Форумът продължава до 12 ноември, но вече се случиха някои значими събития, като срещата на върха, бяха поети и определени ангажименти. Според Юлиан Попов има сериозен напредък по поставените цели от Парижкото споразумение за ограничаване на глобалното затопляне до 1,5 градуса.
„В Глазгоу сборът от всичките ангажименти преведени в ограничаване на увеличението на глобалната температура за първи път стигна под 2 градуса. Преди Парижкото споразумение националните ангажименти даваха резултат около 4 градуса, който се смята за катастрофален, по време на Парижкото споразумение сборът на тези национални ангажименти даде 3,6 градуса, преди Глазгоу те стигнаха 2,7, а според последните ангажименти предадени в Глазгоу тези ангажименти вече се изчисляват на 1,8 градуса. И това в реални параметри е много голям напредък, защото демонстрира ангажимент на държавите за много сериозно намаляване на въглеродните емисии.“, каза Попов.
Той коментира, че най-важни ще са поетите национални ангажименти на конференцията за климата.
„Това за мен ще бъде успех за конференцията. Има един друг блок от преговори, които са свързани с това как страните ще си сътрудничат за постигането на тези цели. И там преговорите са много сложни, защото се съдържат правила за наблюдения. Например как една страна като Китай или Русия ще допуснат външно наблюдение на тяхната индустрия и това се превръща в чувствителен проблем, непрекъснато се водят преговори и те напредват постоянно“, коментира Юлиан Попов.
По думите му има напредък и в преговорите за цените на емисиите на парниковите газове.
„Очаквам да има прогрес по отношение на цените на емисиите. В Парижкото споразумение е записано, че трябва да има цени на емисиите, да има пазари за тях. В света има 50 пазара, не е само европейския, от който ние се оплакваме постоянно. Но въпросът е как те ще се разраснат и как ще работят помежду си, за да има глобална цена на въглеродния двуокис и на парниковите газове. Тези две части от преговорите са в момента много напрегнати, върху тях много се работи, предполагам, че ще има определен напредък“, коментира Юлиан Попов.
Той допълни, че емисии плащат много страни, не очаква след Глазгоу да се стигне до глобален пазар на емисии с една и съща цена, но очаква да се изясни какъв е процесът за постигане на тази цел.
„Това е много трудно, защото на практика това означава създаване на една глобална нова валута един вид, която има много реално измерение, защото е свързана с индустрията, енергетиката и т.н. Друго, за което се водят разговори е инициативата на ЕС за въвеждане на въглеродно мито или данък, за това че не са платени емисии в собствената си страна. Например когато Турция внася в България електричество или други стоки, дали трябва да плаща мито на България, заради това, че тяхното електричество не е плащало въглеродни емисии. Нарича се граничен механизъм за изравняване на въглеродния отпечатък, това енициатива на ЕС, тъй като цените на емисиите в ЕС са сред най-високите в света и ЕС иска да наложи равни условия в търговските отношения“, каза Юлиан Попов.
Според него това ще бъдат много тежки преговори и те няма да приключат в Глазгоу.
"В началото на юли в Козани, Гърция, дадохме старт на проекта Just FEMME , който обединява 8 партньора от цяла Европа – включително и нас, АРИР – Стара Загора. В рамките на двудневната среща обсъдихме как можем да преодолеем институционалните и..
Д-р Румяна Грозева, в качеството си на управляващ партньор на Европейски цифров иновационен хъб Загоре, представи в онлайн среща приоритет „Чисти технологии и водород“ и възможностите по Третата покана за кандидатстване. Фокусът е върху..
Със символична първа копка беше дадено началото на изграждането на Индустриален парк „Еленино“. Това е втори етап от Индустриална зона „Загоре“. Общата стойност на проекта е малко над 17 милиона лева, като 14 милиона ще бъдат финансирани от..
Третият граждански панел по проект за "Обществен капацитет за зелен преход" се проведе в Стара Загора.Той се реализира от екип на Института по философия и социология при БАН. Проектът е финансиран от Фонд „Научни изследвания“. Изследванията на..
За пета поредна година София е организатор и домакин на Green Transition Forum - едно от най-значимите събития за зеления преход и иновациите в Централна и Източна Европа. Форумът започна на 16.06, и ще продължи до петък - 20.06. За пет дни..
В Солун се състоя третата международна среща по проекта GREENSMARTMED . Събитието обедини ключови участници от приоритетните производствени сектора, които проектът адресира – агрохранителен, текстил, мобилност, машиностроене и пластмаси. Основен..
Дигиталните технологии и изкуствения интелект бяха във фокуса на семинар, който се проведе в Стара Загора.Основно той беше насочен към бизнеса и какви са очакванията на предприемачите по отношение на бързо навлизащите иновации. За целта бяха разгледани..
Практически семинар за проекти за преход към чиста енергия на местните власти ще се проведе в Стара Загора. Организатор е Фонд за устойчиви градове. Домакин е Регионалната библиотека „Захарий Княжески“ във времето от 11,00 до 16,00 часа...
750 домакинства са се възползвали от услугата на работещата Площадка за разделно събиране на отпадъци в кв. Железник. Близо 40 хиляди килограма е предадената хартия, металът - 472 кг., близо 10 000 килограма е стъклото, а близо 2 хиляди..
АРИР – Стара Загора започва работа по нов проект. Той е насочен към жените предприемачи и то в регионите в преход. Проектът се казва ”Just Femme “ и фокусът му е върху получаване на допълнителна квалификация и обучения за жените от тези..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net