Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Сделките с имоти „на зелено“ стават рискови

„Вече се забелязва забавяне в изпълнението на проекти от строителни компании. Някъде по обективни причини, заради забавяне на доставките на строителни материали. Но някои не толкова подготвени строителни фирми ще претърпят загуби и може да се стигне до фалити и до недовършени сгради. Не бих посъветвал да предприемат покупки „на зелено“, рискът е твърде висок за такъв тип сделки“, коментира за Радио Стара Загора доц. Драгомир Стефанов- преподавател в катедра „Недвижима собственост“ към УНСС. Той все пак добави, че в дългосрочен план инвестицията в имоти е най-стабилната, което е доказано и през последните десетилетия.

В момента този пазар се движи добре, защото в период на сътресение на пазара, на криза и висока инфлация недвижимите имоти са сравнително сигурно убежище за инвеститорите.

„Все пак в българските банки има над 100 млрд. лв. депозити на физически лица и фирми, които се обезценяват с невиждана от 25 години скорост. Това плаши всички участници на пазара и затова се засилва търсенето на недвижими имоти.  Това са предимно инвеститори, които не търсят първо жилище, а по-скоро съхраняване стойността на натрупания капитал и тези жилища ще ги видим на пазара за даване под наем“, обяснява доц. Стефанов.

По думите му обаче това е краткосрочна тенденция, защото тези възможности ще бъдат изчерпани и  хората ще ограничат потреблението си.

Той очаква съвсем скоро, след 6 до 9 месеца тенденцията да се обърне. Предлагането ще започне да изпреварва търсенето, което неминуемо ще доведе до корекция на цените на имоти.

„2022 г. е първата от 10-11 г., която има повишаване на цените на имотите, но инфлацията надвишава ръста в цените. Това означава, че въпреки че сме инвестирали в имот, ние сме загубили част от покупателната стойност на нашите пари. Дори и имотите не успяват да компенсират изцяло ръста на цените. Така че през следващите 1-2 години дори да не стигнем до реален спад на цените, пазарът ще се успокои, цените ще се задържат и тъй като инфлацията ще продължава да расте, вероятно ще имаме понижаване на реалната стойност на недвижимите имоти“, прогнозира специалистът.

Той предупреждава, че в икономически план политическите сътресения и това, че не виждаме реална възможност за съставяне на правителство крие големи рискове.

„Като цяло ни очаква един период на 2-3 години на стагнация на пазара. Нисък ръст на брутния вътрешен продукт, висока инфлация, което ще доведе до обезценяване на спестяванията на населението и вероятно ще се отрази негативно на пазара на недвижими имоти. Може би ще има спад на някои не толкова качествени имоти, в някои не търсени квартали.

Очакваме и лихвените проценти да започнат да растат, което ще създаде и системен риск. За някои не толкова платежоспособни кредитополучатели може да изпаднат в неплатежоспособност“, обясни доц. Стефанов.


По публикацията работи: Иван Славов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Тодор Гондов: Никулден е сред най-почитаните в Странджа и в региона на Царево празници

Тодор Гондов е директор на Историческия музей в град Царево. Той ни запознава с някой интересни традиции, свързани с празнуването на Никулден в Странджа и района на град Царево.  На празника Никулден се освещават лодките и инвентара на хората, които..

публикувано на 09.12.24 в 10:50

Донорството помага на двойки с репродуктивни проблеми

В България над 70 000 двойки имат репродуктивни проблеми. В търсене на решението минават години, докато имат свое дете. За някои това така и не се случва. Други решават да задействат процедура по осиновяване.  Личната история на една дама обаче я..

публикувано на 04.12.24 в 14:00

Борислав Григоров: "Екосистемата и въглерода"

"Въглеродът представлява неметал от Периодичната система на елементите. Известен е още от Античността. Той е сред най-разпространените елементи във Вселената. Научните изследвания познават син, черен, зелен въглерод. Синият въглерод се складира в..

публикувано на 04.12.24 в 09:18
Надя Недялкова

Най-лесно ще пестим, ако изтрием социалните мрежи

Декември е месецът, в който харчим най-много и вземаме много заеми. Черни петъци, кибер понеделници, имени дни, Коледа, Нова година, все изпитания за финансовата ни култура. Данните сочат, че през миналия декември българите аса изхарчили близо..

публикувано на 02.12.24 в 09:46

Светла Ангелова: Осиновете куче, не стимулирайте незаконните търговци

Светла Ангелова, сертифициран развъдчик с дългогодишен опит в отглеждането на френски булдози, разкри тревожни детайли за незаконната търговия с кучета в България. В интервю за Радио Стара Загора тя заявяви, че липсата на контрол и проследимост..

публикувано на 23.11.24 в 10:47
Тихомир Тодоров

Промени в трудовото законодателство трябва да облекчат работодателите

Минималната работна заплата да стане 1077 лв. настояват синдикати. До скоро този размер изглеждаше възможен заедно с увеличението на възнагражденията в държавния сектор. С наближаването на бюджет 2025 обаче нещата не изгледат никак сигурни...

публикувано на 22.11.24 в 10:58
Борислав Цеков

Борислав Цеков: Малките партии се опитват да налагат тирания на малцинствата

Трудно е да се говори за разумен изход от парламентарната криза, защото партиите страдат от дефицит на разум. Това мнение изрази в предаването „60 минути повече политика“ по Радио Стара Загора специалистът по конституционно право доц. Борислав..

публикувано на 21.11.24 в 16:16
Йордан Божилов

Йордан Божилов: Очертава се по-сериозна ескалация на войната в Украйна

Руската федерация ще продължи да използва всякакви сили и средства за военна победа срещу Украйна, с която да наложи своите искания за завладяване на страната. Този комента за развитието на събитията на фронта 1000 дни след началото на..

публикувано на 21.11.24 в 15:46
На снимката от ляво надясно: Петър Бозаджиев и Ивайло Янев

Водеща IT компания с интерес към Стара Загора

Представители на технологичната компания ICT Strypes са в Стара Загора за серия от срещи с ръководството на Тракийския университет, училища и местната власт. В рамките на визитата  се проучват възможностите за сътрудничество в областта на образованието..

обновено на 20.11.24 в 14:44

Каква подкрепа получават лишените от свобода?

В България има 12 затвора и 26 затворнически общежития от открит и затворен тип . Тенденцията в европейското правораздаване е налагане на присъди, при които осъденият не изтърпява наказанието си ефективно. Целта е спестяване на средства и ограничаване на..

публикувано на 20.11.24 в 14:00