40 човека се разболяват всяка година от туберкулоза в област Стара Загора и започват терапия в Специализираната белодробната болница. Това съобщи в здравното предаване на радио Стара Загора „Часът на Хипоркрат“ управителят на лечебното заведение д-р Камелия Харачерова. По повод предстоящия Световен ден за борба с туберкулозата – 24 март д-р Харачерова коментира, че през последните години заболяването не бележи ръст в нашата страна.
Въпреки значителния напредък през последните десетилетия в борбата с туберкулозата, тя продължава да бъде една от десетте причини за смъртност сред населението. По експертна оценка на СЗО над 4 500 души на ден загубват живота си от болестта. Появата на мултирезистентна туберкулоза (MDR-TB) представлява сериозна заплаха за здравето и би могла да увеличи риска, постигнат в борбата срещу заболяването.
Повече по темата чуйте от интервюто на Валентин Калчев с д-р Камелия Харачерова.
Успелите хора са тези, които знаят кога е точният момент за всичко, те имат добра интуиция и не се страхуват да взимат трудни решения. Учат се от грешките си и осъзнават, че те ще им помогнат за в бъдеще. Замисляли ли сте се защо едни хора..
За поредна година в Стара Загора ще се отбележи Световната седмица на кърменето, в дните от 1 до 7 август. Седмицата се провежда за 3 3-ти път, а тази година минава под мотото „Кърменето като приоритет: да създадем устойчива подкрепяща среда". По..
Връщането на лимитите за болниците отново разпали дебата за бъдещето на здравната система у нас. Според председателя на Сдружението на общинските болници в България д-р Неделчо Тотев, проблемът далеч не е само финансов, а засяга основни конституционни..
23-ма студенти вече са записани и ще учат специалност Кинезитерапия в Медицинския факултет на Тракийския университет през новата учебна година. Това съобщи в здравното предаване на Радио Стара Загора „Часът на Хипократ“ ръководителят на катедра..
По последни данни на Евростат България е първа по брой болнични легла и последна в дългосрочните грижи. Анализ на Института по пазарна икономика показва, че у нас има средно 864,4 болнични легла на 100 хиляди души от населението – около 5 пъти над..
Деменцията е състояние, в което човек губи паметта, мисловната си способност и възможностите да се справя с ежедневните си дейности. Терминът „деменция“ обхваща няколко медицински състояния, сред които и болестта на Алцхаймер. Нарушенията,..
16 жертви на водния травматизъм от началото на годината до първи юни посочват данните на БЧК Ямбол. " 3 са от море, а останалите 13 - от други водоеми в страната. Статистиката отчита спад, в сравнение със същия период на миналата 2024 г, а..
Софтуерът, с който аптеките трябва да преминат от лева към евро вече е готов, като касовите апарати автоматично ще бъдат обновени. От 8 август се очаква всички касови бележки да бъдат изписвани освен в левова стойност, така и в евро. Кратките..
Министерството на здравеопазването чрез регионалните здравни инспекции стартира информационна кампания по повод Световния ден за борба с хепатита – 28 юли. Тази година мотото, избрано от Световната здравна организация, е „Да го разбием! Запознай се с..
България беше домакин на Европейското първенство по мини футбол за хора с диабет. Състезанието се проведе от 6 до 10 юли във Варна. В него взеха участие 9 национални отбора – Великобритания, Ирландия, Полша, Португалия, Хърватия, Словения,..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net