Намаляването на ДДС за ресторантьорския бизнес е погрешна стъпка. Браншът е един от най-силните генератори на сивата икономика в страната. Това заяви пред Радио Стара Загора и БНР Росен Плевнелиев, президент на България в периода 2012-2017 година. Той подкрепя намаляването на ставката за книгите, но редуцирането на налога за заведенията няма да се отрази на приходите в хазната, нито ще изсветли сектора. Наред с това и други индустрии ще заявят претенции за по-ниско данъчно облагане. Сега не е моментът за данъчна реформа заради трудните дни, вследствие на коронавируса. Но според Росен Плевнелиев плоският данък е извървял своят път. За да има справедливост в обществото, трябва да се въведе прогресивна данъчна система. И това да е приоритет в работата на следващото Народно събрание.
„Новото Народно събрание, което ще се сформира през 2021 г., ще трябва да започне дебата за въвеждането на прогресивно данъчно облагане, при което богатите хора да плащат повече. Трябва да въведем електронно правителство, да въведем регистри за всяка обществена поръчка, за всеки договор, за всеки анекс. С истината за това как се харчат парите на хората ще създадем предпоставки и за прогресивната данъчна система, която ще даде по-голяма справедливост“, каза още Росен Плевнелиев.
Коронакризата може да е катализатор на промяна в здравната система. Плевнелиев се обяви за по – бързо въвеждане на дълго отлаганата в годините електронна здравна карта и електронно здравеопазване. Това ще улесни пациентите и ще повиши доверието им в здравната система.
Той похвали работата на Националния оперативен щаб и правителството в изминалите трудни дни, предизвикани от разпространението на Ковид - 19, но разкритикува действията на президента Румен Радев. Упрекна го, че не е свикал Консултативния съвет за национална сигурност.
„Всеки друг български президент би го направил. Още в първите дни на кризата. Той не желае консенсус, той иска да налага собствената си позиция. Радев вече не е способен да постига съгласие, той избра да бъде популист“.
Маришкият басейн - по пътя на трансформацията
Дългосрочна стратегия в енергетиката, съчетана с нов бизнес модел с хоризонт поне 10 години напред, лансира Росен Плевнелиев. По думите му енергийният преход е неизбежен. Централите в „Марица изток“ технологично могат да преминат на природен газ или водород. По прогнозни данни това би струвало поне 1 млрд. евро за всяка от мощностите.
„България трябва да отиде на едно ново ниво на нисковъглеродна, високоефективна енергетика. България не може и не бива повече да копае въглища. В един кратък хоризонт – да, но оттам нататък – категорично не“.
Той призова политиците да подходят честно и открито към миньорите и да признаят пред тях, че професията им няма бъдеще. Алтернативата пред по-възрастните работници и служители е плавно пенсиониране, а към останалите – преквалификация и възможност за работа в нови индустриални производства. Включването на България в „Зелената сделка“ може да доведе в енергийния регион фабрики за батерии и компоненти за електромобили, ферми за складиране на данни, както и други бизнеси.
Два от романите, номинирани в дългия списък на наградите „Перото" 2025, ще бъдат представени тази вечер (3 октомври) в Стара Загора в рамките на първото издание на Фестивала за литература Post Scriptum. Това са романите „Ти, подобие мое" на Радослав..
В дните около Октоберфест 2025 -та, в предаването на Радио " Стара Загора" "60 минути повече - бизнес " следващия понеделник ще се опитаме да пренесем темата за правеното на бизнес с бира и "Октоберфест" на местна почва. В титулуваната все още..
„ Продължаваме промяната“ е обединена около своя лидер Асен Василев. Няма разделение в партията , всички гледаме в една посока. Това заяви в предаването „60 минути повече политика“ по Радио Стара Загора народният представител от „Продължаваме..
Комплексният онкологичен център (КОЦ) в Стара Загора, както и други подобни общински структури в страната, се изправят пред сериозни предизвикателства. Тези центрове, функциониращи като самостоятелни дружества, трудно могат да съществуват и да бъдат..
Много млади хора, деца и юноши са се включили в инициативата на Община Стара Загора „Красиви квартали“, по която тази събота бе облагороден кварталът на АПК, съобщи заместник-кметът Радостин Танев. Това показва, че отговорността към чистотата на..
"Езерните местообитания в Пирин са особено интересни за нашата страна. Те имат основни характеристики, сред които наличие на моренен материал, слабо обрастване на бреговете и висока прозрачност на водата. Съществуват няколко основни типа езерни..
Богомил Николов, заместник-председател на Икономическия и социален съвет и изпълнителен директор на „Активни потребители“, даде конкретни практични съвети за гражданите и бизнеса как да се справим с процеса на преминаване от българския лев към..
Леко нарастване на стойността на потребителската кошница отчитат тази седмица, но цената й продължава да варира между 96 и 98лв. и не се отчитат никакви резки промени при сезонните зеленчуци, плодове и основните хранителни продукти, уточни за Радио..
Ролята на фармацевта става все по-важна в днешно време, затова е необходимо и занапред да има достатъчно квалифицирани кадри, които да бъдат достойно заплатени. Това коментира по повод Световния ден на фармацевта Ростислав Курдов, председател на..
Въвеждането на еврото от 1 януари 2026 г. поставя под голямо изпитание вендинг операторите в страната. „На нас ни идва доста тежко – трябва да пренастройваме касови апарати, да купуваме нови, както и нови монетници. Всичко това са пари и време“,..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net