Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Румяна Грозева:

Хората от комплекс "Марица-изток" имат нужда от ясен план и откровен диалог

Общинският съвет на Стара Загора прие Декларация за бъдещето на Минно-енергийния комплекс „Марица изток“ на 12-ти октомври на извънредно свое заседание. В документа се настоява правителството да разработи Програма за плавен преход поне до 2050 г. Според Румяна Грозева, изпълнителен директор на Агенцията за регионално икономическо развитие в Стара Загора, тази година е допустима, това е крайният срок, но най-вероятно самата икономическа действителност ще скъси хоризонта 2050-та.

Ако българските институции искат да успокоят гражданското напрежение около комплекс „Марица изток“, те следва да предложат на хората ясен план, коментира още Румяна Грозева, по повод митинг-шествието под надслов „Спасяване на комплекс „Марица Изток“, насрочено за 13-ти октомври.

Най-полезният ход е един много откровен и конструктивен диалог с хората от региона. Те от много време настояват за яснота. Ако нямат реална и достоверна информация, те няма как да бъдат успокоени. Спекулите по темата са много и аз разбирам хората. Не знам как точно си представят спасяването на Марица изток. Този комплекс има невероятния потенциал да продължава да бъде двигателят на развитието и стабилността на региона, но с много прецизното му преструктуриране.

Предложението България да произвежда електроенергия от въглища до 2035-та година е предложение на бизнеса, на работодателските организации, уточни Румяна Грозева. Другите предложения са за 2038 и 2040 г.

Да се посочи година е важно, за да имаме достъп до всички средства. Можем да започнем паралелно разработване на земите на територията на Мини Марица изток, от които въглищата вече са иззети. Това е една ценна земя за фотоволтаични паркове, защото тя е извън стопанския оборотв момента. А диверсификацията на регионалната икономика, разнообразяването й, всъщност е устойчивост.

Напълно възможно е България да не получи 1,6 млрд. лв. авансова вноска от Плана за възстановяване и устойчивост, който още не е внесен в Европейската комисия, смята Румяна Грозева. 

Рубриката "Минутите на Зелената сделка с Европа директно Стара Загора" можете да чуете в прикачения звуков файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Снимката е илюстративна

Зелено земеделие или ще спечелят ли фермерите от агрофотоволтаиците

Агрофотоволтаиците могат да бъдат много полезни за земеделските стопани и за околната среда, като едновременно увеличават производителността на земята и генерират евтина енергия от възобновяеми източници. С вече реализирани успешни проекти в Европа и..

публикувано на 09.04.25 в 10:00

Проектите за чиста водородна енергия продължават своето развитие и то в Стара Загора

През последните седмици стана ясно, че осем големи проекта по Плана за възстановяване и устойчивост няма да бъдат изпълнени, заради големи забавяния и невъзможност да бъдат разплатени на време. Сред тях са и предвидените пилотни проекти за..

публикувано на 02.04.25 в 13:26
Животът в долината на река Жиу е бил организиран около добива на въглища.

Проблемите на въглищните региони в Румъния

Корина Мурафа е румънска експертка по въпросите на справедливия преход. В интервю с полската журналистка Малгожата Кулбачевска-Фигат се коментира напредъкът в усвояването на европейските средства за трансформация на въглищните региони и как..

публикувано на 26.03.25 в 13:54

Център за върхови постижения във водородните технологии ще бъде създаден в Стара Загора

Център за върхови постижения във водородните технологии ще бъде създаден в Стара Загора по проект H2START. Проектът  стартира в сътрудничество между  Тракийски университет -Стара Загора, Българската асоциация за водород, горивни клетки и съхранение на..

публикувано на 19.03.25 в 10:00
ТЕЦ

Международни експерти и ЕК ще обсъждат бъдещето на заетостта в Стара Загора

Eкспертни дискусии за икономическото бъдеще на въглищния регион ще се проведат в залата на хотел „Верея“ в Стара Загора на 12 март 2025 г. Международната конференция „Справедлив преход в Стара Загора“, организирана от „Бранд Медия България“..

публикувано на 12.03.25 в 05:10

Стара Загора е домакин на информационно събитие „Където дигитализацията среща инвестициите“

На 5 март 2025 г. Стара Загора ще се превърне в център на дигиталната трансформация и иновациите с провеждането на съвместното информационно събитие „Където дигитализацията среща инвестициите“. Форумът е организиран от мрежата на Европейските..

публикувано на 05.03.25 в 05:30

Нови електробуси ще возят до населените места в община Казанлък

Общественият превоз в община Казанлък вече ще се извършва почти изцяло с електробуси. Това стана възможно по съвместен проект с община Павел баня. Той се реализира с цел намаляване на въглеродните емисии в атмосферата. Общата му стойност е 8,3 млн...

публикувано на 26.02.25 в 10:00

Работят по разкриване на факултет „Дигитални и зелени технологии" в Тракийски университет

Ректорът на Тракийски университет проф. Добри Ярков инициира среща-дискусия по повод създаването на нов Факултет „Дигитални и зелени технологии" към Тракийски университет – Стара Загора. Събитието привлече широк кръг от участници, сред които..

публикувано на 19.02.25 в 10:00
Борислав Сандов

За бъдещето на въглищата и може ли България да се откаже от тях

Борислав Сандов е вицепремиер и министър на околната среда и водите в правителството на Кирил Петков и в "Минутите за Зелената сделка" коментира възможността на България да приключи с въглищата и има ли опасност за „Зелената сделка“ предвид..

публикувано на 12.02.25 в 10:00

Полша по пътя на прехода

Малгожата Кулбачевска-Фигат работи заедно с Владимир Митев по проекта за справедливия преход в Полша, Румъния и Чехия. Тя прави фоторепортаж  по време на журналистическото им пътуване до долината на река Жиу през октомври 2023 г. Тя разказва за..

публикувано на 29.01.25 в 10:10