Колко от нас, които обичаме и се интересуваме от миналото си, археология и фолклор са се замисляли, че орнаментите, фигурите, украсите на глинените съдове, на керамиката, която намират археолозите при разкопките на богатата ни на история българска земя се повтарят в богатата и неповторима българска шевица? Това прозрение на фотографа и художник Славян Стоянов е водещо в неговия път на професионално развитие. Той става част от екипите на археолозите проучващи хилядолетната ни история в различни краища на страната. Рисува и фотографира обектите и находките. Привлечен и влюбен в цветовете, формите и посланията на везбата, украсяваща българската носия в различните етнографски области на страната, по идея на съпругата си организира "Фективал на българската шевица" през 2017 г. А страстта по всичко, което е израз на българщината е в основата и на "Виртуален музей на България", който се занимава с изработването на български шевици. Така се надява да бъде съхранена българската везана култура, в основата на която са заложени пиктограмите отпреди хиляди години. Пандемията от корона вируса прекъсна зародилата се ежегодна традиция всяка година да се провежда фестивала на шевицата, обстоятелствата тази година с непрекъснатите „отваряния“ и затваряния“ на страната не дават надежда да се организира и проведе четвъртото му издание, споделя с тъга твореца.
Организирането на виртуални изложби на българската шевица върху носии и накити, кърпи, възглавници, покривки не могат да предадат живия дух на събитието, което припомня, че българските шевици са най-богатите на Балканския п-ов. Не само като цветове, мотиви и орнаментика.Показвали са социалния статус и пола, възрастта на жената или мъжа, имат магична сила – да пазят носителя си от зли сили и уроки по време на земния му живот. Затова и шевиците са в края на дрехата – на ръкавите, на ризата, на сукмана, на пазвата, на ръкавите на елека, за да възпират навлизането на злите сили. Цветовете също символизират живота на човека на земята – червеният цвят – кръвта и началото на живота, жълтият – слънцето, светлината и огъня, а щом стане дума за отвъдното – е бил свързван с починалите и с хората, за които успехът е предопределен. Белият цвят е символ на Божията светлина, чистотата, младежката непорочност, а зеленият – на плодородието и на вечния живот, разказва Славян Стоянов. Символите, които го впечатляват са Дървото на живота, лявата и дясната свастика, наричани от старите дърворезбари и строители „шашарма“, използвана все още в работата им. Като "гонещи се правоъгълници" тя се използва в църковните двери. Думата "свастика" е от санскристски и означава благопожелание - "Да бъде добро!" А старите ни баби – забравили първоначалната символика, но запомнили посланието, са я наричали „дядо гони баба“. Другите често срещани символи в българската везба са Богинята майка, раждащата Богиня и канатицата – символът на семейството. "В скрития смисъл на шевицата са отразени вярванията, надеждите, познанията на българите за Вселената и въображението и майсторството на бабите и майките ни. Сукманите, везаните "гази" и ризи в Странджа и Сакар са богато везани, както и свилениците и ръкавите в софийско, македонските носии също са щедро везани. Малко по-изчистени са в Добруджа. Символите са еднакви във всяка етнографска област, но са с различни цветове по-скоро", завършва интервюто ни Славян Стоянов
Интервюто на Кристина Русева със Славян Стоянов чуйте в звуковия файл.
80% от работата ни е свързана с подготовка на жилища за продажба – наследствени имоти, апартаменти след наематели, мазета. Това каза за Радио Стара Загора Николай Борисов от фирма за почистване и извозване на отпадъци. По думите му хората търсят..
В сила са новите, по-високи изисквания към автошколите у нас. Те трябва задължително да използват GPS приложение, през което да бъде проследен целият процес на обучение и явяване на изпит. Камера ще следи какво става във и извън автомобила...
Днес православната църква чества Събор на Свети Архангел Гавраил. Това е вторият празник , след 26 март, през годината, в чест на благовестителя на Божиите тайни . Мнозина живеят с усещането, че куриерите на добрите новини са емигрирали, но това не е..
Европейският парламент в Страсбург и Съвет "Икономически и финансови въпроси" в Брюксел ще вземат окончателното решение за присъединяването на България към еврозоната от 1 януари. Докладът за присъединяването на страната ни към еврозоната е първа..
210 души ще могат да се възползват от нова социална услуга, предоставяна от Община Стара Загора за хора, които се нуждаят от личен асистент, но не попадат в целевите групи, обслужвани до момента. Услугите ще бъдат предоставяни почасово от..
Жътвата на зърнените култури вече е в разгара си, след като прибирането на пшеницата започна. Развитието на посевите през пролетта премина през сериозни климатични сътресения, затова очакваните добиви са доста разнородни в зависимост от това..
Мис България 2024 Симона Петрова даде старт на националната дарителска кампания „Спаси живот“, насочена към осигуряването на автоматични външни дефибрилатори (AED) за всяко училище в страната. Началото бе поставено символично от родния ѝ град..
Днес отбелязваме Международния ден без найлонови торбички. Елеонора Йосифова от сдружение „За Земята“ подчерта колко е важно да намалим употребата на еднократна пластмаса, която замърсява природата и се разгражда стотици години. За съжаление у..
Идеята за държавни магазини с надценки под 10 % означава, че държавата се опитва да влезе на пазара на частните играчи за търговия на дребно, но по-важният въпрос след откриването на ново дружество с 10 милиона капитал, е дали няма да се наложи то да..
Президентските избори ще се проведат през есента на следващата година, но вече стартира дискусия за излъчване на кандидат от коалицията "Продължаваме промяната-Демократична България". В началото на седмицата се проведе кръгла маса „Президентски избори..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net