Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Всяко десето бебе у нас се ражда недоносено

10 на сто от новородените деца у нас са недоносени и тенденцията за около 6000 преждевременни раждания е тревожна на фона на общия спад на раждаемостта  в страната. За това  алармира доц. д-р Христо Мумджиев, началник на Клиниката по неонатология към УМБАЛ „Проф. д-р Стоян Киркович“ в Стара Загора. За сравнение той посочи, че в  Европа недоносените новородени са между 6-7 на 100, докато у нас сред малцинственото население те са много повече от 10 на сто.

Много са факторите  за преждевременно раждане, но сред водещите причини специалистът изтъкна начинът на живот на бременните, зачеването на много ранна възраст, ниската грамотност.

„В Клиниката по неонатология  в Стара Загора  има достатъчно техника за лечение на новородените. Проблем обаче е поддръжката на  апаратурата - в  момента два от кувьозите са за ремонт”, съобщи  доц. Мумджиев. 

От години Клиниката участва в дарителски кампании, а хора с добри сърца са готови да откликнат с каквото могат. Но все пак преждевременно родените деца се нуждаят от подкрепата на обществото и доц. Мумджиев апелира към всички, готови да помогнат за закупуването на така необходимите интубационни тръби.

„Проблем с препарата „Сърфактант” няма. Има за съжаление лекарства, с които има периодичен недостиг, например Хуман албумин“, поясни той.

Поради своята висока експертиза, Клиниката по неонатология е утвърден от години център, където се полагат професионални грижи за бебетата от първата глътка въздух. Освен от Старозагорска, тук се лекуват и малки пациенти от Ямболска, Сливенска и Бургаска област.

Проблем с кадрите в Клиниката няма, на фона на острия недостиг от специалисти в други градове в страната.

В навечерието на Световния ден на недоносените деца, 17 ноември, чуйте разговора на Таня Балабанова с доц. Христо Мумджиев за предизвикателствата и трудностите, пред които е изправен във високоотговорната и хуманна мисия. 


Цялото интервю чуйте в приложения звуков файл:


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

От години в навечерието на 3 март ученици и учители от СУ

Този, който буди, събужда със знанието

Тя е дългогодишен директор на Средно училище "Максим Горки", което за много от старозагорци е известно като  "Руската гимназия". През септември, тази година е бил поредният професионален рожден ден – 41 години педагогически стаж. А Пътеката е дълга –..

публикувано на 01.11.24 в 13:17
Десислава Алексиева

Изкуственият интелект притежава информация, но не притежава знание

„Изкуственият интелект притежава информация, но не притежава знание. А знанието е онзи важен критерий за анализиране на истинността на дадена информация“ – припомни в ефира на Радио Стара Загора Десислава Алексиева, председател на управителния..

публикувано на 31.10.24 в 17:31

Диалогът между изкуство и власт е изключително важен

Изкуството и властта са инструментите, с които могат да се управляват умовете на хората и да се манипулира определен тип мислене и поведение. Това е истина, която е стара колкото света, или поне колкото осъзнаването на силата на двете  уж..

публикувано на 28.10.24 в 15:43

Нормативната уредба също е причина за отпадане на ромски деца от училище

Миграцията в страната и извън граница е сред най-честите причини за отпадане от училище на много деца от ромската общност в Старозагорско, отчитат Ганчо Илиев от неправителствената организация „Свят без граници“. Екипите на организацията работят..

публикувано на 23.10.24 в 15:49

Професор Николай Спасов: Европейският карпатски рис е най-подходящ за разселване в нашите планини

Професор Николай Спасов е зоолог и палеонтолог, работещ в Природонаучния музей към БАН. Той е сред най-големите експерти по едрите хищници в България. Световно признат учен, автор на повече от 250 публикации, много от тях в престижни чужди издания...

публикувано на 19.10.24 в 09:29

Василка Панайотова: Доброто няма цвят или принадлежност, всички говорим на един език в една общност

„Смело можем да кажем, че 4 месеца след опустошителното бедствие- градушката на 13 юни,  Шипка се е възстановила. Всичко това е благодарение на това, че сме обединени и благодарение на всички, които доброволно помогнаха“, каза кметът на града..

публикувано на 18.10.24 в 16:00

Теодора Билярска: В музея по минералогия, петрология и полезни изкопаеми има много редки колекции

"Музеят е създаден през 1891-92 година в първото Висше училище в столицата на страната - София. През 1892 година учениците от първа мъжка гимназия подаряват 450 минерални и фосилни образци, които реално поставят началото на настоящият музей към ГГФ на..

публикувано на 18.10.24 в 08:09

Киберексперт: Все още AI се контролира от човека

В Радио Стара Загора гостува киберекспертът и основател на фондация "Киберсигурност за всеки" инж. Янко Спасов. В ефира на предаването "Час пик" той коментира темата за все по-масовото навлизане на изкуствения интелект (AI) в съвременния свят...

публикувано на 17.10.24 в 16:56

Все повече студенти се възползват от Еразъм+ в Тракийския университет

Броят на студентите от Тракийския университет, които се възползват от програмата Еразъм+, непрекъснато расте, съобщи Александър Генов от международния отдел. Тази програма дава възможност на студентите сами да изберат къде да осъществят своята..

публикувано на 16.10.24 в 12:44

Владимир Николов: Надявам се да открием още редки фосили в Трънско

Владимир Николов е асистент по палеонтология в Природонаучния музей към БАН. Вече години наред той участва в експедиции край град Трън, област Краище. Там са открити уникални по рода си фосили от късна креда, свързани с животински видове. "Тази година..

публикувано на 16.10.24 в 09:30