Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В Плана за възстановяване не е включена автомобилната индустрия

| обновено на 22.06.21 в 15:34

Целта на новите стикери за превозните средства е да ограничат степента на отрицателно въздействие върху околната среда от изгорели газове. Изискванията, които влизат в сила от 12 юли, ще засегнат леките и лекотоварните автомобили, каза за предаването "Час пик" Татяна Груева, изпълнителен директор на Асоциацията на автомобилните производители. Колите ще бъдат обособени в категории от Евро 1 до Евро 6 или според датата на първата им регистрация. Годишният преглед за техническа изправност ще се оскъпи между 6-8 лева заради въвеждането на екостикера.

„По време на този преглед ще се извършват замервания, които са определени от Министерството на транспорта с определени гранични стойности на CO2 емисиите и на димността, като ще се поставя този стикер“, поясни Груева.

Промени в Закона за чистотата на атмосферния въздух дават възможност на местните власти от 1 януари 2022 година да забранят достъп на замърсяващи автомобили до определени градски зони и в дни от годината, когато има регистрирано замърсяване над пределно допустимите стойности, каза още Груева, като припомни за наказателната процедура на Европейската комисия срещу България, свързана с чистотата на въздуха, която засяга 21 града у нас.

Средната възраст на автомобилния парк в България е 19 години, а леките коли до 5 години са едва 6%. За последните 30 години не са предприемани мерки на държавно ниво за управление и подобрение на автопарка у нас. Движението на стари коли в недобро техническо състояние по нашите пътища пряко води и до висока смъртност при пътно-транспортни произшествия, подчерта в разговора събеседничката.

Асоциацията на автомобилните производители е предлагала на управленско ниво програма за скрапинг на остарели автомобили, но без резултат. За сравнение в 22 държави в ЕС действат подобни програми, финансирани от държавния бюджет. В отговор на въпрос Татяна Груева посочи, че в Националния план за възстановяване и устойчивост не е включена автоиндустрията, въпреки че през последните години производството на части и компоненти за автомобили у нас се развива динамично. Отхвърлено е било и тяхното предложение програмата за скрапинг да залегне в стратегическия документ.

Включването на България в „Зелената сделка“ може да доведе в минно-енергийния комплекс "Марица-изток" фабрики за батерии и компоненти за електромобили, твърдят експерти. В Асоциацията не са обсъждали подобни предложения. 

Навлизането на технологични компании в автомобилното производство се очаква да доведе до конкуренция в сектора, прогнозира още Татяна Груева. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Тодор Гондов: Никулден е сред най-почитаните в Странджа и в региона на Царево празници

Тодор Гондов е директор на Историческия музей в град Царево. Той ни запознава с някой интересни традиции, свързани с празнуването на Никулден в Странджа и района на град Царево.  На празника Никулден се освещават лодките и инвентара на хората, които..

публикувано на 09.12.24 в 10:50

Донорството помага на двойки с репродуктивни проблеми

В България над 70 000 двойки имат репродуктивни проблеми. В търсене на решението минават години, докато имат свое дете. За някои това така и не се случва. Други решават да задействат процедура по осиновяване.  Личната история на една дама обаче я..

публикувано на 04.12.24 в 14:00

Борислав Григоров: "Екосистемата и въглерода"

"Въглеродът представлява неметал от Периодичната система на елементите. Известен е още от Античността. Той е сред най-разпространените елементи във Вселената. Научните изследвания познават син, черен, зелен въглерод. Синият въглерод се складира в..

публикувано на 04.12.24 в 09:18
Надя Недялкова

Най-лесно ще пестим, ако изтрием социалните мрежи

Декември е месецът, в който харчим най-много и вземаме много заеми. Черни петъци, кибер понеделници, имени дни, Коледа, Нова година, все изпитания за финансовата ни култура. Данните сочат, че през миналия декември българите аса изхарчили близо..

публикувано на 02.12.24 в 09:46

Светла Ангелова: Осиновете куче, не стимулирайте незаконните търговци

Светла Ангелова, сертифициран развъдчик с дългогодишен опит в отглеждането на френски булдози, разкри тревожни детайли за незаконната търговия с кучета в България. В интервю за Радио Стара Загора тя заявяви, че липсата на контрол и проследимост..

публикувано на 23.11.24 в 10:47
Тихомир Тодоров

Промени в трудовото законодателство трябва да облекчат работодателите

Минималната работна заплата да стане 1077 лв. настояват синдикати. До скоро този размер изглеждаше възможен заедно с увеличението на възнагражденията в държавния сектор. С наближаването на бюджет 2025 обаче нещата не изгледат никак сигурни...

публикувано на 22.11.24 в 10:58
Борислав Цеков

Борислав Цеков: Малките партии се опитват да налагат тирания на малцинствата

Трудно е да се говори за разумен изход от парламентарната криза, защото партиите страдат от дефицит на разум. Това мнение изрази в предаването „60 минути повече политика“ по Радио Стара Загора специалистът по конституционно право доц. Борислав..

публикувано на 21.11.24 в 16:16
Йордан Божилов

Йордан Божилов: Очертава се по-сериозна ескалация на войната в Украйна

Руската федерация ще продължи да използва всякакви сили и средства за военна победа срещу Украйна, с която да наложи своите искания за завладяване на страната. Този комента за развитието на събитията на фронта 1000 дни след началото на..

публикувано на 21.11.24 в 15:46
На снимката от ляво надясно: Петър Бозаджиев и Ивайло Янев

Водеща IT компания с интерес към Стара Загора

Представители на технологичната компания ICT Strypes са в Стара Загора за серия от срещи с ръководството на Тракийския университет, училища и местната власт. В рамките на визитата  се проучват възможностите за сътрудничество в областта на образованието..

обновено на 20.11.24 в 14:44

Каква подкрепа получават лишените от свобода?

В България има 12 затвора и 26 затворнически общежития от открит и затворен тип . Тенденцията в европейското правораздаване е налагане на присъди, при които осъденият не изтърпява наказанието си ефективно. Целта е спестяване на средства и ограничаване на..

публикувано на 20.11.24 в 14:00