Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

проф. д-р Христо Тодоров: Нямам съмнения, че учениците ще се заинтригуват от предмета "Гражданско образование"

Снимка: Нов Български Университет

Предметът "Гражданско образование" се въвежда в 11-и клас за първи път от тази учебна година и учебникът за него на издателство "Просвета" вече е готов, съобщиха по-рано през седмицата издателите. 

Най-важното, което трябва да знаят родителите за този предмет е, че той се отличава по своя интегрален характер, това разказа за Радио Стара Загора проф. д-р Христо Тодоров, един от авторите на учебника за гражданско образование за 11-и клас.

"Предметът събира в себе си знания от много различни науки. Отчасти тези знания трябва вече да са придобити от други предмети - история, философия, право, политическите науки, социологията и т.н. Предметът е разнороден като съдържание, но има и един много съществен фокус. Хората, учениците трябва да подобрят своето разбиране за социалния свят и да видят възможностите за действие като граждани. "

Учебникът има три големи раздела - демокрация, проблеми с правата и отговорностите на гражданите и проблеми на индивидуалната и колективната идентичност, каза още проф. Тодоров.

"Ние като автори се надяваме да бъдем близо до социалната реалност с този учебник. Част от нашите уроци са направени върху филми. Чрез тях понякога можем по-лесно и убедително да показваме проблеми, които учениците да се научат да разпознават. Една от основните задачи е да научим учениците да превръщат образите в думи и обратното. Един от филмите е "Слава". "

Не съм безпристрастен на този предмет, посветил съм над 10 години от живота си за въвеждането му, сподели още проф. Христо Тодоров. 

"Смисълът на този предмет и въвеждането му е да има фокус над тези знания. Изключително съм благодарен на огромен брой хора, които хвърлиха много сили да убедят както просветните власти, така и българското общество, че този предмет трябва да го има. Нямам съмнения, че учениците ще се заинтригуват от предмета. На ход са учителите. Голяма част от тях, които ще преподават, вече се занимават с това. В Старозагорска област това са г-жа Светлана Бюйлекова от Казанлък и Станислав Георгиев от СУ "Максим Горки" в Стара Загора. Такива хора има в цялата страна и смятам, че те ще утвърдят мястото на предмета. "

Цялото интервю на Елена Енчева с проф. д-р Христо Тодоров, чуйте в прикачения звуков файл.




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Разговорът за семейството трябва да продължи

 Международният ден на семесйтвото, 15-ти май, дава възможност за насърчаване на информираността по въпросите на тази връзка и увеличава знанията по социални, икономически и демографски процеси, които ни засягат. Световният ден на семейството има за..

публикувано на 14.05.25 в 15:15

Липсата на регулации в онлайн пространството благоприятства опасните послания и предизвикателства

Опасните послания в онлайн пространството и липсата на регулации е комбинация, която води след себе си до неблагоприятни последствия, понякога дори пагубни. Предизвикателства в тик-ток сред подрастващите или съвети за разрешаване на житейски..

публикувано на 14.05.25 в 14:29

В Сливен изграждат втория по големина индустриален парк в страната

С първа копка на 22 май започва строителството на " Индустриален парк Сливен" – вторият по големина индустриален комплекс в страната, разположен върху внушителните близо 3000 декара.  Това съобщи в предаването "60 минути повече бизнес"  Соломон..

публикувано на 12.05.25 в 13:50

Георги Режев представя втората си стихосбирка "Невидими следи"

В празничния ден ще ви срещнем с един именик. Георги Режев е инженер по образование с поетична душа, който вижда живота в стихове. На 13 май в РБ „Захарий Княжески“ от 18.00 часа той ще представи пред любителите на поезията своята втора стихосбирка..

публикувано на 06.05.25 в 14:00

Нов социологически сондаж: Обществото е разделено по темата за задължителен предмет „Религии и добродетели“ в училище

Идеята за въвеждане на нов задължително избираем предмет в училище, посветен на религиите и добродетелите, предизвиква сериозен обществен дебат и разнопосочни нагласи. Това показват данни от две поредни социологически проучвания на агенция „Мяра“,..

публикувано на 05.05.25 в 08:30

Недко Недялков: Музеят ни е едно бижу за палеонтологията в България

Музеят по палеонтология "Димитър Ковачев" се намира в Асеновград и е основан през 1990 година като филиал на Националния природонаучен музей в столицата София. Негов уредник в момента е докторът по биология Недко Недялков. "Първият етаж от музейната..

публикувано на 01.05.25 в 08:55

Сривове, измами и AI: новата дигитална реалност

По официални данни технически проблем е довел до срив в мрежата на двата телекома "Виваком" и А1 през последните дни у нас. Това се случва заради "надпревара кой пръв ще предложи по-добри условия, по-голяма скорост" на фона на наскоро получените..

публикувано на 30.04.25 в 12:57

Международен ден на джаза с Венци Благоев

Международният ден на джаза се отбелязва от ЮНЕСКО всяка година от 2012-а насам, а предложението за това е на легендарния джазмен Хърби Хенкок – посланик на ЮНЕСКО за междукултурен диалог и председател на Института за джаз "Телониъс Монк". Целта..

публикувано на 30.04.25 в 09:07

Горан Благоев: При нас няма духовни водачи като папа Франциск

"Папа Франциск беше истински духовен водач на Римокатолическата църква и на християните по света. Той живя истински скромно, не беше популист. Надявам се неговото дело да бъде продължено от следващия папа." Това коментира в предаването "60 минути..

публикувано на 24.04.25 в 14:05