Изборът ми да бъда лекар е съвсем съзнателен избор, винаги съм искала да работя с пациенти, заяви в интервю за предаването „Моята неделя“ на Радио Стара Загора началникът на клиниката по „Инфекциозни болести“ към УМБАЛ “Проф. д-р Стоян Киркович“ проф. Лилия Пекова. Дори и сега, въпреки че съм хабилитирано лице аз съм в графика на екипа на клиниката и преглеждам пациенти, провеждам визитации, защото ми е приятно да бъда в контакт с живия човек да чуя неговата болка и тревоги. Това общуване ми дава много, особено, когато усилията на лекаря и лечението носят успех, удовлетворението е невероятно!
Проф. Пекова сподели, че когато е започва нейният професионален път специалността „Инфекциозни болести“ е ценна и престижна специалност. Важна, колкото други специалности, като кардиология, ендокринология, акушерство и гинекология неврология и др. В тази специалност участват като конгломерат много други специалности. Тя е широкообхватна специалност и човек има голям простор за размисъл, защото граничи с всички тези специалности и има много емоция в инфекциозната патология.
Например приемаме пациент в тежка състояние, разказва проф. Пекова. Състоянието му е толкова драматично и тежко и се питаме дали ще оцелее?
С годините съм се научила да отсявам тези съмнения и преценявам до какво степен имам реални основания за безпокойство. И до каква степен влияние оказват близките, които са в много лабилно емоционално състояние. Но след престоя в болницата, след нашата намеса и лечение виждаш, че след ден- два, може и повече зависи от инфекциозното заболяване, пациентът постъпил в много тежко състояние възвръща първоначалното си стабилно състояние и си тръгва оздравял. Това носи огромно удовлетворение. Именно за това избрах тази специалност „Инфекциозни болести“. А и тази специалност винаги ще бъде актуална, защото и в миналото човечеството се е сблъсквало с редица тежки инфекциозни болести. Имало е и чума и петнист тиф и вариола, които вече не се срещат , а вариолата изобщо я няма. Но това, че сме се преборили с тези заболявания не означава, че няма да дойдат други болести, както и се случи с коронавирусната инфекция. Има и заболявания, като морбили например, които благодарение на ваксиналната политика вече се срещат много рядко.
За съжаление в настоящия момент няма интерес към специалността „Инфекциозни болести“. Студентите с интерес посещават лекционния курс по време на следването, проявяват интерес, но след завършване не избират това да специализират. Причината е повече от ясна. В тези трудни времена материалния стимул в нашата специалност не дава достатъчно аргументи на младите хора да изберат инфекциозните болести за свой професионален път за развитие. Пандемията „Ковид19“ трябва да подскаже на отговорните институции, че неглижирането на коя да е от специалностите в здравната ни система ще създава проблеми в кадровото обезпечаване и ефективността на лечението. А специалността“ Инфекциозни болести“ е много ценна и настоящата ситуация го потвърждава. Хората на предна линия, които трябва да се справят с лечението на хилядите болни от „КОВИД 19“ са именно специалистите по инфекциозни болести.
Антиваксерските движения много пречат на идеята да бъдат изкоренени редица инфекциозни заболявания , а други да бъдат ограничени и контролирани. Превенцията на „КОВИД 19“ е въпрос на възможности и желание на хората които трябва да приемат ваксината. Всеки нормален човек би трябвало да приемат това като необходимост, за да бъда е защитен.
Проф. Лилия Пекова получи голямата награда на Сдружение „Самаряни“ за 2020 година –Добрият Самарянин. По този повод тя заяви в интервюто: „Приятно съм изненадана от тази награда и ми е драго че ми е присъден този приз. Но я приемам не точно ерсонално към мен, тя е към всички нас, които работим в инфекциозна клиника. И според мен наградата е напълно заслужена, защото целият екип полага неимоверни усилия и грижи за пациентите, колко допълнителен часови график поемат лекарите и медицинските сестри в клиниката. И е очудващо, че все още има хора, които мислят, че вирусът не съществува, че е измислица или политическа игра. „
Пожеланията на проф. Пекова в началото на 2021 година към слушателите на Радио Стара Загора: „Тази пандемия, независимо че е негативна ни научи на някои изконни човешки ценности, които бяхме позабравили. А именно да се интересуваме един от друг, да намерим в директното човешко общуване оная топлота, която сме заменили с телефоните, с таблетите, с компютрите, да се интересуваме от състоянието на ближния и да проявяваме милосърдие и съчувствие към него. Това са много важни неща, които бяха пренебрегнати с течение на времето и с модернизацията на обществото.
Искам да пожелая повече топлата в човешките отношения, повече разбиране, съпричастност и емпатия!“
Цялото интервю на Диана Абрашева с проф. Лилия Пекова може да чуете в прикачения звуков файл:
Във времето на продължаващия "Маратон на четенето", в Четяща Стара Загора", се състоя премиерата на "Жив", последната книга на писателя Емил Тонев. По негов сценарии са заснети игралните филми "Граница", "Сомбреро блус" и "Омбре". Разговаряме в Парк..
„Същността на поста е да изчистим душите си с покаяние и изповед, да изчистим съдържанието на чашата отвътре, не – отвън“, каза отец Петър от храм „Свети Димитър“ в последната седмица преди Великден, т.нар. Страстна седмица. Важно е да..
Най-важното е хората да познават пазара на имоти, ако решат да купуват или да продават имоти. Пазарът е динамичен и необходимо да се разполага с много познания за тенденциите и цифрите, на които да се осланяте, за да не губите пари, при сделка с..
Много хора обичат да получават цветя за подарък. Много хора обичат да поднасят цветя за подарък. Тези два факта определят цветарският бизнес като устойчив, но както всяка търговска дейност, и тази крие множество рискове. Климатични промени,..
На сантиметри от опасни хищници, нощуване под звездите в дебнене на перфектният кадър, уважение към биологичните видове в естествените им хабитати - това са само част от приключенията на Калин Ботев в света на фотографията и неговото отношение..
За малко нашето послание щеше да бъде заглушено, но успяхме и „Наехме този билборд, за да няма хазартна реклама на него поне за една седмица“, каза в ефира на радио Стара Загора Марио Мишев, ръководител Проекти в сдружение „Българска история“...
Президентът на САЩ Доналд Тръмп рестартира глобалната икономическа архитектура. Това мнение изрази Макс Баклаян, основател и изпълнителен директор на Tavex. За предаването "60 минути повече бизнес" той припомни историческото споразумение „Плаза Акорд“ в..
Предложените мерки са безсмислен документ, който няма да доведе до реални промени поради липса на контрол и структурни реформи. Това заяви инж. Богдан Милчев от Института за пътна безопасност след провелата се среща в Министерски съвет. Той..
Журналистът от Казанлък Иван Янев бе сред отличените с грамота „Достойните българи“ в годишните награди на вестник „24 часа“. За 22-ра поредна година инициативата отличи хора и истории, които вдъхновяват с примера си за доблест, съпричастност и..
Завладяването на България в края на XIV век унищожава Търновската Патриаршия. Ръководството на църковните дела е поето от Гръцката патриаршия в Цариград. Отначало това не се отразява на отношенията между българите и гръцкото духовенство, но в края на..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net