Пандемията даде нов тласък на финтех компаниите. И това беше очаквано, дигитализацията върви целеустремено, каза в интервю за Радио Стара Загора и БНР Едуард Цветанов, консултант и основател на Patterns Technology. По думите му B2C компаниите разработват нови продукти средно за 4-6 седмици. На този фон според проучване на Sophia Lab за традиционните банки срокът е 2 години, което ги прави нерелевантни.
Централна точка за финтех компаниите е „улесняване на потребителското изживяване“, изтъкна от своя професионален опит с международни партньори Цветанов. Водещо за тази индустрия е на крайния потребител да е „удобно и сигурно“.
За чуждите инвеститори е важно да се позиционират „лесно“ на българския пазар, за да стартират бизнес на местно ниво. Той даде пример с блокчейн компании, които стъпват много несигурно у нас, въпреки че през последните години се промени подхода на институциите към тях.
В отговор на въпрос има ли интерес в обществото към технологичните новости, Цветанов изтъкна, че българинът е отворен към такъв тип решения. Според него създаването на електронно правителство вече трябва да стане факт и добави:
„Да спрем да си говорим за поставяне на цели, когато мерникът ни е изключително грешен. Трябва да позволим реално на дигиталните бизнеси да взаимодействат помежду си, да позволим интегрирането на решения за бизнеса – от счетоводство до управление на корпоративни финанси и прочее“.
Финтех пазарът расте изключително агресивно през последните години в страната. По актуални данни глобалната финансова платформа Revolut има около 240 000 български потребители. У нас вече оперират десетки финтех компании, като има добра среда за развитие на B2B, а при B2C пазарът вече стигна матуритет.
Цветанов коментира и позициите на България на международната сцена. Според Глобалния иновационен индекс страната ни се нарежда на 36-то място, изпреварвайки Русия, като от Балканите единствено Словения е преди нас. Събеседникът акцентира и върху друга класация, която поставя страната на незавидната последна позиция в Eвpoпeйcĸия cъюз пo дигитaлизaция. На дъното сме от години в Индeĸca нa Eвpoпeйcĸaтa ĸoмиcия зa нaвлизaнe нa цифpoвитe тexнoлoгии в иĸoнoмиĸaтa и oбщecтвoтo.
„Тук има един изключително кадърен бизнес, който се бори с административната среда и явно успява да направи нещо, но трябва да му се даде повече възможност и българските потребители да могат да се възползват от добри и качествени услуги“.
Той призова за качествен диалог между бизнеса и държавата, който да доведе до адекватни промени:
„Няма как регулаторните органи да осъзнават много добре компании с нови бизнес модели или стари компании, които интегрират иновативни решения. Смятам, че качествен диалог, който да е обвързващ и за двете страни взаимно, е наложителен“.
Като представител на бизнеса, той се обяви за приемането на Закон за лобизма и публичен регистър на лобистите, а подобно законодателство ще „изсветли“ обществените отношения.
„Това е основополагащо за нормалното функциониране на държавните институции. (…) Прозрачността е нещо, което ни е много нужно в България“, каза в заключение Едуард Цветанов.
С помощта на нещо като масово гласуване, а не чрез авторитет или редакция ще се определя кое е истина и кое не в постовете във фейсбук, след като стана ясно, че компанията майка на фейсбук – Мета прекратява програмата си за проверка на фактите от..
Новината за прекратяване на преговорите за съставяне на правителство между ГЕРБ-СДС и „Демократична България“ не е изненадваща, но не бива да бъде драматизирана. Очевидно политиците продължават с процеса на осъзнаване, че е необходима сериозна..
През тази година УНИЦЕФ България ще работи за изграждане на система за наблюдение и оценка на качеството в образованието и грижата в ранна детска възраст в страната. Това е проект възложен от Европейската комисия и цели да подкрепи Министерството..
Настъпващата индустриална криза в Западна Европа, несигурността и военните конфликти, цената на електроенергията и работната ръка, са основните предизвикателства през 2024 година за Прогрес АД – Стара Загора . Компанията е специализирана в..
Неслучилата се ротация в управлението и опорочените избори са сред събитията белязали изминаващата политическа година в страната, коментира в ефира на Радио Стара Загора политологът и журналист Ивайло Илиев. По думите му се увеличава и..
Бави се процесът на водене на преговори, за да се запази статуквото в съдебната власт, конкретно в прокуратурата, както и в българския политически живот. Това е което виждам в действията на ПП ГЕРБ, коментира в ефира на радио Стара Загора..
Владимир Русев е планинар и хижар от дълги години. След като бе такъв в хижите "Мазалат", "Триглав", "Българка" от година е на хижа "Бузлуджа" (малка). Преди Коледните празници и Нова година той говори за Радио Стара Загора относно някой правила в..
Повече от 350 сигнала, изпратени до обществения посредник на Стара Загора са били обработени през изминаващата година, каза по радио Стара Загора омбудсманът Иванка Сотирова. В разговор в предаването "Репортер" с водещ Дарина Колева тя описа..
1% е шансът разговорите на ГЕРБ-СДС с поканените от тях "Демократична България", "Има такъв народ" и БСП да са успешни и да доведат до създаване на редовно правителство с първия проучвателен мандат. Това коментира в ефира на Радио Стара Загора..
Тодор Гондов е директор на Историческия музей в град Царево. Той ни запознава с някой интересни традиции, свързани с празнуването на Никулден в Странджа и района на град Царево. На празника Никулден се освещават лодките и инвентара на хората, които..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net