Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Радиопремиера

"С хоро и песен, с перо и слово": Две мултимедийни издания за етномузиколога Райна Кацарова

Книгите за първи път събират историята на българския научен звукозапис от първото десетиление на ХХ век, казва проф. Венцислав Димов

На корицата: Райна Кацарова записва 65-годишния гайдар Фалю Васильов Цвятков от Калофер, 1951 г.
Снимка: Архив на сем. Кукудови

"Райна Кацарова е явление в нашата наука. Наричам я "майка на българската етномузикология". Постарали сме се да съберем всичко, за да видим в една моментна звукова снимка положението на българската традиция във всички фолклорно-диалектни области и в етническите територии, които са останали извън границите на България", подчерта в предаването "Песен слънце буди" етномузикологът проф. д-р Венцислав Димов. Специално за Радио Стара Загора той представи две нови мултимедийни издания, посветени на научната работа на изтъкнатия музикален фолклорист Райна Кацарова, пионер в българската етномузикология. 

Живите гласове: представяне на архивираното звуково наследство на Райна Кацарова (плочи от 30-те и 40-те години на ХХ век)

Книгата представя най-ранните ресурси на един от най-старите музикалнофолклорни архиви в България – този на Института за изследване на изкуствата при БАН. Обект на проучване са първите записи в българската наука, правени от Райна Кацарова със записващ грамофонен апарат в периода 1938-1948 година. Мултимедийното издание (книга с текстово и визуално съдържание и CD приложение) с автор проф. д-р Венцислав Димов е структурирано в две чaсти. Първата част е научна монография, a втората съдържа детайлна информация за включените в приложения диск 153 звукови единици с архивни звукозаписи.

С хоро и песен, с перо и слово. 120 години от рождението на Райна Кацарова (1901-1984)

Монографично-документалното издание съчетава два масива: изследователски и документален. Първата монографична част с автори проф. д.изк. Лозанка Пейчева и проф. д-р Венцислав Димов очертава мащабите на делото на Кацарова като теренист, издирвал и записвал български народни песни и певци, традиционни инструменти и свирачи, ритуали и обреди, танци, народен куклен театър, маскарадни игри; осъществил първите теренни звукозаписи в българската наука; учен и популяризатор.

Втората част обединява документи и материали от архива на семейство Кукудови. В нея говори самата Райна Кацарова и се чуват гласовете на близки и приятели, колеги и последователи. Благодарение на сина на Райна Кацарова Гео Кукудов, в това издание намират място непубликувани досега текстове, нейна кореспонденция със значими фигури в науката и културата, снимки от фотоархива на семейството, звукови свидетелства от Златния фонд на Българското радио.

Звуковото приложение към изданието съдържа биографичен разказ на Райна Кацарова, записан от журналистката Тоня Капсъзова за документалната радиопоредица „Ние, българите“ през 1981 г.

Книгите са адресирани към изследователи, преподаватели и студенти, етномузиколози, историци, културолози, хуманитаристи и всички, които се интересуват от традиционната музика и нейните най-ранни звукови свидетелства по българските земи.

В звуковите файлове можете да чуете интервю с проф. Венцислав Димов и Тоня Капсъзова. Теренните звукозаписи на Райна Кацарова и част от нейния биографичен разказ се излъчват за първи път по Радио Стара Загора.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Внуците на Панчо Владигеров

Фотоизложба представя историята на операта "Цар Калоян"

На Античния форум "Августа Траяна" е експонирана пътуващата фото-документална изложба проследяваща историята на операта "Цар Калоян" от Панчо Владигеров, от първата постановка на 20 април през 1936 година до наши дни.  Експозицията, дело на Надя Сотирова,..

публикувано на 18.07.25 в 16:10

Петя Христова: Поезията е сигурно убежище, а хората са най-голямото вдъхновение

Пишете ли поезия? Творец ли сте? И то не като професионално занимание, а като хоби? Като начин да изградите свят, в който да се чувствате сигурни, и който да ви помага, тогава, когато имате нужда. Ако се припознавате, или не, в тези въпроси,..

публикувано на 18.07.25 в 13:07

Тракийската гробница „Оструша“ се превръща в сцена за театрално-танцов спектакъл

Пространството пред тракийската гробница „Оструша“ край Казанлък ще се превърне в сцена за премиерата на уникалния театрално-танцов спектакъл „Бендида -всемогъщата господарка на траките“. Спектакълът ще бъде показан на 25 юли от 21 часа. Той е..

публикувано на 18.07.25 в 10:09

Картината "Ахинора" очаква поредното си пос(в)ещение

Още една среща между литературата и изобразителното изкуство предлага на своята публика Художествената галерия в Казанлък. Виолета Радкова ще бъде гостуващия автор тази вечер на среща от инициативата „Пос(в)ещение на картина“. Събитието е от 18:00 ч в..

публикувано на 17.07.25 в 14:41

Премиера на "Цар Калоян" на Античния форум

На 17 и 18 юли, от 21.00 часа, на сцената на Античния форум "Августа Траяна“ Държавна опера Стара Загора представя историческата оперна драма "Цар Калоян“ от Панчо Владигеров. Знаковата българска творба ще оживее под звездите с нова оригинална..

обновено на 17.07.25 в 11:38
Джулиана Гутова

"Ден на дарителите" в Старозагорската галерия

На 17 юли, от 18.00 часа, в Художествена галерия Стара Загора ще се проведе специално събитие "Ден на дарителите" . На този ден, преди 65 години , в едно от крилата на Драматичния театър е представена първата експозиция на художествената сбирка...

публикувано на 16.07.25 в 17:15

„Многострадална Геновева“ се завръща с премиера под звездите на Античния форум

За 15-та поредна година Драматичен театър „Гео Милев” закрива творческия сезон с представления на открито. Последният спектакъл е премиерата на „ Многострадална Геновева или летопис на едно въстание” на 23 юли , от 21.00 часа, на сцената..

публикувано на 16.07.25 в 13:56

Малките театрали от Тополовград зарадваха децата на Болярово

 Малките театрали от Тополовград тръгнаха на лятно турне със своя най-нов спектакъл – „Анини приказки“ по Стефан Цанев. Постановката, съставена от две вълшебни и поучителни истории – „Приказка за трите патета“ и „Приказка за пътя“, събра в едно мъдрост,..

публикувано на 16.07.25 в 13:25

Фотоизложбата "Ръце" гостува на казанлъшкия Музей на фотографията

"Ръце" - фотоизложба, която може да "чуете" през ръцете на музикантите, представя Димитър Казанджиев. Експозицията от 28 фотоси показват музиканти в творческа атмосфера, а детайлите са тези, които водят зрителя към голямата сцена.  До момента..

публикувано на 15.07.25 в 16:37

Гурково откри Арт център „Алфа“

В Гурково бе открит Художествен център „Алфа“, включващ Художествена галерия и Дом на изкуството и науката. Инициативата е на художника Веселин Куртев , родом от града, който живее и твори в Ню Брънзуик, САЩ, където преди години основава  галерията..

публикувано на 12.07.25 в 16:20