В седмата си книга, писана 7 години за седемте континентални първенци, първият български алпинист –веган Атанас Скатов е описал своите преживявания, лишения, мотивация и смелост да постави на изпитание своята физика и психика след като решава, че ще стане веган – ще изключи всички животински продукти от храната си. В случаи като неговия – да изкачиш не само най-високите върхове на 7-те континента на Земята, но и 10 от 14-те осемхилядници на планетата, като най-високият - вр. Еверест си изкачил 2 пъти по различни маршрути от 2013 г. досега е пример за смелост, упоритост, желязна воля и доказателство за неограничените възможности на човека. И това се доказва от дневниците на всяко едно от изкачванията, а със своите 650 снимки, лично направени от алпиниста по време на изкачванията му и на пътуванията до базовите лагери и върховете – са и призив за спасяването на природата на Земята. До лятото на 2010 г. Скатов не се е занимавал със спорт и не е ходил в планините. От тогава три поредни години (2010, 2011 и 2012) преминава маршрута Ком – Емине и участва в състезания по планинско колоездене.
Взел решение да стане веган от 2012 г. и да изследва как влияе този начин на хранене на физическите и психически показатели на човек като изкачва най-високите върхове на света.
С начина си на живот и темпото на изкачване – за миналата година изкачи 4 върха над 8 000 м. – Канчендзьонга/ 8 586 м/ и Гашербрум 1 / 8 080 м/ , Гашербрум 2 / 8 035 м/ и вр. Дхаулагири / 8 172 м/. доказва, че без консумация на месо, изцяло на растителен режим, човек може да изкачи всички върхове с издръжливост на тялото и на ума, силна воля, постоянство и с любов към природата. Отношението му към планетата и веганството се превръщат в мисия на живота му.
Агроном по растителна защита с докторска степен от Хумболт Университет Берлин, Германия, без школа по алпинизъм, самият той допреди няколко години не се е наричал алпинист. Един от десетте 8000-ици катери без допълнителен кислород, а три от тях без шерп.
Скатов е първият българин веган изкачил за 7 години толкова много върхове: 10 от 14-те върха над 8 000 м., 4 осемхилядника в една година – за 140 дни. Той е първият българин успял да завърши проекта "Седемте континентални първенеца" за изкачване на най-високите върхове на седемте континента на планетата (2013 - 2017).
Сред постиженията му са и други забележителни успехи - първият и единствен българин изкачил връх Еверест по северния и по южния ръб; Най-бързо българско изкачване на връх над осем хиляди метра - Макалу (8481 м) за 94 часа - само с една нощувка на базов лагер. Най-бързото българско изкачване на два върха над осем хиляди метра също е записано на неговото име - Еверест и Лхотце за 5 дни и 11 часа през 2017 г; както и най-бързото българско изкачване на три върха над осем хиляди метра - Кангчендзьонга, Гашербрум 1 и Гашербрум 2 за 64 дни през 2019 г.
Как върви подготовката на Атанас Скатов за неизкачения досега през зимата К 2, чуйте в интервюто на Кристина Русева.
На 7 ноември 2024 г. Българската национална телевизия отбелязва 65 години от своето създаване. Преди повече от 20 години в екипа на националната телевизия попада и операторът Иван Янев, който заедно с Десислава Петкова, са настоящите кореспонденти на..
Тя е дългогодишен директор на Средно училище "Максим Горки", което за много от старозагорци е известно като "Руската гимназия". През септември, тази година е бил поредният професионален рожден ден – 41 години педагогически стаж. А Пътеката е дълга –..
„Изкуственият интелект притежава информация, но не притежава знание. А знанието е онзи важен критерий за анализиране на истинността на дадена информация“ – припомни в ефира на Радио Стара Загора Десислава Алексиева, председател на управителния..
Изкуството и властта са инструментите, с които могат да се управляват умовете на хората и да се манипулира определен тип мислене и поведение. Това е истина, която е стара колкото света, или поне колкото осъзнаването на силата на двете уж..
Миграцията в страната и извън граница е сред най-честите причини за отпадане от училище на много деца от ромската общност в Старозагорско, отчитат Ганчо Илиев от неправителствената организация „Свят без граници“. Екипите на организацията работят..
Професор Николай Спасов е зоолог и палеонтолог, работещ в Природонаучния музей към БАН. Той е сред най-големите експерти по едрите хищници в България. Световно признат учен, автор на повече от 250 публикации, много от тях в престижни чужди издания...
„Смело можем да кажем, че 4 месеца след опустошителното бедствие- градушката на 13 юни, Шипка се е възстановила. Всичко това е благодарение на това, че сме обединени и благодарение на всички, които доброволно помогнаха“, каза кметът на града..
"Музеят е създаден през 1891-92 година в първото Висше училище в столицата на страната - София. През 1892 година учениците от първа мъжка гимназия подаряват 450 минерални и фосилни образци, които реално поставят началото на настоящият музей към ГГФ на..
В Радио Стара Загора гостува киберекспертът и основател на фондация "Киберсигурност за всеки" инж. Янко Спасов. В ефира на предаването "Час пик" той коментира темата за все по-масовото навлизане на изкуствения интелект (AI) в съвременния свят...
Броят на студентите от Тракийския университет, които се възползват от програмата Еразъм+, непрекъснато расте, съобщи Александър Генов от международния отдел. Тази програма дава възможност на студентите сами да изберат къде да осъществят своята..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net