Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Професор Венелин Терзиев: Ако пазим България тя ще съществува

Летописците наричат Котел "твърдина на българския дух" и "люлка на Възраждането". В това балканско градче, родно място на Георги Стойков Раковски и над 200 национални герои се намира и първото в България и на Балканите училище за професионално изучаване на фолклор. От откриването му през 1967 до сега в него са обучени над 2000 професионални музиканти, певци, танцьори и лютиери. Към момента деца от 25 области на страната учат в Националното училище за фолклорни изкуства "Филип Кутев". Те изучават народно пеене, български танци, свирят на народни инструменти и провокирани от преподавателите си извършват и събирателска дейност на обичаите, песните, приказките, легендите и ритуалите в своя роден край.

В НУФИ "Филип Кутев" се запознахме и с проф.д-р Венелин Терзиев, изпълнителен директор на дирекция "Реставрация" ЕАД към Министерството на културата. Срещата ни се осъществи броени дни след завършването на ремонтните дейности в един от корпусите. "Сега нашите деца разполагат с една обновена и съвременна база. Тя има спортни съоръжения и модерен музикален салон, в който малките възпитаници на училището ще могат да представят наученото от техните преподаватели", уточни Терзиев. Той подчерта, че под ръководството на дългогодишната директорка Мария Градешлиева училището дава възможност на деца от цяла България да получат подходящо образование и възпитание, и не само да представят таланта си, а и да израснат добри хора.

Провокиран от въпрос за онлайн обучението и объркването на режима при учениците проф. Терзиев изтъкна: "Ако трябва да дам кратък отговор и нас ни обърква, защото онлайн обучението или по-модерната терминология, хибридното обучение, присъствено и неприсъствено не може да даде този резултат, който ние очакваме. Обучението свързано с изкуствата, културата, специализираното обучение, това, което се извършва в Националното училище за фолклорни изкуства не може да се извършва от тази дистанция. Крайният резултат, в който да можем да формулираме поведенчески модели у тези деца не се случва. Затова те на жаргон казват, че расте "тъпо поколение", в научната литература това е Z поколението. То има други потребности. И обикновено в образователната сфера последиците идват след 5,10,15 години. Това, което правим сега с онлайн обучението и го оценяваме като подходящо, което според мен не е така, резултатите след 10 години ще покажат друго. Не може хора които се занимават с медицина, химия, технологии, инженерни науки да се обучават онлайн, защото няма как да строим блокове и къщи онлайн..."


Цялото интервю чуйте в прикачения звуков файл:


Проф. Венелин Терзиев е завършил специалност „Технология на полимерите“ в Университет „Проф. д-р Асен Златаров“- Бургас. От 2015 г. е професор по професионално направление „Архитектура, строителство и геодезия“ в Русенския университет „Ангел Кънчев“, а от 2016 г. и по професионално направление „Национална сигурност“. Доктор на науките по „Национална сигурност“, „Финанси“ и „Социални дейности“. Извън стандарта на общоприетите представи за кабинетен учен проф.д-р Венелин Терзиев посвещава голяма част от времето си да популяризира успехите на родни творци, артисти, учени и изследователи, да подкрепя инициативи и дейности за разпространяване на постиженията на българската култура в страната и извън нея. Името му се нарежда сред големите благодетели на Международното биенале на хумора и сатирата в изкуствата в Габрово. Той подпомага популяризирането на българската култура в емигрантските общности в Молдова и Украйна, а в научните си разработки популяризира образци на книжовното културно наследство. Под негова редакция русенската библиотека, съвместно с Университетската многопрофилна болница за активно лечение „Канев“ АД – Русе, издава научно електронно списание „Общество и здраве“ – начинание, което промени посоката на развитие на съвременната обществена библиотека, трансформирайки я от хранилище на книги в съвременна научна и просветителска институция. Носител е на почетния знак на Министерството на културата: "Златен век".



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Национален съвет с представители на ресторантьори ще набележи мерки за защита на диференцираната ставка на ДДС

Мерки за защита на диференцираната ставка от 9% на ДДС ще набележи Национален съвет с представители на ресторантьорския бизнес, който се събира във Велико Търново. За това съобщи Пламен Русев, председател на Асоциацията на хотелиерите и..

публикувано на 13.02.25 в 09:20

Какво е да си здравен медиатор?

Здравен медиатор е професия, която се появява в Българи преди повече от 10 години. В почти всяко населено място вече има поне един такъв. Дейността им е насочена към здравеопазване, социални дейности, контакти с институции на хора от мацинствата ...

публикувано на 12.02.25 в 14:00

Почит към брака в Международната седмица на любовта

Втората неделя на месец Февруари е обявена за Международен ден на брака. Той се отбелязва в Седмицата на брака. Тази година международната инициатива се провежда едновременно в над 30 страни по света и ще продължи до 14-и февруари, включително, поясни в..

публикувано на 09.02.25 в 15:30
Снимката е илюстративна.

Доц. Пламена Райкова: Няма пряка опасност от земетресение на територията България

Няма опасност от земетресение на територията на България за момента, като на територията не са наблюдавани силни събития от много време насам. Това коментира за Радио Стара Загора, по повод поредицата от земетресения на о. Санторини, доц. Пламена..

публикувано на 05.02.25 в 17:14

Математикът Любомир Любенов: Има нужда от нов образователен подход и олекотяване на учебното съдържание

Днешното време трябва да води след себе си друг подход в образователната система, коментира в ефира на радио Стара Загора математикът Любомир Любенов по повод предложението на Министерството на образованието и науката да отпаднат матурите в 10-и..

публикувано на 05.02.25 в 17:02

Яна Стоилова: Село Свежен е живата история на този район в Средногорието

Яна Стоилова е уредник на къщата-музей на полковник Владимир Серафимов в село Свежен, община Брезово, област Пловдив. Тя разказва за историята и някой интересни факти около това будно и красиво село, разположено по склоновете на Същинска Средна гора на..

публикувано на 04.02.25 в 13:19

Отегчението сред децата води до употреба на вейп, цигари и търсене на адреналин

Около 40 % от хората изпитват тревожни мисли , всеки ден.  Статистиката  за психичните разстройства  е стряскаща . Във времена на военни конфликти, политическа несигурност, галопираща инфлация, природни бедствия и забързано ежедневие все повече..

публикувано на 03.02.25 в 14:54

14 родни производители представиха България в един от най-старите търговски панаири за храни, напитки и селскостопански стоки

България взе участие за 34-ти път в най-голямото световно изложение за храни, напитки и селскостопански стоки - "Зелена седмица Берлин 2025". То се проведе от 17 до 26 януари в немската столица и събра участници от над 60 страни.  България взе..

публикувано на 30.01.25 в 15:17
Десислава Петкова - брокер агенция

Имотният пазар в Стара Загора през 2025г. – новото строителство в кварталите все по-предпочитано

Въпреки отчетения ръст през 2024г. с над 20% в цената на имотите в Стара Загора жилищата остават атрактивни и търсени от купувачите. Това коментира за Радио Стара Загора Десислава Петкова – брокер с дългогодишен стаж в агенция за недвижими имоти..

публикувано на 24.01.25 в 14:08
проф. Мартин Иванов

Забравяйки миналото, сме осъдени да го повторим

Днес , от 17.30, в зала №33 на РИМ-Стара Загора, е представянето на книгата "Бившите хора на концлагерна България" на проф. Мартин Иванов .  309 документални разкази  са събрани в страниците на изданието, писано в продължение на 12 години, с..

публикувано на 23.01.25 в 05:55