Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Намаляват катастрофите, причинени от висока скорост в Старозагорско

Полагат шумова маркировка по АМ „Тракия“ край Стара Загора след препоръка на „Пътна полиция“

Спад с 4% при катастрофите, причинени от несъобразена скорост в Старозагорска област отчитат от „Пътна полиция“ – Стара Загора за първото шестмесечие на годината. Процентът на този вид произшествия през първото полугодие на 2015 година е 39, докато през 2014-та той е бил 43, съобщи началникът на отдел „Пътна полиция“ при ОД МВР – Стара Загора главен инспектор Делян Славов.


До момента са констатирани общо 2651 нарушения на скоростта на територията на областта. Тепърва предстои да се обработят и заснените от патрулните автомобили на КАТ видеоклипове, които ще бъдат изпратени във вид на електронен фиш на нарушителите. По думите на главен инспектор Славов основната причина за тежките инциденти на пътя продължава да бъде несъобразената скорост.

„Въпреки данните не сме спокойни и влошената пътнотранспортна аварийност в региона е на лице. Участъците с повишена концентрация на пътнотранспортни произшествия са няколко в областта. Това са 176-ти км. от АМ „Тракия“ в района на Чирпан, пътят Стара Загора-Казанлък, Казанлък-Гурково и отсечката Нова Загора–Чирпан, обясни главен инспектор Делян Славов.

Самостоятелните катастрофи, при които водачът на превозното средство заспива, докато е на пътя също не са изключение. В голяма част от случаите точно те водят до сериозни произшествия с голям брой ранени и загинали. Много често шофьорите спират за почивка в аварийната лента, което освен, че е нарушение на Закона за движение по пътищата, създава и предпоставки за възникване на катастрофа.

„Участъкът от автомагистрала „Тракия“, който обслужваме има само една бензиностанция и водачите предпочитат да продължат да шофират до нея, подминавайки отбивките за почивка. Това, съчетано с еднообразнието на пътя предизвиква у тях умора и заспиване.“, каза началникът на сектор „Пътна полиция“ в Стара Загора.

В тази връзка в началото на юни от сектор“ Пътна полиция“ в Стара Загора е изпратено предложение към Областно пътно управление за полагане на шумова маркировка в по-инфрактните участъци по магистрала „Тракия“. Такава маркировка вече има в няколко участъка по магистралата, каза главен инспектор Делян Славов.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Временни ограничения по АМ "Марица" заради задимяване

Временно е ограничено движението при км 94-97 на АМ "Марица" поради задимяване от пожар. Трафикът е пренасочен през пътен възел "Ново село" по път Е - 80 до път I -8 през пътен възел "Пъстрогор", съобщиха от АПИ.  Горят сухи треви.

публикувано на 10.08.25 в 16:48

Смущения във водоподаването в казанлъшкото село Бузовград

За смущения във водоподаването  за казанлъшкото село Бузовград съобщават от ВиК Стара Загора.  Причината е авария на ул. "Христо Смирненски" в населеното място.  Заради това е възможно чешмите в определени райони на селото временно да пресъхнат...

публикувано на 10.08.25 в 13:44

Горещата вълна продължава, в понеделник температурите достигат 40°

През нощта ще бъде ясно. Ще духа слаб южен вятър. Утре ще бъде слънчево. Ще духа слаб, в източните райони умерен вятър от изток-североизток. Ще е горещо с максимални температури между 35° и 40° , в София – около 35°, съобщиха от Националния институт по..

публикувано на 10.08.25 в 13:38

След пожара в Харманли: Завишени нива на метан

Завишени нива на метан и въглероден оксид са засечени в Харманли след пожара край града вчера. Данните са отчетени от мобилната станция на РИОСВ-Хасково. Превишението не надвишава определените пределно допустими стойности за качеството на атмосферния..

публикувано на 10.08.25 в 11:16

Хасковски полицаи разбиха канал за парфюми

Контрабанден канал за фалшиви парфюми разбиха хасковски полицаи. Акцията на икономическите полицаи е проведена в района на Бирената фабрика в областния град. На място са били арестувани двама мъже, които служителите на МВР са наблюдавали известно..

публикувано на 10.08.25 в 09:30

Жълт код за горещо време в 21 области

Жълт код за горещо време е обявен днес в 21 области в страната. Сред тях са Стара Загора, Пловдив, Пазарджик, Кърджали.  Според прогнозата на Националния институт по метеоргология и хидрология  днес ще бъде слънчево. Ще духа слаб до умерен, в..

публикувано на 10.08.25 в 08:46

Жители на четири села в Старозагорско излизат на протест заради лош път

Жители на четири села в Старозагорско – Пъстрен, Стрелец, Средец и Бъдеще излизат на протест в неделя, заради лошото състояние на пътна отсечка свързваща селата. Пътят не е ремонтиран от 60 години и въпреки многократните сигнали подавани до..

обновено на 10.08.25 в 08:38

Ново изчисление на таксата за битови отпадъци в Ямбол

От 1 януари догодина в Ямбол таксата за битови отпадъци ще се определя според броя на реалните ползватели на имота, съобщиха от общината.  Промяната е в изпълнение на изискванията на Закона за местните данъци и такси и цели по-справедливо разпределение..

публикувано на 10.08.25 в 08:36
Снимка: Стоян Радев

Обществените чешми в Сливен са обект на непрекъснати кражби и вандализъм

Обществените чешми в Сливен са обект на непрекъснати кражби и вандализъм, алармират от общинското предприятие „Озеленяване и гробищни паркове". Близо 25 са питейните чешми в града, като до момента заради вандалските набези са ремонтирани 20, а цената на..

публикувано на 09.08.25 в 16:10

Поредна авария остави 8 новозагорски села без вода

Осем села от община Нова Загора днес са без вода. Причината е поредната авария по магистралния водопровод ЦПС "Червенаково", за която информират от ВиК-Сливен. От 6:30ч. днес без водоподаване са жителите в селата  Стоил войвода, Езеро, Богданово, Любенец,..

публикувано на 09.08.25 в 14:24