Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Париж е домакин на международната конференция за климата, очаква се подписването на историческо споразумение

Стотици хиляди по цял свят призоваха за твърди ангажименти срещу глобалното затопляне

В Бурже край Париж днес се открива официално международната конференция за климата, на която трябва да бъде постигнато историческо споразумение за борба с глобалното затопляне. Присъстват държавни и правителствени ръководители от близо 150 страни.

150 световни ръководители днес трябва да дадат силен тласък на трудните преговори за мерки срещу климатичните промени. Конференцията ще бъде открита от френския президент Оланд, генералния секретар на ООН Бан Ки-мун и френският външен министър Лоран Фабиюс, който ще я председателства:

Разчитам за постигане на компромис още в следващите часове, заяви той снощи по време на предварителните дискусии. Всички ръководители ще имат думата за кратки изказвания.

Две седмици след атентатите в Париж конференцията ще мине при безпрецедентни мерки за сигурност. Движението по маршрута на делегациите е отклонено. На парижаните днес се препоръчва да избягват метрото. Забранена е продажбата на някои запалителни вещества.

Всичко това не спря безредиците на екоактивистите вчера в Париж. Полицията задържа близо 300 души.

В тон със събитието, от снощи Айфеловата кула грейна в зелени светлини, за да прикани за участие в проект за залесяване.

Международната научна общност от няколко години е постигнала съгласие, че глобалното затопляне трябва да бъде ограничено до покачване на температурите с 2 градуса по Целзий в сравнение с тези от прединдустриалната епоха, за да се избегнат опустошителни последици.

Според учените, при увеличение на температурите от 2 градуса по Целзий до 2100 година нивото на моретата ще се увеличи с 40 сантиметра, а ако има увеличение от 4-5 градуса по Целзий, нивото би се увеличило с 80 сантиметра и градове като Шанхай, Ню Йорк и Мумбай ще бъдат частично залети.

В навечерието на конференцията в Париж 183 страни изпратиха в ООН свои обещания за намаляване на парниковите си емисии.

Стотици хиляди хора по цял свят призоваха за твърди ангажименти срещу глобалното затопляне, съобщи Франс прес. Над 570 хиляди души са участвали в 2300 демонстрации за климата, организирани в 175 страни. Ние изпращаме ясно послание, за да кажем, че искаме споразумение. Думите вече не са достатъчни, целият свят в един глас настоява за действия,  заяви Сам Барат, един от организаторите на кампанията, по време на шествието в Лондон, на което се събраха 50 000 души.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!