Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Превръщат дарен имот в Културен център за талантливи деца в Стара Загора

| обновено на 07.12.18 в 16:48
Снимка: Община Стара Загора

Започват строително-монтажните работи за създаване на Културен център за талантливи деца в Стара Загора, който ще заполага с камерна зала, зала за експозиции и музикален магазин, информират от община Стара Загора. Те включват основен ремонт, преустройство и въвеждане на мерки за енергийна ефективност на съществуваща сграда в цeнтъpa нa гpaдa. Имотът, дарен на Община Стара Загора от Mapия Жeĸoвa, e c дaнъчнa oцeнĸa нaд 1 млн. лeвa. Центърът щe нocи имeтo нa нейния пoĸoен брат пpoф. Πeтъp Жeĸoв - видeн oбщecтвeниĸ, ĸoмпoзитop, пиcaтeл и yчeн-гeнeтиĸ, нocитeл нa звaниeтo „Πoчeтeн гpaждaнин нa Cтapa Зaгopa".

За изпълнител е избрана старозагорската фирма „Зарастрой“ ООД, която трябва да завърши обекта за 180 календарни дни. Стойността на договора е за над 904,7 хил. лв. с ДДС., с включени 8 % непредвидени разходи.

Предвидено е игралната зала до момента да се превърне в камерна зала с обем около 360 куб.м., с добра акустика и 48 места, със стифиращи се столове с лека метална конструкция, които ще се съхраняват в помещението, оформено след затварянето на съществуващия отвор в пода до стълбището, между сутерена и партера.

Фоайето пред залата ще има гардероб и помещения за портиер и техника за телекомуникации и видеонаблюдение.

На мястото на магазина в източното крило ще се разположат изложбена площ и музикален магазин. Предвижда се възстановяване на зазиданите отвори за врата и прозорци по южната фасада към ул.“Генерал Гурко“. 

Офисът на галерията към залата ще се ползва и за гримьорна, а в камерната зала ще се изгради подиум за изпълнителите с дървена конструкция и дюшеме. С цел затъмняване на залата се предвиждат външни ролетни щори, таванът в залата ще бъде окачен, а хлътналите части ще бъдат обшити с акустични пана.

На нивото на камерната зала се предвижда тоалетна за лица с намалена подвижност. За осигуряване на достъпна среда се предвижда асансьор, разположен в двора, в ъгъла на сградата. Вратите към асансьора ще се монтират на мястото на съществуващите прозорци. 

На втория и третия етаж ще се разположат кабинети по музика, актьорско майсторство и рисуване. Сградата ще бъде противопожарно обезопасена и топлоизолирана.

На нивото на сутерена зазиданите прозорци по южната фасада ще бъдат отворени и ще се възстановят английските дворове към тях. Съществуващата компрометирана тухлена ограда ще се демонтира и ще се изгради нова ограда със стоманобетонови колони и метални пана между тях, на които децата ще могат да експонират свои художествени произведения. Предвижда се облицовка от гранитни плочи по бетоновите части на оградата. Към ул. „Ген. Гурко“ оградата ще е ажурна, с метална плъзгаща врата за достъп към двора.

Подовата настилка във фоайето, в изложбената зона и коридорите ще бъде от гранитни плоч, а за учебните стаи се предвижда ново дюшеме. 

Съществуващите керемиди на покрива ще се подменят, както и компрометираните части на дървената конструкция и дъсчената обшивка, ще бъде положена хидроизолация.

Фасадите ще бъдат топлоизолирани и ще се оформят отвори към бул.“М. М. Кусев“ и ул.„Ген. Гурко“, като съществуващите от 1939 г. архитектурни елементи-конзоли и главен корниз при стрехата на сградата ще се запазят. По цокъла на всички фасади ще се изпълни мозаечна мазилка.

Камерната зала и музикалните кабинети ще бъдат звукоизолирани.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Продължават техническите тестове на въжената линия край Сливен

Продължават техническите тестове на въжената линия край Сливен, след инцидента, при който заради неизправна седалка бяха ранени двама души. В момента на всички седалки на лифта се извършва пробно теглене на натоварване. Кметът Стефан Радев обясни какви..

публикувано на 29.04.25 в 17:22

Продължава косенето на зелените пространства в Стара Загора

От Звено „Озеленяване“ в Община Стара Загора огласиха днес графика на планираните дейности, свързани с поддръжката на зелени площи в Стара Загора. В периода от днес, 29 април, до 7 май 2025 г. екипите ще работят както следва: - Група „Изток“ ще..

публикувано на 29.04.25 в 17:08

62-годишна жена пострада при катастрофа в Стара Загора

62-годишна жена е пострадала при катастрофа в центъра на Стара Загора този следобед. Жената е блъсната от лек автомобил , съобщават от Областната дирекция на МВР. В 15:29 часа днес е настъпило пътнотранспортно произшествие на ул. „Христо Ботев“ и ул...

публикувано на 29.04.25 в 16:54

Затягат контрола при събития на открито в Стара Загора

Община Стара Загора ще изисква всички временни съоръжения, поставяни по време на събития, да се монтират от лицензирани фирми. Решението е взето след като на 27 април, неделя, по време на благотворително събитие в парк Артилерийски рекламен транспарант..

публикувано на 29.04.25 в 16:44

Откриването на монумент в парк „Артилерийски“ в Стара Загора спира движението на автомобили за 1 час утре

Временно ограничение на движението на лични моторни превозни средства по южното платно на ул. „Христо Ботев“ в Стара Загора се налага утре. Причината е официалното откриване на монумента със спътник „България 1300“ в парк „Артилерийски“ от 14.00 часа...

публикувано на 29.04.25 в 16:34

Общинският басейн в Стара Загора няма да работи на 1, 6, 7 и 8 май

Общинският плувен басейн в Стара Загора ще бъде затворен за посетители на 1, 6, 7 и 8 май 2025 г. включително.  Това съобщи Петко Крумов, началник на отдел „Спортни дейности“ в Община Стара Загора, цитиран от общинския пресцентър. На 1 (четвъртък) и 6..

публикувано на 29.04.25 в 16:33
Ивайло Георгиев

Боен клуб „Атила“ с благотворителна тренировка тази вечер

Боен клуб „Атила“ се включва в благотворителната кауза за събирането на средства за закупуване на мобилен пункт за кръводаряване в Стара Загора. Днес от клуба ще проведат открита тренировка с кауза от 18 часа, като канят желаещите да се включат..

публикувано на 29.04.25 в 16:32
Снимката е илюстративна

Ще ремонтират пътя между ямболски села Тамарино и Войника

Участъкът между селата Тамарино и Войника в област Ямбол ще бъде основно ремонтиран , съобщават от Агенция „Пътна инфраструктура“. Жители на селата обявиха вчера, че готвят протес т с настояване за спешни мерки за подобряване на 11-километровата..

публикувано на 29.04.25 в 15:53
Дискусията

Учени, местна власт и производители дискутираха пътя за спасяването на розовото масло

На среща в Казанлък представители на местната власт, производители и преработватели на розов цвят, заедно с учени от СУ „Св. Климент Охридски“, обсъдиха рисковете и пътя за спасяване на розовото масло. Дебатът е продължение на българската позиция срещу..

публикувано на 29.04.25 в 15:51

Старозагорската прокуратура обжалва "парична гаранция" на задържан за порнографски материали с деца

Районна прокуратура - Стара Загора внесе чрез Районен съд - Стара Загора в Окръжен съд - Стара Загора протест срещу наложена мярка за неотклонение "гаранция" в размер на 1500 лв. на К.К., на 38 г. Той е задържан с постановление на наблюдаващия..

публикувано на 29.04.25 в 15:45