Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

С конкурс търсят нови защитени територии

Конкурс за нови защитени територии "Застъпници за природата" организират Асоциацията на парковете в България и Сдружение за дива природа Балкани. Конкурсът е насочен към гражданите, които да насърчат отговорните институции в опазването на неповторимата българска природа. Той е в рамките на проект: “Информирано гражданско участие в полза на природата“, подкрепен от Финансовия механизъм на Европейското информационно пространство. До 31 август 2020 двете организации ще приемат предложения от граждани за обявяване на нови защитени местности, природни забележителности, поддържани резервати и вековни дървета, уточни в интервю за Радио Стара Загора Симеон Арангелов, експерт в Асоциацията на парковете в България.
Достатъчно е да огледате природата около своето населено място, да изберете най-ценните места като природно наследство и да ги предложите за обявяване на нова защитена територия, каза Арангелов и даде няколко ориентировъчни примера за такива места: широколистни гори в равнинни местности; вековни иглолистни и букови гори в планините; гори и стари дървета край реките; интересни скални образувания; ценни местообитания на редки и застрашени животински видове (напр. сухоземни или блатни костенурки, бял или черен щъркел, мечка); карстови извори; пещери с прилепи; пасища и ливади с традиционно ползване и редки растения (напр. орхидеи).
Желаещите да се включат в конкурса е необходимо да попълнят формуляр, публикуван в сайтовете на организациите.  А след това да изпратят снимки и карти на мястото.
Предложения се приемат до 31 август 2020 г. от граждани, граждански инициативи и неправителствени организации на електронен адрес: icfnature@gmail.com.
Всеки кандидат, изпратил своето предложение, ще бъде поканен на обучение за зелено застъпничество, на което ще представи предложението си за обявяване на нова защитена територия и ще научи как да я защитава успешно.
АПБ и СДП БАЛКАНИ ще подкрепят експертно три защитени територии и три вековни дървета в процеса на внасяне на предложенията за официално разглеждане в МОСВ, каза още Симеон Арангелов.
Победителите ще бъдат обявени на 12 септември. 
Предложенията ще бъдат оценени от експертите на АПБ и СДП БАЛКАНИ по следните критерии: ценност на територията (максимално 40 точки); реалистичност на предложението - може ли да очакваме МОСВ да обяви защитена територия (максимално 30 точки) и местоположение на предложението - приоритет ще се дава на предложения, които са в райони с по-малко защитени територии и такива, които са застрашени от унищожаване (максимално 30 точки).
Макар че всички видове имат своята важна функция и значение в природата, има растения, животни и местообитания, които имат нужда от нашата специална защита. Това са видове, които са защитени от закона, срещат се рядко, популацията им намалява или типичните им местообитания са под заплаха, допълни екологът.
Червената книга на България съдържа информация за всички видове растения и гъби, животни и местообитания, които са критично застрашени, застрашени или уязвими. В отделните томове има информация за всеки един вид, карта с информация, къде се среща, и илюстративни материали.
Законът за биологичното разнообразие определя, че чрез защитени територии се опазват конкретни местообитания, растения, животни и гъби. 
Цялото интервю - в звуковия файл.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Внуците на Панчо Владигеров

Фотоизложба представя историята на операта "Цар Калоян"

На Античния форум "Августа Траяна" е експонирана пътуващата фото-документална изложба проследяваща историята на операта "Цар Калоян" от Панчо Владигеров, от първата постановка на 20 април през 1936 година до наши дни.  Експозицията, дело на Надя Сотирова,..

публикувано на 18.07.25 в 16:10

Петя Христова: Поезията е сигурно убежище, а хората са най-голямото вдъхновение

Пишете ли поезия? Творец ли сте? И то не като професионално занимание, а като хоби? Като начин да изградите свят, в който да се чувствате сигурни, и който да ви помага, тогава, когато имате нужда. Ако се припознавате, или не, в тези въпроси,..

публикувано на 18.07.25 в 13:07

Тракийската гробница „Оструша“ се превръща в сцена за театрално-танцов спектакъл

Пространството пред тракийската гробница „Оструша“ край Казанлък ще се превърне в сцена за премиерата на уникалния театрално-танцов спектакъл „Бендида -всемогъщата господарка на траките“. Спектакълът ще бъде показан на 25 юли от 21 часа. Той е..

публикувано на 18.07.25 в 10:09

Картината "Ахинора" очаква поредното си пос(в)ещение

Още една среща между литературата и изобразителното изкуство предлага на своята публика Художествената галерия в Казанлък. Виолета Радкова ще бъде гостуващия автор тази вечер на среща от инициативата „Пос(в)ещение на картина“. Събитието е от 18:00 ч в..

публикувано на 17.07.25 в 14:41

Премиера на "Цар Калоян" на Античния форум

На 17 и 18 юли, от 21.00 часа, на сцената на Античния форум "Августа Траяна“ Държавна опера Стара Загора представя историческата оперна драма "Цар Калоян“ от Панчо Владигеров. Знаковата българска творба ще оживее под звездите с нова оригинална..

обновено на 17.07.25 в 11:38
Джулиана Гутова

"Ден на дарителите" в Старозагорската галерия

На 17 юли, от 18.00 часа, в Художествена галерия Стара Загора ще се проведе специално събитие "Ден на дарителите" . На този ден, преди 65 години , в едно от крилата на Драматичния театър е представена първата експозиция на художествената сбирка...

публикувано на 16.07.25 в 17:15

„Многострадална Геновева“ се завръща с премиера под звездите на Античния форум

За 15-та поредна година Драматичен театър „Гео Милев” закрива творческия сезон с представления на открито. Последният спектакъл е премиерата на „ Многострадална Геновева или летопис на едно въстание” на 23 юли , от 21.00 часа, на сцената..

публикувано на 16.07.25 в 13:56

Малките театрали от Тополовград зарадваха децата на Болярово

 Малките театрали от Тополовград тръгнаха на лятно турне със своя най-нов спектакъл – „Анини приказки“ по Стефан Цанев. Постановката, съставена от две вълшебни и поучителни истории – „Приказка за трите патета“ и „Приказка за пътя“, събра в едно мъдрост,..

публикувано на 16.07.25 в 13:25

Фотоизложбата "Ръце" гостува на казанлъшкия Музей на фотографията

"Ръце" - фотоизложба, която може да "чуете" през ръцете на музикантите, представя Димитър Казанджиев. Експозицията от 28 фотоси показват музиканти в творческа атмосфера, а детайлите са тези, които водят зрителя към голямата сцена.  До момента..

публикувано на 15.07.25 в 16:37

Гурково откри Арт център „Алфа“

В Гурково бе открит Художествен център „Алфа“, включващ Художествена галерия и Дом на изкуството и науката. Инициативата е на художника Веселин Куртев , родом от града, който живее и твори в Ню Брънзуик, САЩ, където преди години основава  галерията..

публикувано на 12.07.25 в 16:20