Общинският съвет на Стара Загора прие Декларация за бъдещето на Минно-енергийния комплекс „Марица изток“ на 12-ти октомври на извънредно свое заседание. В документа се настоява правителството да разработи Програма за плавен преход поне до 2050 г. Според Румяна Грозева, изпълнителен директор на Агенцията за регионално икономическо развитие в Стара Загора, тази година е допустима, това е крайният срок, но най-вероятно самата икономическа действителност ще скъси хоризонта 2050-та.
Ако българските институции искат да успокоят гражданското напрежение около комплекс „Марица изток“, те следва да предложат на хората ясен план, коментира още Румяна Грозева, по повод митинг-шествието под надслов „Спасяване на комплекс „Марица Изток“, насрочено за 13-ти октомври.
Най-полезният ход е един много откровен и конструктивен диалог с хората от региона. Те от много време настояват за яснота. Ако нямат реална и достоверна информация, те няма как да бъдат успокоени. Спекулите по темата са много и аз разбирам хората. Не знам как точно си представят спасяването на Марица изток. Този комплекс има невероятния потенциал да продължава да бъде двигателят на развитието и стабилността на региона, но с много прецизното му преструктуриране.
Предложението България да произвежда електроенергия от въглища до 2035-та година е предложение на бизнеса, на работодателските организации, уточни Румяна Грозева. Другите предложения са за 2038 и 2040 г.
Да се посочи година е важно, за да имаме достъп до всички средства. Можем да започнем паралелно разработване на земите на територията на Мини Марица изток, от които въглищата вече са иззети. Това е една ценна земя за фотоволтаични паркове, защото тя е извън стопанския оборотв момента. А диверсификацията на регионалната икономика, разнообразяването й, всъщност е устойчивост.
Напълно възможно е България да не получи 1,6 млрд. лв. авансова вноска от Плана за възстановяване и устойчивост, който още не е внесен в Европейската комисия, смята Румяна Грозева.
Рубриката "Минутите на Зелената сделка с Европа директно Стара Загора" можете да чуете в прикачения звуков файл.
Агрофотоволтаиците могат да бъдат много полезни за земеделските стопани и за околната среда, като едновременно увеличават производителността на земята и генерират евтина енергия от възобновяеми източници. С вече реализирани успешни проекти в Европа и..
През последните седмици стана ясно, че осем големи проекта по Плана за възстановяване и устойчивост няма да бъдат изпълнени, заради големи забавяния и невъзможност да бъдат разплатени на време. Сред тях са и предвидените пилотни проекти за..
Корина Мурафа е румънска експертка по въпросите на справедливия преход. В интервю с полската журналистка Малгожата Кулбачевска-Фигат се коментира напредъкът в усвояването на европейските средства за трансформация на въглищните региони и как..
Център за върхови постижения във водородните технологии ще бъде създаден в Стара Загора по проект H2START. Проектът стартира в сътрудничество между Тракийски университет -Стара Загора, Българската асоциация за водород, горивни клетки и съхранение на..
Eкспертни дискусии за икономическото бъдеще на въглищния регион ще се проведат в залата на хотел „Верея“ в Стара Загора на 12 март 2025 г. Международната конференция „Справедлив преход в Стара Загора“, организирана от „Бранд Медия България“..
На 5 март 2025 г. Стара Загора ще се превърне в център на дигиталната трансформация и иновациите с провеждането на съвместното информационно събитие „Където дигитализацията среща инвестициите“. Форумът е организиран от мрежата на Европейските..
Общественият превоз в община Казанлък вече ще се извършва почти изцяло с електробуси. Това стана възможно по съвместен проект с община Павел баня. Той се реализира с цел намаляване на въглеродните емисии в атмосферата. Общата му стойност е 8,3 млн...
Ректорът на Тракийски университет проф. Добри Ярков инициира среща-дискусия по повод създаването на нов Факултет „Дигитални и зелени технологии" към Тракийски университет – Стара Загора. Събитието привлече широк кръг от участници, сред които..
Борислав Сандов е вицепремиер и министър на околната среда и водите в правителството на Кирил Петков и в "Минутите за Зелената сделка" коментира възможността на България да приключи с въглищата и има ли опасност за „Зелената сделка“ предвид..
Малгожата Кулбачевска-Фигат работи заедно с Владимир Митев по проекта за справедливия преход в Полша, Румъния и Чехия. Тя прави фоторепортаж по време на журналистическото им пътуване до долината на река Жиу през октомври 2023 г. Тя разказва за..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net