Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бутат "Берлинската стена" с трабант на фест в Павел баня

| обновено на 09.11.19 в 09:40

Уникален "Трабант фест" организират в събота в Павел баня. Тогава ще се проведе и възстановка на събитията по събарянето на Берлинската стена от 9 ноември 1989 г., в която важно място ще играе и култовото източногерманско возило, разказа Ангел Пеев, организатор на фестивала и председател на Национален клуб "Трабант".

На централния площад на Павел баня ще се изгради умалено копие на стената, олицетворяваща желязната завеса, пазена от изток от оригинални военни и полицейски трабанти. От западна страна границата ще бъде охранявана от американски джип, също от времето на промените.

Началото на събитието е от 12 часа, а кулминацията ще бъде следобед след 15,30 часа.

Ще излезем от колите, ще надуем клаксоните, ще предизвикаме военните и полицейските автомобили да се отдръпнат, униформените ще свалят фуражките и ще се присъединят към гражданите, както се е случило тогава. Тогава ще разбием стената и ще преминем с едно трабантче, а в Западен Берлин ще бъдем посрещнати от характерни за това време автомобили за Западна Германия, осигурени от други ретроклубове“, разказа председателят на Национален клуб "Трабант".

Над 60 трабанта и много почитатели на източногерманското возило се очаква да присъстват в събота, а кулминацията ще бъде събарянето на „Берлинската стена“, в чието разбиване ще вземе участие трабант, който ще премине на западна територия, като повторение на събитията от преди 30 години, обясни Ангел Пеев.

Той допълни, че на събитието в Павел баня ще могат да се видят много колекционерски трабанти, включително тези ползвани от полицията и военните в ГДР, както и два от най-старите автомобили от 1963 г., възстановени от Кольо Тончев, баща на певицата Преслава. Ще има и друг много рядък модел комби от 1964 г., както и лимузина и кабрио. Могат да се видят и последните модели правени след падането на Берлинската стена.

Надявам се повече хора да присъстват, както и повече хора да възстановяват тази автомобил, да не бъдат хвърляни, а реставрирани, за да може повече да участват в такива мероприятия“, каза Пеев. Той припомни, че поддръжката на източногерманското возило е много по-лесна в сравнение със съвременните коли и трабанта няма как да те остави на пътя.

Преди две години в Павел баня бе отбелязана и 60-годишнина от производството на първия трабант, припомни Ангел Пеев. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Синергия в Стара Загора: Изкуство, поща, площад

Творчески колектив „На улицата“  отправя покана за едно по-различно съботно преживяване в Стара Загора. Заедно с много млади хора, артисти от различни жанрове на 26 април, събота, публичните пространства в сърцето на града стават сцена за изкуство и..

публикувано на 22.04.25 в 16:32

Куклено-театралният фестивал „Михаил Лъкатник“ ще се проведе от 22 до 26 април в Ямбол

От 22 до 26 април Ямбол сe превръща в сцена на куклено-театралното изкуство с 24-ото издание на националния фестивал с международно участие „Михаил Лъкатник”. Десет нови спектакъла са включени в конкурсната програма, представени от гостуващи..

публикувано на 22.04.25 в 07:40

Среща между фотографията и живописта в изложбата "Конвергенция"

35 картини, в които се комбинират фотография и живопис представят тази вечер в Музея на фотографията в Казанлък. Експерименталните творби очакват прочита на публиката в 18:00 ч.  Изложбата "Конвергенция" представя съвместната творческа работа на..

публикувано на 15.04.25 в 15:27

"Жестокият път" - човешката страна на истината за славната българска експедиция до Еверест през 1984 година

През 1984 година българските алпинисти изкачват Еверест по Западния гребен – най-смъртоносният маршрут, известен още като „Жестокият път“. Алпинисти от цял свят правят опити да повторят българското постижение. Никой не успява. 40 години по-късно,..

публикувано на 14.04.25 в 12:05
снимка: личен архив

Проф. Андрей Бояджиев: Ако я нямаше глаголицата, може би нямаше да има и кирилица

Проф. Андрей Бояджиев е ръководител на катедрата „Кирилометодиевистика“ в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. С него разговаряхме дни преди събитието на Радио Стара Загора, посветено на глаголицата – „Загадъчната азбука“. В него..

публикувано на 09.04.25 в 16:25

Изложбата "Ефектът Люксенбург" гостува в Нова Загора

Днес, от 17.30 часа, в Художествена галерия "Руси Карабиберов" откриват изложбата "Ефектът Люксенбург" . Проектът е съвместна работа на Джошкун Сами и Шевкет Сюнмез. Двамата автори са родени в България, учили са в Художествената академия "Мимар Синан"..

публикувано на 09.04.25 в 12:35

Изложбата "Живопис на душата" е посветена на незаслужено забравения Георги Митов

Изложба, посветена на 150-тата годишнина от рождението на художника Георги Митов е разположена от днес в камерната зала на Художествена галерия в Стара Загора. Тя е наречена „Живопис на душата“ и събира 17 творби, притежание на галерията в Стара..

публикувано на 08.04.25 в 16:26
Чирпанлии

Смехът лекува всички болки

Конкурс за хумористичен разказ обяви по време на представянето на книгата си "Чирпанлии" Петър Атанасов, в Къща-музей "Пейо.К. Яворов" . В Чирпан винаги е имало зевзеци, хора с чувство за хумор, чешити. Много забавни истории се разказват в приятелски..

публикувано на 08.04.25 в 08:10

"Различната Темида" представя другият образ на юристите в Стара Загора

Съюзът на българските юристи – Дружество Стара Загора представя книгата „Различната Темида“ тази вечер. Литературната среща с пишещите юристи от област Стара Загора ще се състои от 18:30 ч. в Регионална библиотека  "Захарий Княжески". Входът е свободен...

публикувано на 07.04.25 в 15:58

В Ямбол започва Фестивала "Златната Диана"

Със световна премиера на операта „Крал Адами“, тази вечер  в Ямбол започват 39-тите Музикални дни “Златната Диана“. Домакини и организатори на събитието от 7-ми до 10-ти април  са Камерен оркестър „Дианополис“, Хор „Проф. Георги Димитров“, с..

публикувано на 07.04.25 в 07:45