Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Съборът е част от световното културно наследство на ЮНЕСКО

България пее в Копривщица: XII Национален събор на народното творчество 2022

Копривщица посреща 60 хиляди гости, МК стартира процедура за вписване на нови елементи в системата "Живи човешки съкровища".

5
Група за изворен фолклор от гр. Баня на събора в Копривщица.
Снимка: Георги Стоянов

XII Национален събор на българското народно творчество в Копривщица ще се проведе на 5, 6 и 7 август в местността "Войводенец" край града. Над 7000 участници от цяла България ще представят традиционна музика, танци, обреди, занаяти, костюми. Организатори са Министерството на културата, Община Копривщица, Областната администрация на Софийска област, Институтът за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН с медийното партньорство на БНР и БНТ.

Изпълнители от 5 до 95-годишна възраст ще се изявяват на шест сцени в м. "Войводенец" и в центъра на Копривщица. Тържественото откриване ще се състои на 6 август (събота) от 10:00 ч. на централната сцена.

  • Най-малката участничка от Старозагорска област е 5-годишната Дария Стоянова, представител на читалище "Железник", лауреат на радиоконкурса "Славейче" на Радио Стара Загора.

Паралелно с организацията и подготовката на Събора Министерството на културата стартира процедура за вписване на нови елементи в Националната представителна листа на нематериалното културно наследство. Системата "Живи човешки съкровища - България" има за цел да съхрани важни за страната и нейната култура знания, дейности и умения на общности, групи и индивидуални носители, тяхната трансмисия, както и да осигури видимостта им чрез публично признание на национално и международно равнище.

Подробности за предстоящия копривщенски събор и процедурата за вписване на новите "живи човешки съкровища" можете да чуете от интервюто на Цвети Радева с д-р Силва Хачерян, директор на Дирекция "Регионални дейности" към Министерството на културата.

Състав от с. Климент, Пловдивско.

Демонстрации на занаяти, изложби, кукерски и нестинарски игри, световна филмова премиера, ревю на народни носии ще радват посетителите на Събора, а групи от Белгия, Нидерландия и Америка ще изпълняват българска народна музика. 

Акцент в съпътстващата програма е световната премиера на документалния филм "Кавал парк". Лентата разказва за живота на Александър Еплер - американец от руски произход, привързан към българския фолклор. "Филмът се снима в продължение на шест години в България и САЩ - Чикаго, Сиатъл, Сан Диего, Харманли, Пловдив и на много други места. Осъществен е изцяло от дарения на българите в чужбина, американските любители на българския фолклор, а главен продуцент е Българското общество "Пчела" от Лос Анжелис", разказа за Радио Стара Загора сценаристът и режисьор на филма Богдан Дарев – кинорежисьор и писател. Премиерата ще се състои на 6 август от 19:30 часа в НЧ "Хаджи Ненчо Палавеев" - Копривщица.

Разговора с Богдан Дарев можете да чуете от звуковия файл.

Детски състав от с. Войнягово.

Националният събор в Копривщица е едно от най-мащабните и значими събития за изява на традиционни умения. От 2016 г. Съборът е вписан в световния регистър на добрите практики за опазване на нематериалното културно наследство на ЮНЕСКО.

Традиционно Съборът завършва с научна кръгла маса в конферентната зала на Старото училище. Тази година темата е „ХIІ Национален събор на народното творчество Копривщица 2022: тенденции, проблеми, политики“.

Движението на съборите за народно творчество датира от началото на 60-те години на ХХ век. Първите надпявания в Граматиково, Тервел и Рожен се организират по идея на редакция „Народна музика“ на БНР, а първият Национален събор в Копривщица се провежда през 1965 г. От тогава до днес музикалните фондове на Радиото съхраняват хиляди звукови документи от всички прояви на това мащабно движение, което показва състоянието и развитието на традиционната ни култура, нейното предаване и опазване като национално богатство.

Грамофонна плоча със звукозаписи от първия събор в Копривщица - 1965 г.


Българското национално радио ще предава пряко от Националния събор в Копривщица с предаванията "Имат ли песните спиране" на програма "Хоризонт", "Песен слънце буди" на Радио Стара Загора и фолклорните предавания на програма "Христо Ботев".

По публикацията работи: Мирослав Василев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

АМТИИ - Пловдив чества 50 години висше образование по хореография

С юбилеен концерт и международна научна конференция Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство (АМТИИ) в Пловдив отбелязва 50 години от създаването на Катедра "Хореография" - първата в България за академична подготовка на хореографи,..

публикувано на 30.05.24 в 20:49

Мечо Пух - приказната история за малки и пораснали деца

В навечерието на Деня на детето Детско-юношеската студия за опера и балет на Държавна опера-Стара Загора представя премиерата на мюзикъла за деца „Мечо Пух”. Жизнерадостната музика е написана от Александър Йосифов. Талантливият композитор е автор и на..

публикувано на 30.05.24 в 19:40

XXVI Международна младежка художествена изложба в Нова Загора

3066 творби , от Албания, Аржентина, Бангладеш, Беларус, България, Израел, Индия, Индонезия, Иран, Испания, Казахстан, Китай, Латвия, Литва, Полша, Португалия, Румъния, Русия, Северна Македония, Сингапур, Словакия, Словения, Сърбия, Тайван, Тайланд,..

публикувано на 30.05.24 в 11:04

Концертът "Добрице" е подарък за публиката с лично посвещение

Днес от 19.00 часа във фоайето на Държавна опера Стара Загора е концерта "Добрице" на флейтистката Мария Митева и пианистката Венета Янкова. И двете са възпитанички на Националното училище за музикални и сценични изкуства "Христина Морфова". Събитието е..

публикувано на 28.05.24 в 17:00
Младен Станев

Класическата музика отразява човешката душевност

Младен Станев е хормайстор в Държавна опера Стара Загора.   От 2000 година е част от творческия състав на първата извънстолична опера. Завършил е Държавната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров"- София. Негови преподаватели са сред титаните на..

публикувано на 27.05.24 в 10:45

"Ловци на бисери" отново на сцената на Старозагорската опера

На 29 май ,сряда, от 19 часа на сцената на Държавна опера-Стара Загора ще блесне отново операта „Ловци на бисери” от Жорж Бизе. Режисьорът Славчо Николов определя своята най-нова постановка на вълнуващото заглавие от съкровищницата на френската..

публикувано на 25.05.24 в 14:00

Ученици от Музикалното училище подготвят концерт "THRILLER NIGHT”

На 27-ми май (понеделник) ученици от паралелки с поп и джаз пеене в НУМСИ "Христина Морфова" ще представят концерт " THRILLER NIGHT”.Под вещото ръководство на техните учители Паолина Малешкова и Павел Цонев децата се готвят за големия ден вече..

публикувано на 24.05.24 в 17:00

Пианистката и поетеса Румяна Шишкова - запленена от Музиката и Словото

Запленена от музиката и словото - така в едно изречение най-общо може да бъде представена Румяна Шишкова, поетеса и преподавател по пиано в Националното училище за музикални и сценични изкуства Христина Морфова в Стара Загора.  Разговорът ни с нея..

публикувано на 23.05.24 в 17:10

Ученици от 8 до 12 клас от Музикалното училище събират на една сцена "Слово и музика"

На специален концерт  по специален повод канят утре вечер от 18.00  часа в залата на Регионална библиотека "Захарий Княжески" ученици и преподаватели от Националното училище по музикални и сценични изкуства "Христина Морфова" в Стара Загора...

публикувано на 21.05.24 в 14:45

Представят книга с разкази за легендарен морски спасител

Старозагорецът Кристиян Петков претвори в художествени текстове реалните истории на легендата на морското спасяване Стоян Шопов от Стара Загора. Под заглавие „Разкази на стария спасител“ авторът е събрал истинси случаи от дейността на доайена сред..

публикувано на 21.05.24 в 08:45