Псориазисът може да бъде под контрол. Заболяването е изключително неприятно и социалнозначимо. Неговата честота се увеличава. Това съобщи в здравното предаване на радио Стара Загора „Часът на Хипократ“ началникът на клиниката по Кожни и венерически болести в УМБАЛ „Киркович“ проф. Евгения Христакиева. Тя добави, че в България между 2 и 3 процента от населението са с псориазис, а в световен план те са между 2 и 5 %.
През последните години и особено в пандемичната обстановка се отчита увеличен брой на хората с тежък и усложнен псориазис, категорична е проф. Христакиева. Тя допълни, че с развитието на медицината много от въпросите, свързани с псориазис, вече имат своите отговори и много се знае за патогенезата на заболяването. Изяснени са и отключващите фактори, но въпреки това псориазисът се превръща в все по-актуална тема за световната медицина, защото се определя от специалистите като системно заболяване. Това означава, че псориазисът не е заболяване само на кожата, но и на ставите. То може да започне със ставно засягане, да премине от една в друга форма или в комбинация.
Повече по темата чуйте от интервюто на Валентин Калчев с дерматолога проф. Евгения Христакиева.
Сдружение „Самаряни“ и Районния център по трансфузионна хематология организират традиционната си лятна кръводарителска кампания. Тя ще се проведе на 21 август, четвъртък в Къщата на архитекта. Акцията ще мине под надслов „Нечий герой стани,..
Успелите хора са тези, които знаят кога е точният момент за всичко, те имат добра интуиция и не се страхуват да взимат трудни решения. Учат се от грешките си и осъзнават, че те ще им помогнат за в бъдеще. Замисляли ли сте се защо едни хора..
За поредна година в Стара Загора ще се отбележи Световната седмица на кърменето, в дните от 1 до 7 август. Седмицата се провежда за 3 3-ти път, а тази година минава под мотото „Кърменето като приоритет: да създадем устойчива подкрепяща среда". По..
Връщането на лимитите за болниците отново разпали дебата за бъдещето на здравната система у нас. Според председателя на Сдружението на общинските болници в България д-р Неделчо Тотев, проблемът далеч не е само финансов, а засяга основни конституционни..
23-ма студенти вече са записани и ще учат специалност Кинезитерапия в Медицинския факултет на Тракийския университет през новата учебна година. Това съобщи в здравното предаване на Радио Стара Загора „Часът на Хипократ“ ръководителят на катедра..
По последни данни на Евростат България е първа по брой болнични легла и последна в дългосрочните грижи. Анализ на Института по пазарна икономика показва, че у нас има средно 864,4 болнични легла на 100 хиляди души от населението – около 5 пъти над..
Деменцията е състояние, в което човек губи паметта, мисловната си способност и възможностите да се справя с ежедневните си дейности. Терминът „деменция“ обхваща няколко медицински състояния, сред които и болестта на Алцхаймер. Нарушенията,..
16 жертви на водния травматизъм от началото на годината до първи юни посочват данните на БЧК Ямбол. " 3 са от море, а останалите 13 - от други водоеми в страната. Статистиката отчита спад, в сравнение със същия период на миналата 2024 г, а..
Софтуерът, с който аптеките трябва да преминат от лева към евро вече е готов, като касовите апарати автоматично ще бъдат обновени. От 8 август се очаква всички касови бележки да бъдат изписвани освен в левова стойност, така и в евро. Кратките..
Министерството на здравеопазването чрез регионалните здравни инспекции стартира информационна кампания по повод Световния ден за борба с хепатита – 28 юли. Тази година мотото, избрано от Световната здравна организация, е „Да го разбием! Запознай се с..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net