Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ресторантьорите готови на протест, искат прогнозируемост и правила за всички

В последните дни на октомври, 2021-ва, един от най-известните ресторанти на Казанлък, остана без тераса в опит на стопанина Антон Каракоев да намали разходите, за да оцелее

На фона на надигащата се вълна на "Омикрон" расте и напрежението сред ресторантьорския и хотелиерския бизнес. След решението за затваряне на дискотеките в Смолян, Българската асоциация на заведенията и Сдружението на заведения в България, започват подготовка за масови протести. Причината - ограничителните мерки срещу разпространението на заразата. 

През ноември, миналата година, собственици на ресторанти, заведения и хотели отново с протести поискаха правилата да важат за всички.  А в Казанлък стопанин на ресторант пристъпи към събаряне на части от заведението и разпродажба на инвентар. Защото разходите му се бяха увеличили в пъти, обратнопропорционално на клиентите. Три месеца след тази история, отново сме в Казанлък, за да проверим  настроенията в бранша и какво от обещаното е станало реалност. .  

Звуци от потракващи прибори за хранене, работеща кафемашина или клиент, който си налива нещо за пиене в чашата, все по-рядко могат да бъдат чути в Казанлък.  По две причини. Първата - заради високите разходи и намалелите обороти заведения затварят врати,  а втората - заради пандемията и изискването за „зелен сертификат“,  в ресторантите и кафенетата клиентите се броят на пръсти.

През ноември миналата година стопанинът на един от култовите ресторанти в центъра на града събори терасата на заведението и разпродаде част от инвентара.  

Така Антон Каракоев се опита да намали разходите, за да оцелее.  Три месеца след събарянето на терасата,  ресторантът на  Антон все още е отворен. Но стопанинът му казва, че сламката която го държи на повърхността вече е съвсем, съвсем тънка.

По европейската  програма за подпомагане на ресторантьорите Антон е трябвало да получи 20 процента от размера на оборота за 2019-та година. Стопанинът на заведението е одобрен и парите са изплатени. Но наместо очакваните над 100 000 лева, сумата е малко над 6 хиляди – тоест – обещаните 20 процента не са се случили.  А стойността на новата фактура за ток на обекта е тъкмо колкото изплатената помощ по европейската програма.  

Същото е положението и при колегата на Антон Петър Стоянов. Той държи кафене в центъра на Казанлък. Също е кандидатствал и одобрен по програмата. Трябвало да получи около 50 000 лева. Взел е малко над 2 500 лева.

 Обяснение защо парите са по-малко и Антон, и Петър, нямат. По думите им – информацията е била, че отпуснатите средства не са в размера на първоначално планираните. Няма и яснота дали във времето двамата стопани все пак ще получат пълния размер на обезщетенията, за които са били одобрени. 

Но и Каракоев, и Стоянов  казват, че туристическият бранш никога не е разчитал на компенсации и помощи. И че може да се справи сам, стига да не му пречат да работи.  

И защото това не се случва, националните браншови структури вече подготвят протести. И Петър, и Антон  искат правилата да са за всички. 

Искат прогнозируемост  и спокойствие. За да могат да гарантират заплатите на хората си и на тях самите.  След последните протести през ноември, само в Казанлък затворените трайно заведения са повече от 6. 

А Петър Стоянов е пресметнал, че ресторантьорския и хотелиерския бизнес дава поминък на минимум 2000 души в региона




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Красимир Вълчев

Красимир Вълчев: Свещеници няма да преподават в училище

Преподавателите по предмета "Добродетели и религии", който ще се изучава в средното образование, няма да бъдат свещеници. Това увери министърът на образованието Красимир Вълчев. "Учебният предмет няма да се води от свещенослужещи, дори конфесионалните..

публикувано на 07.05.25 в 14:25
Храмът „Свети Живоприемни Източник“ в село Лесово.

Проектът "Християнски светини" проучва храмове в общините Елхово и Болярово

Проектът „Християнски светини“ на сдружение "Шарена сол" изследва запазените християнски храмове и църковна утвар в общините Болярово и Елхово.  В продължение на няколко седмици екипът посещава 42 селища и провежда срещи с представители на местната..

публикувано на 05.05.25 в 16:58

„Малкият Мук“ е новата премиера на Куклен театър Стара Загора

„Малкият Мук“ по Вилхелм Хауф е новото заглавие за деца в афиша на старозагорския куклен театър. Историята разказва за едно добродушно, но необикновено момче, което открива магически предмети и се впуска във вълнуващи приключения...

публикувано на 24.04.25 в 14:49

Първи фолклорен събор организират в казанлъшкото село Средногорово

На 3 май в казанлъшкото село Средногорово ще се проведе първият фолклорния събор "Средна гора зеленее, Средногорово песни пее" . Кметството, читалището и приятели на селото се обединяват в идеята за организиране на празника, чийто и нициатор е..

публикувано на 16.04.25 в 12:35

Представиха интерактивни книги за България и Стара Загора

Община Стара Загора е първата от 264 общини в България, в която бяха представени интерактивни детски книжки, създадени да обогатяват знанията на децата и да ги свързват с родния им край. Това се случи по време на първото събитие от Националната програма..

публикувано на 15.03.25 в 16:36

ЦИК няма да брои бюлетините наново

Централната избирателна комисия (ЦИК) вече разполага с определението на Конституционния съд (КС) за преизчисляване на резултатите от изборите от 27 октомври миналата година.  КС нареди повторно преброяване на национално ниво на гласовете за 51-вото..

публикувано на 27.02.25 в 12:38
Хорото на Богоявление в река Тунджа, Калофер.

Доц. Живко Лефтеров: Последното хвърляне на Светия кръст през комунизма е регистрирано в Калофер

Последното официално отбелязване на Богоявление с хвърляне на Светия кръст в комунистическа България е регистрирано в Калофер през 1976 г., съобщи в интервю за Радио Стара Загора историкът доц. д-р Живко Лефтеров , преподавател в Нов български университет...

публикувано на 05.01.25 в 21:49

Днес се навършват 147 години от рождението на Яворов

Днес се навършват 147 години от рождението на поета революционер Пейо Крачолов Яворов. За бурния му, неспокоен, пълен с революционни страсти и разтърсващи любови към Мина и  Лора живот,  са изписани стотици страници в българската литература...

публикувано на 01.01.25 в 07:15

Съвети за противопожарна безопастност получиха ученици от Болярово преди Коледа

Съвети за противопожарна безопастност получиха ученици от боляровското училище дни преди да излязат в коледна ваканция. Полезният разговор с подрастващите проведе секретарят на МКБППМН към община Болярово Трифон Трифонов. „Малко пламъче, достигнало до..

публикувано на 30.12.24 в 14:10

Държавата изплати средства на пострадалите от пожарите в община Болярово

„Пострадалите семейства  от пожарите в боляровските села Воден и Крайново получиха  парите от държавата“, това потвърдиха самите те по време на предколедната си среща с ръководството на общината. Кметът Христо Христов заяви, че вече са монтирани голяма част..

публикувано на 20.12.24 в 11:02