Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Зелената сделка не е причината за скока на цените на тока

Юлиан Попов
Снимка: Ани Петрова

Зелената сделка няма отношение към покачващите се цени на тока, защото не е в сила още, смята Юлиан Попов, политически съветник на Европейската климатична фондация. По думите му основното последствие от Зелената сделка е и пакетът Fit for 55или „Готови за 55-та“. Това е законодателен пакет на ЕС, който в момента все още се обсъжда.

Бихме могли да говорим за пряка връзка на Зелената сделка и цените на тока или каквото и да било друго едва след две три години, когато пакетът ще бъде в сила и ще има реален ефект. Сега не може да се говори за такава връзка“, коментира Попов.  

По думите му в момента като основен виновник за вдигането на цените неправилно се посочва и цената на въглеродните емисии, които се плащат.

Може би не повече от 10% се дължи на покачването на цените на емисиите. Обвинението е насочено главно към цените на въглеродните емисии, които много от преди зелената сделка съществуват. Пазарът на емисиите е от 2005 г., той действително, не беше много силен. Цените бяха ниски в продължения на години, но от край време се очакваше, че те ще се качат. Последните две-три години се появи известен скок на цените, но той има сравнително малък принос към покачването на цената на електроенергията в Европа“, обясни Попов.

Той добави, че основен фактор на сегашното рязко увеличение на цените на електроенергията в Европа е резултат от вдигането на цените па природният газ на глобално равнище с възстановяването на икономиката след кризата с коронавируса.

Това е основната връзка, глобалната цена на газа като една верижна реакция доведе до покачване на цени на други източници на енергия“, каза Юлиан Попов.

Той коментира и възможностите на електроенергийната мрежа у нас да балансира повече енергия от възстановяеми източници. По думите му и при сегашното й състояние няма да има проблем да бъдат присъединение 4-5 гигавата от ВЕИ.

Електроенергийната система в България без особени промени може да поеме значително голям възобновяема енергия без някакви особени системи за балансиране, допълнителни. Поне в рамките на 5 гигавата възобновяема енергия би могла да бъде интегрирана в съществуващата система. От там е много важно възобновяемата енергия да бъде развивана по един много по-комплексен начин. Т.е. не можем да изградим само соларни панели и да чакаме да имаме ток през нощта. Но ако соларните панели се комбинират с вятърна енергия, вбъдеще с офшорна морска вятърна енергия, с висока енергийна ефективност, с развитие на ПАВЕЦ-ове и с инсталиране на батерии, тогава делът на възобновяема енергия – тогава делът на възобноваяма енергия ще може да се качи значително над тези 4- 5 гигавата, които сега биха могли да бъдат интегрирани без особена трудност. Така че е въпрос на технологии, на планиране и на много по-широко разнообразие на нови технологии“, каза Юлиан Попов.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

По проект „Бъдеще в капана на въглеродното минало“ работи екип от Пловдивския университет

Проектът „Бъдеще в капана на въглеродното минало" продължава две години. Той е в самото начало, което дава само повърхностна картина на ситуацията. Експертите са убедени, че задълбочените изследвания ще доведат до промяна в нея.

публикувано на 11.12.24 в 12:09
Снимка от събитието:
Таня Михайлова е втората от ляво надясно.

Форум акцентира върху важността на членството на страната в ОИСР

Двудневен международен форум, чийто инициатор е Дипломатическият институт към Министерството на външните работи, се проведе в Стара Загора. През 2023 г. решихме, че е добре да излезем от София, организирайки такива платформи и да гостуваме в..

публикувано на 13.11.24 в 10:00
Мирчо Христов

Урбанистичната среща в Стара Загора с идея за възраждане на обсерваторията на Втория баир на Аязмото

Поредните Урбанистични срещи се проведоха в Стара Загора в петък и събота  (1 и 2 ноември). Те преминаха под надслов „Градски будители, космически традиции и зелени пространства“. Специализираното събитие на Творческия колектив „На улицата“ се..

публикувано на 06.11.24 в 10:00

Изградиха енергийно ефективно осветление в четири населени места на община Казанлък

Приключи проектът „Рехабилитация и модернизация на системата за външно изкуствено осветление на Община Казанлък“. Заместник-кметът на Общината Аксения Тилева и екипът й отчетоха успешно завършване на проекта, който започна октомври миналата година..

публикувано на 30.10.24 в 10:00
Снимката е илюстративна

Д-р Румяна Грозева след десетата среща на Платформата за справедлив преход в Брюксел

Два дни в Брюксел се проведе среща на държавите – членки, в които се случва преход във въглищни региони. Това беше 10-тата среща на Платформата за справедлив преход, част от която е Старозагорски регион, представляван от Агенцията за регионално..

публикувано на 23.10.24 в 10:00
Огнян Атанасов, вицепрезидент на КНСБ

Огнян Атанасов: Сектор "Енергетика" си върви по течението

Търсим възможност да ускорим процеса за картографиране на хората, заети в енергетиката, и конкретно в ТЕЦ 2 и в комплекса „Мини Марица Изток“. Срещнах се с работещите и с ръководствата на двете дружества. Фактите говорят, че картографирането е..

публикувано на 16.10.24 в 10:00

Експерти на АРИР бяха на учебно посещение за развитие на зелена икономика в Гронинген

Водородът заема мястото си в света на възобновяемата енергия. Регионални проекти, като водородни долини и водородни острови, служат като модели, по които това универсално гориво може да се произвежда и потребява на местно равнище от по-големи..

публикувано на 09.10.24 в 10:00

Завърши проектът „Преход на възможностите“

Завърши проектът „Преход на възможностите“. Своеобразен финал беше  международният форум „Възможности за справедлив преход отвъд границите“. Събитието се проведе на 25 септември в София.  Интересът от страна на заинтересованите страни – бизнес,..

публикувано на 02.10.24 в 10:00
При посещението в шведския град Борас

Как да се реализират текстилните отпадъци - добрите практики идват от Швеция

Първа среща по проект „ TEXAD  - Усъвършенстване на кръгови решения за текстилните отпадъци за европейски общини“, финансиран по програма Интеррег Европа, се проведе в началото на септември в шведския град Борас (на шведски: Borås),..

публикувано на 25.09.24 в 10:00