Без Денят на победата над Германия нямаше да има Ден на обединена Европа, сега щяхме да живеем в Европа на Хитлер- припомни историческите факти академик Георги Марков за датата 9 май, която обединява двата празника. България не е страна победителка след Втората световна война – отбеляза още академик Марков. На Парижката конференция през 1947 год. страната подписва договор, свързан с репарации, военни ограничения и това ни отрежда мястото на победени. За разликата от Първата световна война, през 40-те години на миналия век България няма голям избор и цар Борис III взема правилното решение. Немската армия ще мине през страната, но е важно дали ще го направи като съюзник или като окупатор. България спасява своите евреи, защото е съюзник на Германия и това не би могло да стане при окупация, твърди акад. Марков. Въпреки че политически губим войната, ветераните са част от героите на тази война. Участието ни във втората фаза на световния конфликт ни помага да запазим границите си и дори присъединяваме Южна Добруджа. Гърция и Великобритания настояват Родопите да преминат в границите на южната ни съседка, но СССР се противопоставя с мотивите, че България изпраща войски срещу Германия и не воюва на Източния фронт.
Днес Европа е разделена на Южна и Северна, допълва акад. Марков. Северните държави имат едно пренебрежително отношение към южните народи. Но не само към Балканите, а и към Испания и Италия. Трудно е да има обединена Европа без Русия, коментира академика и припомня думите на Борис III: "Винаги с Германия и никога срещу Русия". В геополитически план Европа трябва да намери своето място във света. Европа вече не е световен център и ЕС трябва да разбере, че вътрешните конфликти го отслабват. Чуйте цялото интервю на Диана Абрашева с акад. Марков в прикачения звуков файл:
Липсата на задължителни регулации, ежедневни проверки и конкретни изисквания към персонала прави рисковите атракциони непредсказуеми и смъртоносни, коментира Богомил Николов, изпълнителен директор на асоциация „Активни потребители“ след зачестилите..
През юли Административният съд в Стара Загора отхвърли жалбата на журналистката Венелина Попова срещу отказ на достъп до обществена информация по проект за изграждане на инсинератор в община Гълъбово. В решението се казва още, че тя трябва да заплати..
Проектът за интерактивен киоск „Дигитален прозорец към Археологически музей „Марица-изток“, гр. Раднево“, реализиран с финансовата подкрепа на Национален фонд „Култура“ за 2024 г. беше успешно финализиран. По изготвянето на неговото разнообразно..
Голямият пожар край Стара Загора преди дни бе овладян с хеликоптер Cougar от авиобаза „Крумово“. Военната машина, снабдена със специализирана техника за гасене „Bambi Bucket", се включи активно в потушаването на огнената стихия в..
Българската железопътна инфраструктура е „морално остаряла“ и това е основен фактор за честите инциденти. Това заяви в интервю за Радио Стара Загора инж. Мартин Янев, заместник-председател на Клъстер „Зелен транспорт“. Припомняме, че в петък..
Докато България през последните месеци е обхваната от пожари, няма как да не се сетим и за онези, които посвещават цялото си свободно време и сили на каузата да засаждат дървета и да опазват природата, в която живеем. За 12-те години на..
Либерализацията на пазара на електроенергия за домакинствата у нас беше отложена, но не и отменена. Това означава, че рано или късно всички ще трябва да се адаптираме към нова реалност – тази на свободния пазар, в която потребителите ще могат да..
IT секторът, маркетинг и PR специалисти са с намалено предлагане на пазара на труда през последните две години, но не толкова свързано с навлизането на изкуствения интелект, колкото с повишените претенции на компаниите към квалификацията на новите..
Андриана Маринова е художник и новатор . Завършила е Художествената академия в София със специалност "Текстил", направление свързано с името на световния артист Марин Върбанов. Творецът успял по красноречив начин да представи изкуство с хилядолетна..
Фишинг атаките, чрез SMS, имейли и социални мрежи, кражбата на самоличност са част от престъпните модели на киберпрестъпността през 2025 г., затова е изключително важно съвременния потребител да има необходимата дигиталната информираност и..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net