Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Георги Апостолов, координатор на Центъра за безопасен Интернет:

Трябва да развиваме дигитално-медийната грамотност на децата от най-ранна възраст

Центърът е член на европейската мрежа от 30 центъра за безопасен интернет Insafe, както и на Международната асоциация на интернет горещи линии INHOPE, която обединява 42 държави

На 6 юли Европейският парламент прие временни правила, които дават възможност на доставчиците на услуги за електронна поща, съобщения и чатове да предприемат мерки срещу сексуалното насилие над деца. 

По данни на Европол опитите за сексуална експлоатация на деца онлайн са били на високи нива още преди пандемията от COVID-19, но през последните 18 месеца са нараснали значително, а доклад на неправителствената организация Internet Watch Foundation посочва, че доставчиците на интернет услуги в Европа хостват най-голям обем материали, свързани със сексуалното насилие над деца, в целия свят.

По този повод потърсихме Георги Апостолов, координатор на Центъра за безопасен Интернет в България за коментар какво е значението на тази промяна и до каква степен подобни случаи са често срещани в България.

Една част от държавите и нашите партньорски центрове съобщиха, че има доста сериозно увеличаване на сигналите към тях за сексуално посегателство срещу деца онлайн, коментира за Радио Стара Загора Георги Апостолов.

" Други не отбелязаха такова увеличение, като България. Ние не засякохме увеличаване на самите действия и опити за сексуални посегателства. Вървим горе-долу стандартно. През 2020 година сме работили по над 9000 сигнала, от които около 300 си бяха абсолютно наказуеми деяния, които препратихме към ГДБОП, сектор "Киберпрестъпност" за по-нататъшно разследване".

Именно за това тази тема е доста сложна, коментира още Георги Апостолов. 

"Опитите на ЕК, някъде и на национални законодатели да въведат някакви правила и едва ли не по технически, технологичен начин да сметнат, че са направили всичко за защита на децата са обречени на неуспех. Тук е важно цялостно развиване на дигитално-медийната грамотност на децата от най-ранна възраст и през целия период на тяхното обучение. Защото докато се готви някакъв регламент или директива, предвиждаща да защити срещу нещо, което е станало популярно преди 3-5 години, Интернет не стои на едно място.  Възникват нови канали, нови заплахи така че много по-силно ударение трябва да се постави върху дигитално -медийната грамотност". 

Цялото интервю с Георги Апостолов, чуйте в прикачения звуков файл.



Ако и вие имате нужда от консултация по въпрос, свързан с лица до 18 години и Интернет пространството, можете да се свържете с консултантите на Центъра по безопасен Интернет по следните начини: 

• Всеки работен ден между 10 до 18 ч. в чат канал (бутона „за съвет“) на сайта на Центъра safenet.bg 
• На телефон 124 123 
• по всяко време чрез имейл : Helpline@online.bg


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Професор Николай Спасов: Европейският карпатски рис е най-подходящ за разселване в нашите планини

Професор Николай Спасов е зоолог и палеонтолог, работещ в Природонаучния музей към БАН. Той е сред най-големите експерти по едрите хищници в България. Световно признат учен, автор на повече от 250 публикации, много от тях в престижни чужди издания...

публикувано на 19.10.24 в 09:29

Василка Панайотова: Доброто няма цвят или принадлежност, всички говорим на един език в една общност

„Смело можем да кажем, че 4 месеца след опустошителното бедствие- градушката на 13 юни,  Шипка се е възстановила. Всичко това е благодарение на това, че сме обединени и благодарение на всички, които доброволно помогнаха“, каза кметът на града..

публикувано на 18.10.24 в 16:00

Теодора Билярска: В музея по минералогия, петрология и полезни изкопаеми има много редки колекции

"Музеят е създаден през 1891-92 година в първото Висше училище в столицата на страната - София. През 1892 година учениците от първа мъжка гимназия подаряват 450 минерални и фосилни образци, които реално поставят началото на настоящият музей към ГГФ на..

публикувано на 18.10.24 в 08:09

Киберексперт: Все още AI се контролира от човека

В Радио Стара Загора гостува киберекспертът и основател на фондация "Киберсигурност за всеки" инж. Янко Спасов. В ефира на предаването "Час пик" той коментира темата за все по-масовото навлизане на изкуствения интелект (AI) в съвременния свят...

публикувано на 17.10.24 в 16:56

Все повече студенти се възползват от Еразъм+ в Тракийския университет

Броят на студентите от Тракийския университет, които се възползват от програмата Еразъм+, непрекъснато расте, съобщи Александър Генов от международния отдел. Тази програма дава възможност на студентите сами да изберат къде да осъществят своята..

публикувано на 16.10.24 в 12:44

Владимир Николов: Надявам се да открием още редки фосили в Трънско

Владимир Николов е асистент по палеонтология в Природонаучния музей към БАН. Вече години наред той участва в експедиции край град Трън, област Краище. Там са открити уникални по рода си фосили от късна креда, свързани с животински видове. "Тази година..

публикувано на 16.10.24 в 09:30

Ниски добиви с високо качество за тютюневата суровина

Националната асоциация на тютюнопроизводителите /НАТ-2010/ настоява в писмо до министъра на земеделието и храните д-р Георги Тахов за свикване на Консултативен съвет. От Асоциацията ще искат   да се заложи максималният бюджет , разрешен от..

публикувано на 09.10.24 в 13:50

Стара Загора се представя на форум в Лондон, който има за цел да привлече българи обратно в родината

Форум, наречен „Кариера и живот – защо в България?“ ще се проведе за втори път в Лондон на 20 октомври. Събитието се организира от платформата Bulgaria Wants You / "България те иска"/ в Кралското географско дружество в британската столица...

публикувано на 01.10.24 в 15:02
Боряна Пейчева- ръководител на BASE Стара Загора

Започна записването за BASE Стара Загора

Историята на програмата BASE Стара Загора започва през 60-те години на миналия век в Америка. Тогава се дава шанс на жените домакини да се върнат на пазара на труда със свой бизнес. Години по-късно, когато всеки може да има свой бизнес в България, BASE е..

публикувано на 24.09.24 в 14:37

Българите предпочитат демократичния свят, сочи проучване на "Галъп"

Мнозинството от българите заявяват устойчиво доверие към демократичните модели, към Европейския съюз и в по-общ план към демократичния свят. Водещи по доверие сред българското общество са европейски демокрации като Германия (50%) , Франция (39%),..

публикувано на 20.09.24 в 14:06