Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Икономистът Даниел Василев: При ескалация на военен конфликт ще се окажем в ситуация на война в задния си двор

Руският президент Владимир Путин в приветствието си по случай откриването на поредната среща на върха на Форума на държавите - износителки на газ, в катарската столица Доха, подчерта, че енергийният преход в света не бива да бъде съпровождан от санкции и други ограничения, но такива последваха след като Русия призна независимостта на Донецката народна република и Луганската народна република.

Емирът на Катар, шейх Тамим бин Хамад Ал Тани, изтъкна, че 11-членният форум на страните износителки на газ, който включва и Русия, се стреми да поддържа стабилност на глобалните пазари, които са разклатени от нарастващите страхове от конфликт между Москва и Киев.

Преди това САЩ поискаха от Катар да помогне на Европа, като подготви спешни доставки, ако кризата в Украйна се влоши. Но страните производителки отговориха, че няма да могат да доставят големи количества алтернативен газ, ако санкциите срещу Русия засегнат Западна Европа.  

"С увеличаването на енергийните цени бизнесът ще бъде още по-тежко ударен. Очаквам, че цените на суровините, в частност на енергийните, ще се изстрелят в небето. Ние няма как да намерим заместител на този газ и петрол в краткосрочен план", коментира последиците от напрежението между Кремъл и Белия дом икономистът Даниел Василев.

Американците се възползваха от ситуацията и насочиха част от своя износ към нас. Това обаче не означава, че цените на газа са ниски. От декември миналата година цените са безпрецедентно високи. България внася близо 80% от суровината си от Русия“, уточни Василев. "Ако продължава да ескалира напрежението между Украйна и Русия и ако продължават да се увеличават санкциите това ще доведе до много тежки последици за нас, като потребители", категоричен е икономистът. 

"Русия възнамерява да продължи непрекъснатите доставки на световните пазари, включително на втечнен природен газ, да подобрява съответната инфраструктура и да увеличава инвестициите в газовия сектор", уверява руският президент. Възможно ли е това, въпреки налагането на санкции и спирането на Северен поток?

Даниел Василев коментира, че в случай на мораториум руският газ и петрол ще трябва да намерят нови дестинации към които да се изнасят.

Нарастващото напрежение и възможността за военен конфликт той коментира с думите: "При ескалация на военен конфликт между Русия и Украйна ще се окажем в ситуация, че имаме война в задния си двор. Аз не мисля, че някой в България иска това"

Още подробности чуйте в прикачения звуков файл:


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Боряна Пейчева- ръководител на BASE Стара Загора

Започна записването за BASE Стара Загора

Историята на програмата BASE Стара Загора започва през 60-те години на миналия век в Америка. Тогава се дава шанс на жените домакини да се върнат на пазара на труда със свой бизнес. Години по-късно, когато всеки може да има свой бизнес в България, BASE е..

публикувано на 24.09.24 в 14:37

Българите предпочитат демократичния свят, сочи проучване на "Галъп"

Мнозинството от българите заявяват устойчиво доверие към демократичните модели, към Европейския съюз и в по-общ план към демократичния свят. Водещи по доверие сред българското общество са европейски демокрации като Германия (50%) , Франция (39%),..

публикувано на 20.09.24 в 14:06

Любомир Любенов: Учителството е защитена професия

В предаването „Репортер“ гостува Любомир Любенов - известен учител по математика, бивш директор на РУО към Министерството на образованието в Стара Загора, създател на турнира „Математика без граници“. „Дължим на децата внимание и взаимовръзка...

публикувано на 18.09.24 в 13:28

На старта на учебната година: Съветите на златния учител на България Теодосий Теодосиев

Според преподавателя по физика и един от най-обичаните български учители Теодосий Теодосиев първият учебен ден е една от датите, които българите обичат и отбелязват, а и време, в което всеки може да си спомни своите ученически години.  Неговите учениците..

публикувано на 16.09.24 в 14:57

България е пето място в Европа по случаи на затлъстяване при децата

България е пето място в Европа по случаи на затлъстяване при децата и на шесто при възрастните. Това съобщи проф. Теодора Ханджиева – Дърленска, председател на Българското сдружение за проучване на затлъстяването и съпътстващите го заболявания..

публикувано на 09.09.24 в 14:35

Борислав Григоров : "Лазаровите таксони"

"Терминът „Лазаров ефект” е въведен през 1983 година и според него един таксон, който е приеман известно време за изчезнал, изведнъж отново „възкръсва“. Реално изчезналите видове са липсвали само в представите на учените, но всъщност те никога не са..

публикувано на 05.09.24 в 13:31

Общопрактикуващите лекари все още нямат достъп до електронните здравни досиета на своите пациенти

„Мобилното приложение еЗдраве, което заработи без електронен подпис от началото на месеца е от голяма полза за всеки здравноосигурен български гражданин. Чрез него всеки би могъл да има достъп до своето здравно досие и да прави контрол  на..

публикувано на 03.09.24 в 15:25

Д-р Иван Добринов: Напитка за смъркане звучи безсмислено, ритуалът имитира употреба на други вещества

Сериозни рискове за здравето крие смъркането на субстанции през носа. Обявяване на енергийната напитка за смъркане звучи несъвместимо. Напитката се приема през устата. Самият ритуал с приема имитира употреба на други опасни сериозни наркотици, а..

публикувано на 30.08.24 в 11:04
Минчо Николов

Инфлуенсърите лесно повлияват на подрастващите

Лесно инфлуенсърите и хората с обществено положение повлияват на подрастващите. Лошо е обаче, когато го правят с негативен ефект. В случая с енергийната напитка на прах проблемите са два – че точно този човек я рекламира и че тя е легална. Това..

публикувано на 29.08.24 в 16:13

Калоян Цветков: При голяма конкуренция се представихме силно в Дъблин

В периода 19 - 24 август столицата на Ирландия, град Дъблин бе домакин на Международна олимпиада по география. Българският отбор, съставен от 4 участника се представи силно и завоюва един сребърен и два бронзови медала. Ръководител на отбора бе главен..

публикувано на 29.08.24 в 12:42