Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Радиопремиера

"С хоро и песен, с перо и слово": Две мултимедийни издания за етномузиколога Райна Кацарова

Книгите за първи път събират историята на българския научен звукозапис от първото десетиление на ХХ век, казва проф. Венцислав Димов

На корицата: Райна Кацарова записва 65-годишния гайдар Фалю Васильов Цвятков от Калофер, 1951 г.
Снимка: Архив на сем. Кукудови

"Райна Кацарова е явление в нашата наука. Наричам я "майка на българската етномузикология". Постарали сме се да съберем всичко, за да видим в една моментна звукова снимка положението на българската традиция във всички фолклорно-диалектни области и в етническите територии, които са останали извън границите на България", подчерта в предаването "Песен слънце буди" етномузикологът проф. д-р Венцислав Димов. Специално за Радио Стара Загора той представи две нови мултимедийни издания, посветени на научната работа на изтъкнатия музикален фолклорист Райна Кацарова, пионер в българската етномузикология. 

Живите гласове: представяне на архивираното звуково наследство на Райна Кацарова (плочи от 30-те и 40-те години на ХХ век)

Книгата представя най-ранните ресурси на един от най-старите музикалнофолклорни архиви в България – този на Института за изследване на изкуствата при БАН. Обект на проучване са първите записи в българската наука, правени от Райна Кацарова със записващ грамофонен апарат в периода 1938-1948 година. Мултимедийното издание (книга с текстово и визуално съдържание и CD приложение) с автор проф. д-р Венцислав Димов е структурирано в две чaсти. Първата част е научна монография, a втората съдържа детайлна информация за включените в приложения диск 153 звукови единици с архивни звукозаписи.

С хоро и песен, с перо и слово. 120 години от рождението на Райна Кацарова (1901-1984)

Монографично-документалното издание съчетава два масива: изследователски и документален. Първата монографична част с автори проф. д.изк. Лозанка Пейчева и проф. д-р Венцислав Димов очертава мащабите на делото на Кацарова като теренист, издирвал и записвал български народни песни и певци, традиционни инструменти и свирачи, ритуали и обреди, танци, народен куклен театър, маскарадни игри; осъществил първите теренни звукозаписи в българската наука; учен и популяризатор.

Втората част обединява документи и материали от архива на семейство Кукудови. В нея говори самата Райна Кацарова и се чуват гласовете на близки и приятели, колеги и последователи. Благодарение на сина на Райна Кацарова Гео Кукудов, в това издание намират място непубликувани досега текстове, нейна кореспонденция със значими фигури в науката и културата, снимки от фотоархива на семейството, звукови свидетелства от Златния фонд на Българското радио.

Звуковото приложение към изданието съдържа биографичен разказ на Райна Кацарова, записан от журналистката Тоня Капсъзова за документалната радиопоредица „Ние, българите“ през 1981 г.

Книгите са адресирани към изследователи, преподаватели и студенти, етномузиколози, историци, културолози, хуманитаристи и всички, които се интересуват от традиционната музика и нейните най-ранни звукови свидетелства по българските земи.

В звуковите файлове можете да чуете интервю с проф. Венцислав Димов и Тоня Капсъзова. Теренните звукозаписи на Райна Кацарова и част от нейния биографичен разказ се излъчват за първи път по Радио Стара Загора.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Детска градина подготвя специален спектакъл за рождения ден на Старозагорската опера

„Истории от операта” се нарича спектакълът, с който на 20 май /вторник/ в 17,30 ч. всички малчугани от  Детска градина №10 „Светлина”  ще кажат на глас „Честит рожден ден,  Старозагорска опера!”. „Истории от операта” е  специално създаден в чест..

публикувано на 15.05.25 в 09:56

"10 години истории за пътя" гостува в Радио Стара Загора

Събитието "10 години истории за пътя" събира от 19 часа, във фоайето на Радио Стара Загора, читатели, издатели и някои от авторите в сборника „Истории от куфара на брат ми“, „Бащите не си отиват“, „Истории от 90-те“. Организатор е Райна Димитрова,..

публикувано на 14.05.25 в 17:08

Старозагорската художествена галерия представя експозицията „Symbiosis“

В залите на Художествена галерия - Стара Загора на 16 май 2025 г. от 18.00 ч. ще бъде представена изложба „Symbiosis“, на студенти от специалност ,,Моден дизайн“ към НХА. „Symbiosis“ е интердисциплинарен проект, който обединява работата на..

публикувано на 14.05.25 в 11:28

Звезден състав на сцената на Държавната опера в петък в " Травиата"

Звезден състав от солисти излиза на сцената на Държавна опера Стара Загора в петък в  една от най-любимите опери на  Верди - "Травиата". В ролята на Виолета Валери ще се превъплъти  ученичката на Райна Кабаиванска  Александрина Михайлова.  Едва..

публикувано на 14.05.25 в 10:00
Кадър от „Майсторът и Маргарита

Кинобиографии на известни личности влизат в извънконкурсната програма на „Златната липа" 2025

Цели 45 игрални, документални и анимационни филми, произведени през последните години, влизат при вход свободен в извънконкурсната програма на фестивала за ново европейско кино „Златната липа". Тази година киномаратонът ще започне на 31 май и ще..

публикувано на 13.05.25 в 16:58

В Сливен започна Националния фестивал на детската книга

В Сливен започна XXVII Национален фестивал на детската книга, организиран от Регионална библиотека „Сава Доброплодни" в партньорство с Министерството на културата, Община – Сливен и др. По време на тридневния фестивал писатели, илюстратори и издатели..

публикувано на 12.05.25 в 17:25

Отбелязаха 100 години от създаването на емблематичната картина "Ахинора" в Казанлък

Културна инициатива „100 години Ахинора - 100 лица на съвременната жена в Казанлък" се проведе под патронажа на Десислава Радева, съпруга на президента на Република България, и с участието на Наталия Киселова, председател на Народното събрание. Събитието..

публикувано на 11.05.25 в 19:47
Д-р Росица Петрова-Василева

Росица Петрова превърна Сливен в столица на детската книга

11 май е ден за почит към паметта на Светите равноапостоли Кирил и Методий , създатели на първата славянска азбука - глаголицата, канонизирани за светци за превода на богослужебните книги, популяризирането на Библията на старобългарски език и..

публикувано на 11.05.25 в 14:45

Да живееш с музиката - историята на хор "Да Капо"

Най-голямото читалище в Южна България -  Народно читалище "Родина" в Стара Загора, ще чества със специален концерт на 12 май 165 - годишния си рожден ден.  В навечерието на  концерта  във фоайето на Държавната Опера най-голямата читалищна библиотека в..

публикувано на 09.05.25 в 09:35

Стогодишен юбилей на НЧ " Отец Паисий" ще честват в село Левка

100 годишен юбилей ще отбележи на 14 май НЧ " Отец Паисий" в свиленградското село Левка. Това съобщи за Радио Стара Загора председателят на Дома на пробудата в селото Гергана Димитрова.  Историята на читалище "Отец Паисий" започва през 1925 година, а..

публикувано на 09.05.25 в 09:05