Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

България иска домакинство на среща на върха на ООН за климата

Борислав Сандов
Снимка: БГНЕС

Тази година България ще кандидатства за домакинство на среща на върха на ООН за климата през 2024 г., това съобщи Борислав Сандов, Вицепремиер и министър на околната среда и водите по време на дискусия на тема „Нулевите нетни емисии като път към устойчивото бъдеще“, организирана от коалиция „За зелен рестарт“ представителството на Европейската комисия в България.

Това не само ще даде по-реална възможност за България да влезе в тези политики, ще създаде изключително добра среда за инвестиции, ще вдигне България на друго ниво. Ако тази среща се случи, това ще е най-голямото международно събитие в България. Ние сме си поставили големи цели. Те се подкрепят и от правителство, и от другите институции, и от бизнеса и от гражданското общество, и от научните среди и университети. Затова тази година ще имаме голяма делегация за COP 27 в Египет, показвайки че имаме капацитета да домакинстваме такъв сериозен форум“, каза министърът на околната среда.

Борислав Сандов допълни, че България наистина е намалила с 48% вредните си емисии от 1988 г. , но от 2011 г. в страната ни се наблюдава увеличаване на емисиите.

По тази причина в момента се прави възможното да се намалят емисиите в енергетиката и да се изградят нови мощности от възобновяеми енергийни източници (ВЕИ). По думите му може би трябва да се преразгледа и забраната за изграждане на такива мощности върху земеделски земи от трета и четвърта категория.

"Особено защото част от тези земи са вече изключително деградирали и понякога ВЕИ са част от решенията, например полагането на соларни панели на определена височина, тези деградирали почви могат да се превърнат в пасища и едновременно да произвеждат възобновяема енергия", каза вицепремиерът.

Според Борислав Сандов ни трябват повече умни политики за градовете. градовете не са само място удобно за бизнес, но и място където може частично да произвеждаме енергията и храната си.

Подробности чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Проектите за чиста водородна енергия продължават своето развитие и то в Стара Загора

През последните седмици стана ясно, че осем големи проекта по Плана за възстановяване и устойчивост няма да бъдат изпълнени, заради големи забавяния и невъзможност да бъдат разплатени на време. Сред тях са и предвидените пилотни проекти за..

публикувано на 02.04.25 в 13:26
Животът в долината на река Жиу е бил организиран около добива на въглища.

Проблемите на въглищните региони в Румъния

Корина Мурафа е румънска експертка по въпросите на справедливия преход. В интервю с полската журналистка Малгожата Кулбачевска-Фигат се коментира напредъкът в усвояването на европейските средства за трансформация на въглищните региони и как..

публикувано на 26.03.25 в 13:54

Център за върхови постижения във водородните технологии ще бъде създаден в Стара Загора

Център за върхови постижения във водородните технологии ще бъде създаден в Стара Загора по проект H2START. Проектът  стартира в сътрудничество между  Тракийски университет -Стара Загора, Българската асоциация за водород, горивни клетки и съхранение на..

публикувано на 19.03.25 в 10:00
ТЕЦ

Международни експерти и ЕК ще обсъждат бъдещето на заетостта в Стара Загора

Eкспертни дискусии за икономическото бъдеще на въглищния регион ще се проведат в залата на хотел „Верея“ в Стара Загора на 12 март 2025 г. Международната конференция „Справедлив преход в Стара Загора“, организирана от „Бранд Медия България“..

публикувано на 12.03.25 в 05:10

Стара Загора е домакин на информационно събитие „Където дигитализацията среща инвестициите“

На 5 март 2025 г. Стара Загора ще се превърне в център на дигиталната трансформация и иновациите с провеждането на съвместното информационно събитие „Където дигитализацията среща инвестициите“. Форумът е организиран от мрежата на Европейските..

публикувано на 05.03.25 в 05:30

Нови електробуси ще возят до населените места в община Казанлък

Общественият превоз в община Казанлък вече ще се извършва почти изцяло с електробуси. Това стана възможно по съвместен проект с община Павел баня. Той се реализира с цел намаляване на въглеродните емисии в атмосферата. Общата му стойност е 8,3 млн...

публикувано на 26.02.25 в 10:00

Работят по разкриване на факултет „Дигитални и зелени технологии" в Тракийски университет

Ректорът на Тракийски университет проф. Добри Ярков инициира среща-дискусия по повод създаването на нов Факултет „Дигитални и зелени технологии" към Тракийски университет – Стара Загора. Събитието привлече широк кръг от участници, сред които..

публикувано на 19.02.25 в 10:00
Борислав Сандов

За бъдещето на въглищата и може ли България да се откаже от тях

Борислав Сандов е вицепремиер и министър на околната среда и водите в правителството на Кирил Петков и в "Минутите за Зелената сделка" коментира възможността на България да приключи с въглищата и има ли опасност за „Зелената сделка“ предвид..

публикувано на 12.02.25 в 10:00

Полша по пътя на прехода

Малгожата Кулбачевска-Фигат работи заедно с Владимир Митев по проекта за справедливия преход в Полша, Румъния и Чехия. Тя прави фоторепортаж  по време на журналистическото им пътуване до долината на река Жиу през октомври 2023 г. Тя разказва за..

публикувано на 29.01.25 в 10:10

Как един въглищен регион в Румъния преживява трансформацията

Владимир Митев, репортер в  Румънската секция на Радио България - БНР, коментира в "Минутите за Зелената сделка" работата си по проекта за трансгранична журналистика, свързан със справдливия преход. Митев работи по темата с колеги от Полша и Чехия и..

публикувано на 22.01.25 в 10:00