Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Скулптурите в Станционната градина - с нови постаменти и на нови места

Председателят на СБХ в Стара Загора Милен Алагенски проучи историята на фигурите

Скулптурите от Станционната градина в Стара Загора ще бъдат демонтирани, почистени и преместени на нови фундаменти в парка по време на неговия ремонт. Ревизирани и укрепени ще бъдат и връзките между детайлите им. Това съобщи в ефира на Радио Стара Загора председателят на старозагорския клон на Съюза на българските художници Милен Алагенски.

Фигурите са в добро състояние и след края на ремонта ще се наложи само да бъдат почистени, тъй като част от тях са надраскани или напръскани със спрейове, каза още художникът. Върнат обратно в Станционната градина вече е и крокодилът, който по неясни причини, боядисан в червено, се е озовал някъде през 90-те години в парк „Йордан Капсамунов“.

Скулптурите в Станционната градина са изработени по време на два международни симпозиума през 1987 и 1989 г. При създадените тогава галерии на открито творци от цял свят са изработили общо 19 скулптури от камък, мрамор и варовик. Според условията на форумите те е трябвало да останат в Стара Загора. 16 от тях сега са в Станционната градина.

Творбата на един от гост творците Андрей Прятка е останала по негово желание пред входа на банята в Старозагорските бани, където са работили при първия симпозиум скулпторите. Мистериозно е изчезнала още тогава мраморна ябълка на Константинос Даис и по спомени на по-възрастни художници изобщо не е била монтирана в Станционната градина. Третата липсваща в парка творба е на Иван Чолаков от втория симпозиум. Тя се намира пред входа на хотела до езерото в парк „Йордан Капсамунов“. По преценка на художниците се вписва добре на мястото си и няма да бъде местена в Станционната градина, след края на ремонта й, който би следвало да приключи на 25 декември 2022 г.

Проектът е на стойност близо 4,5 млн. лева и предвижда да бъдат напълно обновени зелените площи и алеите, ще бъдат изградени сух фонтан и водно огледало, детски площадки и велопарк.

На 21 юли със символична първа копка започна ремонтът на Станционната градина в Стара Загора. По проект за близо 4 милиона и половина ще бъдат обновени напълно зелените площи и алеите, ще бъдат изградени сух фонтан и водно огледало, детски площадки и велопарк. 

Цялото интервю с председателя на старозагорския клон на СБХ Милен Алагенски може да чуете в прикачения звуков файл. 

Милен Алагенски


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Сребра Касева

В Казанлък са готови за новата учебна година

Всички училища и детски градини на територията на община Казанлък са напълно готови за започване на новата учебна година. Това увери зам.-кметът Сребра Касева. Общият брой на учениците в общината е 7832, като почти 600 са бъдещите първокласници,..

публикувано на 10.09.25 в 17:42

В област Хасково започва разяснителна кампания за еврото

В изпълнение на решение на Министерския съвет и като част от националните действия за подготовка на гражданите за въвеждането на еврото, през месец септември 2025 г. в област Хасково ще започнат разяснителни кампании с обществеността. В тях ще участват..

публикувано на 10.09.25 в 16:46

Сливен отбеляза "Седмицата на пожарната безопасност" с демонстрации

С демонстрации по спасяване при катастрофа и изнасяне на пострадал от покрива на висока сграда Регионална дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" Сливен отбеляза "Седмицата на пожарната безопасност" . Действията си пожарникарите..

публикувано на 10.09.25 в 15:50

Извънредно заседание на Общинския съвет на Стара Загора ще се проведе утре

Общинският съвет на Стара Загора се събира на извънредна сесия утре, 11 септември 2025 г. 31-вото заседание ще се проведе с начален час  от 14.15 ч.  в заседателна зала „П. Р. Славейков" към Община Стара Загора. Местният малък парламент се свиква..

публикувано на 10.09.25 в 15:37

Стара Загора ще отбележи 150 години от Старозагорското въстание

150 години от Старозагорското въстание, подготвено от дейците на местните революционни комитети, създадени от Васил Левски, се навършват на 16 септември 2025 г. То е първият опит, макар и неуспешен, за освобождение на България чрез всенародно въстание...

публикувано на 10.09.25 в 15:35
Снимка: Христо Христов

Камион със слама се запали на пътя Хасково - Кърджали

Камион, превозващ бали със слама, се запали в движение на пътя Хасково – Кърджали през село Мост, съобщи кореспондентът на Радио Стара Загора в региона. Инцидентът е станал към 13:30 часа днес, в отсечката след село Маслиново, в посока Кърджали...

публикувано на 10.09.25 в 15:14

С празнична програма отбелязват 10 години на Международния младежки център в Стара Загора

С реч на заместник-кмета на Стара Загора Надежда Чакърова и омбудсмана Иванка Сотирова започна честването на 10 години от създаването на Международния младежки център в Стара Загора.  Ръководителят на центъра Мария Дюлгярова изнесе и презентация,..

публикувано на 10.09.25 в 15:10

Община Стара Загора стартира процедура по връщане на задържаните електрически тротинетки, засиленият контрол остава

От днес Община Стара Загора стартира процедура по връщане на електрическите тротинетки, които бяха временно задържани заради извършени нарушения на територията на града. Това се извършва въз основа  на издадени наказателни постановления, съгласно..

публикувано на 10.09.25 в 15:07

Откриха академичната година във Филиал Хасково на Тракийския университет

Новата академична година за Филиал Хасково на Тракийски университет Стара Загора стартира официално днес, съобщиха от пресцентъра на Община Хасково .  Заместник-кметът на Община Хасково Динко Тенев беше официален гост на тържественото откриване на..

публикувано на 10.09.25 в 15:02

„Най-важната книжка“ ще получат всички първокласници в община Хасково на първия учебен ден

Всички деца, които за първи път ще прекрачат училищния праг на 15 септември 2025г, ще получат книжка-подарък от Община Хасково. Това е „Най-важната книжка“. Сборникът започва с най-обичаното българско стихотворение „Аз съм българче“ на Иван Вазов и..

публикувано на 10.09.25 в 14:20