Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Неформалното образование в основата на зеленото предприемачество

Наташа Джуркова учи малките ученици как да променят света


„Всяко действие е от значение“. Ако искаме да бъдем полезни за света и да направим промяна,  трябва да променим себе си и мисленето си. Интегрирането на глобалните цели за климата и формирането на отношение по темата е възможно в образованието. То е необходимо като неформално обучение, за да се създават предпоставки за провокиране на креативно мислене и израстване на креативни личности. Образованието трябва да отговаря, да съдейства на съвременните промени. То трябва да насочва вниманието и  да се окуражават децата да дават мнение за разрешаване на тези глобални проблеми,смята Наташа Джуркова, педагогически съветник в СУ "Екзарх Антим I" – град Казанлък. От много години тя е координатор по всички проекти по програма Коменски, Еразъм+ и eTwinning в училището.  Климатът като тема се промъква в работата й с учениците от 2016 година. Тя е педагогически съветник . 

Заразно ли е „зеленото мислене“? Имат  ли място глобалните цели в образованието? Как учениците от 8 до 12 години, в прогимназиален етап на образование, биват въвлечени и ангажирани в темата за устойчивото и разумно потребление на ресурсите? На всички тези въпроси Наташа Джуркова дава отговори в работата си с учениците по проекти. Последният от тях е „Глобални цели за устойчиво развитие. Действие.“. Той е финансиран по програма Еразъм+ на ЕС. Работата по него стартира през 2019г. и приключи през юли 2021г. или продължителността му е 2 години и половина. Време, в което партньорски училища от 6 държави: Франция, Испания, Италия, Румъния, Финландия и България с различни инициативи адаптират учебния процес към нуждите на съвременния свят, към глобалните цели за устойчиво развитие.

"Задачата беше много амбициозна, защото трябваше да създадем рефлекс у децата да ползват понятия като зелена енергия, равенство между половете“, казва Джуркова, като определя като най-съществено именно да се пресъздадат глобалните цели във вид, удобен за разбиране от малките ученици. За целта за всяка глобална цел е създадена скреч карта по проекта. Най-впечатляващо по проекта е било изработването на макет за устойчив град.

Формирането на отношение у децата към глобалните цели още в тази ранна възраст (8г.-12г.) ги прави активни граждани на света. Възприятието на темата при тях се осъществява основно чрез игра. Учениците от начален и прогимназиален етап показват открита, ясна и безрезервна ангажираност, обобщава Наташа Джуркова работата си от последните 2г. и половина.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Теодор Стойчев:Важно е да бъдем активни и на европейските избори

"Важно е да бъдем активни и на европейските избори, защото голяма част от темите, които се решават на национално ниво, минават преди това на европейско. Около 70 процента от законодателството, което се приема и което е валидно в България, преди..

публикувано на 15.05.24 в 10:00

Европа Директно отбелязва 9 май на областната панорама на професионалното образование

Европа Директно Стара Загора ще участва в дванадесета областна панорама на професионалното образование и кариерното ориентиране в Стара Загора през месец май. Събитието ще се проведе на открито на 9 май от 10.00 до 19.00 часа и на 10 май от 9.00 до 14.30..

публикувано на 08.05.24 в 10:00

Европа Директно и Тракийски университет със съвместно събитие за еврото и професиите на бъдещето

Европа Директно -  Стара Загора и Тракийски университет ще са домакини на мрежовото информационно събитие на 10-те  центрове Европа Директно от страната на теми: „Бизнесът – готов за еврото“ и „Професиите на бъдещето“. Целта на събитието е..

публикувано на 24.04.24 в 10:00

15 старозагорски фирми бяха обучени в кръговата икономика по проект на ТПП с норвежки партньор

До края на април 2024 г. продължава проект "Норвежка подкрепа за зелени иновации в малки и средни предприятия". Той се реализира от Търговско-промишлената палата в Стара Загора. 15 компании от Старозагорски регион участват в него. "Темата..

публикувано на 17.04.24 в 10:00

Седем концепции за интегрирани териториални инвестиции с партньори от област Стара Загора са преминали успешно първия етап на кандидатстване

Започват обществените обсъждания на Концепции за интегрирани териториални инвестиции (КИТИ) по места в област Стара Загора. Седем концепции с партньори от Старозагорско  са преминали успешно етапа на административно съответствие и допустимост,..

публикувано на 08.04.24 в 15:16

УНСС изследва въздействието на Зелената сделка върху маргинализираните общности

Въздействието на Зелената сделка върху маргинализираните общности е темата на изследване по проект, който се осъществява от учени от Университета за национално и световно стопанство в София. Т е работят по него от 2022г.  и е съвместен проект с 12..

публикувано на 03.04.24 в 09:30

Второ събитие по проект "Преход на възможностите“ ще се проведе в Стара Загора

Изпълнението на европейския проект „Преход на възможностите“ продължава с второ събитие в Стара Загора. „Бранд Медия България“ и Агенцията за регионално икономическо развитие (АРИР) организират съвместно кръгла маса, на която в дълбочина да бъдат..

публикувано на 27.03.24 в 08:40

Радостин Танев: Зелената цел на Общината е на човек по дърво

Парк „Митрополит Методий Кусев", по-известен сред старозагорци като Аязмото, е едно от емблематичните места в града. В последните няколко години обаче растителният и дървесен потенциал на парка  видимо намалява. Основният вредител е короядът ,..

публикувано на 13.03.24 в 10:02

Обсъдиха Прехода на възможностите в Стара Загора

Tракийски университет беше домакин на конференция „Преход на възможностите – Стара Загора“, която се проведе на 29 февруари от „Бранд Медия България“ и Агенция за регионално икономическо развитие – Стара Загора. Модератор на работните панели на..

публикувано на 06.03.24 в 11:26

Разясняват възможностите на прехода и Териториалния план

На срещата на 29 февруари целим да дадем яснота и конкретика по Териториалните планове, съобщи д-р Румяна Грозева, изпълнителен директор на Агенцията за регионално икономическо развитие – Стара Загора (АРИР) по повод събитието „Преход на..

публикувано на 28.02.24 в 10:00