Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Радиопремиера

"С хоро и песен, с перо и слово": Две мултимедийни издания за етномузиколога Райна Кацарова

Книгите за първи път събират историята на българския научен звукозапис от първото десетиление на ХХ век, казва проф. Венцислав Димов

На корицата: Райна Кацарова записва 65-годишния гайдар Фалю Васильов Цвятков от Калофер, 1951 г.
Снимка: Архив на сем. Кукудови

"Райна Кацарова е явление в нашата наука. Наричам я "майка на българската етномузикология". Постарали сме се да съберем всичко, за да видим в една моментна звукова снимка положението на българската традиция във всички фолклорно-диалектни области и в етническите територии, които са останали извън границите на България", подчерта в предаването "Песен слънце буди" етномузикологът проф. д-р Венцислав Димов. Специално за Радио Стара Загора той представи две нови мултимедийни издания, посветени на научната работа на изтъкнатия музикален фолклорист Райна Кацарова, пионер в българската етномузикология. 

Живите гласове: представяне на архивираното звуково наследство на Райна Кацарова (плочи от 30-те и 40-те години на ХХ век)

Книгата представя най-ранните ресурси на един от най-старите музикалнофолклорни архиви в България – този на Института за изследване на изкуствата при БАН. Обект на проучване са първите записи в българската наука, правени от Райна Кацарова със записващ грамофонен апарат в периода 1938-1948 година. Мултимедийното издание (книга с текстово и визуално съдържание и CD приложение) с автор проф. д-р Венцислав Димов е структурирано в две чaсти. Първата част е научна монография, a втората съдържа детайлна информация за включените в приложения диск 153 звукови единици с архивни звукозаписи.

С хоро и песен, с перо и слово. 120 години от рождението на Райна Кацарова (1901-1984)

Монографично-документалното издание съчетава два масива: изследователски и документален. Първата монографична част с автори проф. д.изк. Лозанка Пейчева и проф. д-р Венцислав Димов очертава мащабите на делото на Кацарова като теренист, издирвал и записвал български народни песни и певци, традиционни инструменти и свирачи, ритуали и обреди, танци, народен куклен театър, маскарадни игри; осъществил първите теренни звукозаписи в българската наука; учен и популяризатор.

Втората част обединява документи и материали от архива на семейство Кукудови. В нея говори самата Райна Кацарова и се чуват гласовете на близки и приятели, колеги и последователи. Благодарение на сина на Райна Кацарова Гео Кукудов, в това издание намират място непубликувани досега текстове, нейна кореспонденция със значими фигури в науката и културата, снимки от фотоархива на семейството, звукови свидетелства от Златния фонд на Българското радио.

Звуковото приложение към изданието съдържа биографичен разказ на Райна Кацарова, записан от журналистката Тоня Капсъзова за документалната радиопоредица „Ние, българите“ през 1981 г.

Книгите са адресирани към изследователи, преподаватели и студенти, етномузиколози, историци, културолози, хуманитаристи и всички, които се интересуват от традиционната музика и нейните най-ранни звукови свидетелства по българските земи.

В звуковите файлове можете да чуете интервю с проф. Венцислав Димов и Тоня Капсъзова. Теренните звукозаписи на Райна Кацарова и част от нейния биографичен разказ се излъчват за първи път по Радио Стара Загора.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Победителките от "Славейче" работят по студийни записи

Две от победителките от последното издание на конкурса за млади изпълнители на български народни песни "Славейче" направиха първия си професионален запис в студиото на Радио Стара Загора.  Владилена Радева на 11 години и 15-годишната Ралица Генчева, от..

публикувано на 31.01.25 в 16:12

Седмичен културен календар на община Ямбол 3 февруари – 9 февруари 2025

Седмичен културен календар на община Ямбол 3 февруари – 9 февруари 2025 4 февруари, вторник „Диалогът със самотата“- музикално-поетичен спектакъл с непознати камерни песни от Тодор Попов по идея на..

публикувано на 31.01.25 в 15:20

В Окръжен съд – Стара Загора подредиха изложба на ученици

С рисунки и поетични редове четвъртокласници от Шесто ОУ „Свети Никола“ гр.Стара Загора споделиха впечатления от посещението си в Окръжен съд – Стара Загора. Учениците бяха гости на съда в „Деня на отворените врати“, проведен в края на 2024..

публикувано на 31.01.25 в 15:15

Културните събития в Стара Загора през следващата седмица

Културен афиш 3 – 9 февруари 2025 г. Понеделник 03.02.2025 ДО РЕ МИ в пелени – „МУЗИКАЛНОТО ВЛАКЧЕ“ -Спектакъл за деца от 0 до 3г. Режисура Станислава Ризова, Красимира Георгиева 10.00 ч., Оперен театър Вторник 04.02.2025 „Децата на..

публикувано на 31.01.25 в 14:45

Образователна интерактивна обиколка предлага Художествена галерия – Стара Загора

Всички старозагорци и гости на града, които нямат търпение да експериментират с дигитални и художествени средства, могат да го направят на 8 февруари 2025 г. (събота) между 11.00 и 12.30 ч. Вълнуващата образователна среща в Художествена галерия – Стара..

публикувано на 31.01.25 в 10:47

Музиката на Джордж Гершуин завладява публиката

На 31 януари, от 19.00 часа, Симфоничният оркестър на Държавна опера-Стара Загора, под диригентската палка на маестро Ивайло Кринчев, ще представи първия за юбилейната 2025 концерт с избрани творби на Джордж Гершуин.  В програмата са включени „Кубинска..

публикувано на 30.01.25 в 19:45

Над 40 заглавия представят в РБ "Сава Доброплодни"

Над 40 книги  - поезия, проза, научни изследвания, сборници, каталози, албуми и библиографски издания на автори от Сливен и региона,  издадени през изминалата 2024 година ,  представят  днес, от 17.00 часа,  в Регионална библиотека „Сава   Доброплодни“ ,..

публикувано на 30.01.25 в 10:45

„Не бях аз“ среща отново Иван и Дана от филма „Вчера“

„Не бях аз“ – спектакъл-продължение на един от най-обичаните български филми „Вчера“ ще бъде представен в Стара Загора на 31 януари от 19. в Културен център. Главните герои Дана и Иван се срещат след 35 години. Автор отново е Владо Даверов, музиката е..

публикувано на 28.01.25 в 12:13

Рецитал в къща музей „Гео Милев“ тази вечер

Рецитал по повод 130 години от рождението на Гео Милев с участието на учениците от Природоматематическата гимназия „Гео Милев“ в Стара Загора ще се проведе тази вечер. Началният час е 18, а мястото на събитието къща музей „Гео Милев“ в Стара..

публикувано на 28.01.25 в 11:04

С репетиции на "Сън в лятна нощ" започна годината за Детската театрална школа

Началото на годината за Театралната школа към Куклен театър Стара Загора започна с уъркшоп по импровизационен театър, ръководен от актьора Живко Джуранов.  Групата започна и репетиции на спектакъл по комедията на Шекспир „Сън в лятна нощ“, чиято..

публикувано на 27.01.25 в 16:23