Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Без скалпел лекуват уголемена простата и миома в болница "Тракия"

3
Снимка: Болница "Тракия"

Трима мъже с аденом на простатната жлеза бяха излекувани във високотехнологичната болница "Тракия" в Стара Загора. Иновативната процедура емболизация върна към пълноценен живот възрастни хора, като им помогна да се освободят от  катетър, който са били принудени да ползват денонощно заради прекомерно уголемена простатна жлеза. Този вид щадяща пациента терапия се практикува успешно в лечебното заведение от 2016 година насам.

Заслугата е на екипа от болница "Тракия" под ръководството на д-р Борислав Борисов. Преди дни в сътрудничество с д-р Рареш Нечифор от Румъния те направиха миниинвазивни манипулации за емболизация (запушване) на артериите, захранващи с кръв увредени участъци от простатната жлеза на трима пациенти. Методиката изисква предварително ангиографско изследване, при което с изключителна прецизност се установява в кой участък трябва да се извърши емболизацията. Манипулациите  бяха извършени от началника на Кардиологично отделение с инвазивен сектор д-р Борислав Борисов.

д-р Борислав Борисов и д-р Рареш Нечифор

Емболизацията наподобява коронарография, като се извършва пункция на артерия, през която с помощта на специален катетър се достига до артериите, които "хранят" с кръв миомата или простатния аденом. Емболизиращият материал се състои от множество микросфери с определен калибър, които "интелигентно" запушват циркулацията на кръв и така спират растежа на тумора, миомното образувание или простатната жлеза. Емболизацията на простатна жлеза е известна в света от над 10 години, но все още не толкова популярна у нас. 

Д-р Рареш Нечифор споделя своя професионален опит с българските си колеги

Процедурата се характеризира със сравнително бързо възстановяване. "Методът не е отрицание на хирургичното лечение - напротив, именно гинеколози и уролози насочват към нас подходящите пациенти, след като преценят какво лечение е най-подходящо за тях", подчертава д-р Борисов. Той допълва, че емболизацията е подходяща за хора, които са твърде рискови за оперативно лечение, както и за пациенти, при които "самата простатна жлеза е такава, че не са добри оперативните резултати". Лекарите в "Тракия" са помогнали вече на осем пациенти да се върнат към нормален ритъм на живот чрез емболизация. 

Лапароскопската или още наречена "миниинвазивна хирургия", „безкръвна хирургия“ навлиза все по - интензивно в практиката на болница "Тракия". (Повече тук)



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Започват профилактични прегледи за рак на гърдата

Ротари клуб София продължава своята кампания „С теб сме“, която е насочен към профилактика на рака на гърдата в малките населени места. Този път във фокуса на ротарианците са областите Хасково, Кърджали, Ямбол, Сливен и Бургас. Това съобщи в..

публикувано на 01.06.24 в 12:05

В казанлъшката Поликлиника ще се състои втората среща от новата инициатива на здравното заведение - Училище за родители

На 31-ви май в казанлъшката Поликлиника ще се състои втората среща от новата инициатива на здравното заведение - Училище за родители. Темата ще бъде свързана с най-честите инфекции през пролетно-летния период. Занятията ще продължат два часа - от..

публикувано на 31.05.24 в 08:05

Ремонтът в АГ клиниката ще приключи до лятото

Ремонтът в АГ клиниката в УМБАЛ „Проф. Киркович“ ще приключи до лятото. Така гинекологичният сектор ще разполага със самостоятелен етаж, повече пространство и удобства за пациентите. Това съобщи в здравното предаване на Радио Стара Загора „Часът..

публикувано на 25.05.24 в 12:05

Изкуственият интелект навлиза в образната диагностика

Изкуственият интелект е от изключителна полза в сферата на образната диагностика. Той е в помощ на лекарите при обработката на резултатите от изследванията като подобрява качеството на изображението при дишане и движение на пациентите...

публикувано на 18.05.24 в 13:00

Все по-млади хора страдат от високо кръвно

Все по-често млади хора имат оплаквания от високо кръвно налягане съобщикардиологът д-р Георги Маринов от клиниката по кардиология към УМБАЛ “Проф. д-р Ст. Киркович“ в Стара Загора по повод Световния ден за борба с хипертонията. Според него..

публикувано на 17.05.24 в 11:40

4500 с рак на дебелото черво годишно в България

Приблизително 4500 мъже и жени в България се разболяват от рак на дебелото черво всяка година. В Европа техният брой е 350 хиляди души. Това съобщи в здравното предаване на Радио Стара Загора „Часът на Хипократ“ специалистът по медицинска..

публикувано на 11.05.24 в 12:49

Кампания "Евромеланома 2024"

Безплатни прегледи за рак на кожата ще се състоят в цялата страна на 14май по време на 19тото издание на кампанията „Евромеланома“ в България. Забелязва се по-голям интерес от страна на хората към предпазването и грижата за кожата, коментира..

публикувано на 10.05.24 в 16:41
За диагностика на рак на гърдата се използват и нови методи, извън страндартните - мамография, ултразвукова диагностика и магнитно-резонансна томография.

Кампания за профилактика на рак на гърдата организира Ротари клуб "София"

Ротари клуб „София“ стартира кампанията „С теб сме“, чиято цел е профилактика за рак на гърдата на жени от   населени места без болнично заведение или отдалечени от медицински центрове. Живеещите там нямат достъп до редовни профилактични прегледи, а..

публикувано на 09.05.24 в 15:31

Чести причини за нарушенията на съня при децата

Нарушенията в съня на бебето и малкото дете са често срещан проблем. Недостатъчният сън на детето, а оттам и на родителите, води след себе си редица негативни преживявания. Родителите се чувстват „на ръба на силите си“, търсят причините за..

публикувано на 04.05.24 в 12:05

Успешните личности жертват много

Субективното преживяване за благополучие в съвременния свят се разглежда като компонент на психичното здраве, което включва субективната преценка за собственото ни ниво на ефективност, автономност и компетентност. Хората, които..

публикувано на 27.04.24 в 12:05