Самият механизъм предвижда директно да бъдат наблюдавани банки, които имат активи над 30 милиарда евро, които представляват над 20% от брутния вътрешен продукт. Такива в еврозоната не са повече от 120-130 банки. Всички останали индиректно се наблюдават през националния надзорен орган.
Това, което се случи снощи като решение на Европейската централна банка, възможно ли е да се застраши по някакъв начин българската банкова система, предвид факта, че някои от българските банки явно са собственост на гръцки банки, независимо че са регистрирани по нашето законодателство.
Самите тези банки са обект на надзор от страна на Европейската централна банка, защото те са в листата на тези над 120 банки.
Доц. Ваня Христова определи като правилно решението на правителството да направи постъпки към включването на България към европейския банков надзор. Ако стъпката беше направена по-рано, кризата с Корпоративна търговска банка можеше да бъде овладяна.
Освен всичко друго този надзорен механизъм е съпроводен и с така наречената "единна методика" по преобразуването на банките, дори да не беше предотвратена кризата, щеше много ясно да е разписана процедурата, която следва след обявяването на банката в несъстоятелност.
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net