в обществото

Снимка: Радио София

Индекс на обществено напрежение ще измерва и отразява степента на спокойствие или тревожност в цялото ни общество и влиянието му върху всички аспекти от политиката и икономиката.

Индексът цели да бъде достоверен диагностичен и прогностичен инструмент, който ще отразява степента на обществено напрежение и влиянието, което то оказва пряко върху това как хората реагират на различни събития – финансови и битови проблеми, престъпления и инциденти, политически промени. Предвидимостта на реакциите на хората дава възможност на организациите и институциите да предотвратяват негативни събития или да ги управляват по-добре.

Индексът на обществено напрежение се разработва и изчислява със съвместните усилия на Центъра за анализ и кризисни комуникации и социологическа агенция “Мяра”.

Пред Радио София индексът представиха доц. д-р Александър Христов и Любомир Аламанов от Центъра за анализи и кризисни комуникации и Първан Симеонов от социологическа агенция "Мяра“.

"Точно, защото се стремим да предвидим кризите, най-добрият начин, по който те могат да бъдат предвиждани, е да бъдат наблюдавани. Наблюдаваме поведението на гражданите и реакцията им при обществено значими проблеми. Събираме данни, тестваме, за да може да бъде максимално прецизен“, обясни доц. Христов.

Индексът на обществено напрежение ще бъде изчисляван на тримесечие. Това ще позволи и сравнение с минали периоди и възможности да се установи как се променя то във времето.

"Степента на изнервеност очевидно влияе, както върху техните реакции, дали са по-бурни ли по-спокойни на едни и същи събития, така и върху политиките на институциите“, посочи доц. д-р Александър Христов.

Любомир Аламанов добави, че индексът на обществено напрежение ще отразява влиянието на 21 показателя, всеки от които с различна тежест, подредени в три групи: държавност и среда; благосъстояние и публичност.

“Първата група са политико-икономически показатели. Това е доверието в управляващите, доверието в различни институции, което, както знаем, на моменти е изключително ниско, инфлация. Втората група са параметрите с очакванията на хората. Тяхното задоволство от живота, който водят – дали се притесняват от заплатата, която взимат в момента, дали очакват цените да се покачат, дали очакват живота им да стане по-добър. Това са параметри, които могат да бъдат добре остойностени. Третата група са комуникационни параметри, свързани с публични медии, социални мрежи, форуми, изяви, т.е. доколко гневът на хората започва да се усилва чрез публикации, чрез постове, чрез събития в социалното пространство“, каза Любомир Аламанов.

Снимка: Мяра

Подобни индекси свеждат сложната обществена ситуация до измерими показатели, обобщи Първан Симеонов от социологическа агенция „Мяра“.

"До един измерим показател с конкретно число. Обикновено се вземат много показатели и на различните групи се предава различно тегло, в зависимост от важността, която те имат. По този  начин се получават няколко много лесни обобщения. Първото е числовото, където ще може да се следи тренд, ще може да се отчита статус, ще могат да се правят сравнения. Второто, което той постига е, че съвкупността от всички тези показатели ще може да бъде разгледан много по-подробно. Ще можем да видим как си влияят помежду си. Третото предимство е, че това дава аналитични възможности“, обясни Първан Симеонов.

Първият индекс на обществено напрежение за България се очаква да бъде обявен в началото на октомври и ще изследва третото тримесечие на 2025 г.

Стойността на индекса ще бъде обявявана публично, а заинтересованите организации, институции или компании ще могат да се абонират и за подробен анализ на обществено-политическата ситуация и напрежението сред хората.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Полина Начева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Славонице, 2023
стопено в калъп стъкло, студена обработка, 31 x 40 x 11 см

Стъклото: безброй възможности и теми

Любомира Вълчева-Нъндлол ни представя  Биеналето на стъклото : "Петото издание е продължение на богата история. Стъклото като художествен медиум се утвърждава най-вече в следвоенния период. Биеналето е мост между българските и чуждестранните участници. Обменът е много богат. Имаме около 200 участника от близо 50 държави, показват се творби от..

публикувано на 05.10.25 в 11:40
Кварто квартет с Мистериите на българските гласове в Олимпия

Калейдоскоп на българската музика

Иван Пенчев, създател на Кварто квартет и първа цигулка там: "Написах случайно нашето име в търсачката и ИИ ми съобщи, че сме имали концерт в зала „Олимпия“ в Париж, вече всички ни свързват с тази зала, където са свирили Бийтълс и Силви Вартан. Това е възможно най-престижната зала, но персоналът не си спомняше някога струнен квартет да е свирил..

публикувано на 05.10.25 в 10:27

Барокът борави с ефектите, с емоциите

Цигуларката Зефира Вълова за 19-тото издание на фeстивала " Изкуството на барока ": "Барокът си остава екзотика на нашите територии, но публиката го обикна. Творбите, които изпълняване не са минали през естетиката на романтизма, на 20 век. Създаваме уникални програми, тази години са 7, вкл. с участието на деца изпълнители. Но във всяко издание имаме..

публикувано на 05.10.25 в 10:24
С Елена Панчовска

Софийски разкази - По следите на знанието и държавността

Елена Панчовска за инициативата " По следите на знанието и държавността " на БАН: "Много от членовете-основатели на Българското Книжовно Дружество са сред основателите на новата българска държава. Образователният маршрут съм подготвила и като екскурзовод, но и като човек, който работи в БАН.  Започваме от сградата на БАН, чийто първи камък е поставен..

публикувано на 04.10.25 в 16:00

Историята оживява - Гвардейският оркестър на България, марш първи

Гвардейският оркестър на България е първото музикално формирование в България, осъществил и първите записи в различни жанрове, които ще чуем тук. Историята на оркестъра е описана в книгата на д-р Галя Грозданова-Радева, тук е и Стефани Михайлова, съдействаща за съставянето и представянето на книгата: д-р Галя Грозданова-Радева: "Военните оркестри са..

публикувано на 04.10.25 в 15:00
Никола Анастасов и Мария Косева

Адресите на любовта – Никола Анастасов и Мария Косева

Всички знаем кой е легендарният актьор Никола Анастасов. Но колцина си спомнят за съпругата му, една от първите естрадни певици у нас - Мария Косева. Когато се залюбват, тя е много по-известна от него и е на прага на международна кариера. Отказва се от сцената в името на семейството. Живеят заедно 56 години и до края Мария нито съжалява за..

публикувано на 04.10.25 в 14:00
Красимир Паунов

Премерените решения носят успех

Дни на дълголетието в Боровец от 24 до 26 октомври - при нас е един от лекторите, Красимир Паунов, експерт по спортна физиология и професионален състезател по бодибилдинг: "Спортната физиология изучава как тялото реагира на физическо натоварване. Какво можем да направим за подпомагане на даден мускул за изграждането на здраво и хубаво тяло. Но..

публикувано на 04.10.25 в 12:27